Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústa dokřičela, zaslouží aplaus

  15:31aktualizováno  15:31
Velkolepá, přinejmenším rozsáhlá výstava Křičte ústa! o předpokladech českého expresionismu, sestávající z téměř čtyř stovek položek, nedávno skončila, přičemž už od dubna sbírá zasloužené vavříny.

Křičte ústa (obálka knihy) - Křičte ústa (obálka knihy) | foto: Academia

Nejenže skončila s dvaceti tisíci diváky na kontě - na tom by nebylo nic zas až tak zvláštního, uvážíme-li, že zastoupení umělci, od "mařákovců" až po malíře Osmy či Skupiny, už nejsou předmětem pochyb a generačních bojů, ale stali se už dávno obecně uznávanými machry, co možná malují divně, rozhodně však "hezky barevně".

Autorka výstavy a kurátorka Galerie hlavního města Prahy Marie Rakušanová za přípravu výstavy a publikace rovněž získala cenu Josefa Krásy pro badatele do 40 let za uměleckohistorický počin za rok 2006, neunikla jí ani nominace na Cenu F. X. Šaldy, kterou udílí stejnojmenná společnost za výrazný počin na poli kritického psaní.

Zaslouženě - výstava o expresionismu, která by v rámci tématu přinesla něco nového, je totiž poměrně tvrdý oříšek. Ostatně jak píše ve svém příspěvku Karel Srp, "k jednomu z nejpříznačnějších jevů období let 1890-1914 náleželo, že umělecká díla, která z něj pocházejí, se v minulosti objevovala pod nejrůznějšími výstavami a vydavatelskými záměry."

"Stalo se běžným jevem, že stejný obraz či sochu pokrýval střešní název secese, ale i jména protikladných směrů jako symbolismus (například Sursum, 1996), kubismus (např. Český kubismus, 1991) či expresionismus (např. Expresionismus a české umění, 1995). Kromě monografií, zabývajících se vývojem jednotlivých autorů, vznikaly dále obsáhlé projekty, shrnující období přelomu 19. a 20. století pod výstižnými označeními, za nimiž se však často nacházely tytéž práce, vždy nově vymezující danou oblast, ať šlo o výstavy Vergangene Zukunft (1993) či Důvěrný prostor / Nová dálka (1997)."

Výstava Křičte ústa! a s ní přímo související stejnojmenná kniha se namísto klasické přehlídky nejvýznamějších představitelů směru, který je sám o sobě poměrně těžko definovatelný, soustředila na vytyčení základních ohnisek expresionismu s ohledem na generačně starší malíře, v jejichž díle se osteny exprese již objevují a kteří takto generaci Osmy a Skupiny připravili cestu.

Kromě Bohumila Kubišty, Emila Filly, Jana Zrzavého, Josefa Váchala, Václava Špály, Antonína Procházky či Willyho Nowaka se tak v této souvislosti můžeme setkat i s tvorbou Františka Bílka, Jana Preislera, Antonína Slavíčka, Františka Kupky, Ladislava Šalouna, Bohumila Kafky či Karla Myslbeka.

Na publikaci je kromě kvalitních reprodukcí zásadní samozřejmě především úroveň psaných příspěvků. Vzhledem k autorům, jako jsou kromě samotné editorky Rakušanové Petr Wittlich, Vojtěch Lahoda a Karel Srp, o jejich kvalitě netřeba pochybovat už předem.

Každý se soustředí na jiný motiv (stručně řečeno, Wittlich na fenomén tělesnosti, Lahoda na roli krajiny v expresionistické malbě, Srp na otázku napětí a Rakušanová na filosofické pozadí českého expresionismu), po přečtení knihy tedy získáte bohatý a diferencovaný přehled o české expresi. Už jen kvůli tomu lze považovat výstavu a publikaci za úspěšnou.

KŘIČTE ÚSTA! Předpoklady expresionismu (ed. Marie Rakušanová)
S texty Petra Wittlicha, Vojtěcha Lahody, Marie Rakušanové a Karla Srpa. Academia, 442 stran
Hodnocení iDNES: 100%

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Světoznámý malíř a grafik Dimitrij Kadrnožka ve svém podkrovním ateliéru v...
STAŘÍ MISTŘI: Malíře pocitů a erotiky Kadrnožku měli za agenta CIA i StB

Malíř Dimitrij Kadrnožka se měl původně stát farářem, ale z jezuitského lycea ho pro drzost vyhodili. Syn hrdiny od Zborova za války pomáhal v protinacistickém...  celý článek

Roman Franta: Masový běh (2016-2017)
OBRAZEM: Skol! Jizerská padesátka slaví, umělci se jí nechali inspirovat

Jedna z nejvýznamnějších zimních sportovních událostí v Česku, Jizerská padesátka, slaví letos padesátý ročník. Také k té příležitosti jsou od soboty až do 17....  celý článek

Krištof Kintera, We All Want to Be Cleaned, 2017
OBRAZEM: Rudolfinum slaví stou výstavu. Otevírá ji Krištof Kintera

Krištof Kintera se veřejnosti vepsal do paměti pomníkem věnovaným sebevrahům pod Nuselským mostem. Nyní výrazný český umělec otevírá svým dílem jubilejní stou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.