Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úsměv idiota je už čtyřicet let svěží

  15:46aktualizováno  15:46
Jan Vodňanský a Petr Skoumal patří k nejvýznamnějším českým dvojicím 20. století na poli zábavy. Prostřednictvím čtyřalba Život a dílo připomínají stěžejní chvíle své spolupráce.

Dvojice, srovnávaná často s Voskovcem & Werichem či Suchým & Šlitrem, připomíná vydáním reprezentativního boxu nadcházející sedmdesátiny jedné své poloviny: skladatel Petr Skoumal je s řadou hostí oslaví v sobotu 8. března v pražském Divadle v Dlouhé.

Základem Života a díla jsou sestřihy záznamů čtyř představení Vodňanského & Skoumala ze 70. let, které vyšly na zvukových nosičích samostatně: S úsměvem idiota, Hurá na Bastilu, S úsměvem Donkichota a Od půl jednej do čtvrt na tři (ten dosud existoval pouze na pantonské audiokazetě z roku 1990).

Doplněny jsou jednak částmi z dvojalba Večírek rozpadlých dvojic, kterým se koncem 80. let na čas dvojice vrátila na prkna dlouhou dobu zapovězená, jednak bonusy doposud neslyšenými - ať už jimi jsou písničky či monology, které při sestřihu původních desek "spadly pod stůl", nebo vyloženě amatérské záznamy z bohatého archivu Jana Vodňanského.

Mezi bonusy najde nepamětník, který zná vrcholné tvůrčí období dvojice na začátku 70. let zprostředkovaně pouze ze starých desek, leccos nového a pozoruhodného. Zmiňme třeba písně Silhoueta nebo Rád vymítám ďábla, které patří k tomu nejlepšímu, co dvojice vytvořila.

Samozřejmě, mladší posluchač se možná v některých pasážích bude bez vysvětlení souvislostí hůře orientovat - ve Vodňanského textech a promluvách byla spousta narážek, které publikum četlo mezi řádky. Ale i některé "politicky nezávadné" okamžiky (třeba proslavené komentáře z opery v La Scale či ze šachového turnaje ve stylu legendárního slovenského rozhlasového "sporťáka" Gaba Zelenaye) ocení asi v první řadě pamětník.

To ale neznamená, že si neužije "mladší ročník". Ačkoli je typ humoru Vodňanského & Skoumala, stejně jako styl jejich písniček, vlastně poplatný době svého vzniku, tedy období rozkvětu tzv. divadel malých forem, obojí dodnes působí velmi svěže. Ostatně, nejeden citát z jejich "díla" patří mezi ustálená rčení.

Čtyřdisk Život a dílo je reprezentativní zprávou, co originální tvorba Vodňanského a Skoumala obnášela. Těm, kteří si chtějí materiál, který se po jejich spolupráci zachoval, v maximální míře dokompletovat, je třeba ještě připomenout existenci dalšího 4CD České Tajfuny, které vydala před časem firma Black Point a které se se supraphonským Životem a dílem překrývá skutečně jen v zanedbatelné menšině položek.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz