Terorista Usáma bin Ládin inspiroval Tidhara k napsání knihy. (Ilustrační snímek)

Terorista Usáma bin Ládin inspiroval Tidhara k napsání knihy. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

RECENZE: Usáma ukazuje svět, ve kterém je terorismus i mobil cizí slovo

  • 2
Sci-fi nemusí být jen žánrem, který čtenáři umožňuje útěk z­ reality. Ono ji mimo jiné může celkem trefně glosovat. Alespoň v knihách Lavieho Tidhara to platí na sto procent. Nakladatelství Argo nyní vydalo jeho další dílo nazvané Usáma. V originále vyšlo před pěti lety.

Shoda titulu knihy se jménem teroristy Usámy bin Ládina není náhodná. Právě ten totiž izraelského autora k napsání díla inspiroval. Stejně jako útok na Světové obchodní centrum, který 11. září 2001 proměnil svět jednou provždy.

Děj Usámy se však v tomto našem světě neodehrává. V realitě hrdinů Tidharova příběhu se totiž zmiňovaný teroristický útok nikdy nestal a Usáma bin Ládin je pouhou literární konstrukcí.

Anebo to tak alespoň vypadá. Neexistují také moderní technologie, mobilní telefony nebo sociální sítě a terorismus je pro většinu lidí cizí slovo.

Hranice fikce a reality se stírají

Jestli něco Tidharův román drží pohromadě, je to nejistota. Ne však nejistota autorova. Na to už je moc zkušený. Jde o nejistotu, ve které drží čtenáře i své hrdiny. A vůbec nejvíce protagonistu knihy, detektiva Joea.

Za mužem, jehož pěnu dní plní whiskey, cigaretový kouř a pochybná literatura, jednoho dne přijde neznámá žena, která jej vytrhne z ­letargie. Trvá totiž na tom, aby našel muže jménem Mike Longshott, který píše knihy s hlavním hrdinou Usámou. Nabídne mu neomezený kapitál v podobě tajemné černé karty. Joe i přes jisté pochybnosti na nabídku kývne a vydává se za hranice laoské metropole Vientiane, ve které žije. Na cestě se setkává s podivnými muži, kteří se jej snaží zavraždit kvůli jeho snaze Longshotta najít. Detektivova identita se při mnohých cestách najednou začne ztrácet a sám si není jistý, v jakém světě žije. Násilí jej totiž začne obklopovat jako nikdy předtím.

Začne se setkávat s podivnými osobami, které jsou na útěku a pocházejí z jiného světa nebo alespoň jiné skutečnosti. A možná i skutečnosti, ve které se odehrály hrůzné teroristické činy z našeho světa.

Tidhar román prokládá úryvky z Longshottovy knihy, které jsou psány chladným zpravodajským jazykem. Jedna taková zpráva také knihu otevírá. Je o útoku na americkou ambasádu v Nairobi. Další zase zmiňuje obdobný útok v tanzanském Dar es Salaamu.

Usáma

85 %

autor: Lavie Tidhar

nakladatel: Argo

překlad: Petra Johana Poncarová

336 stran, 358 Kč

Hranice fikce a reality se tak v Tidharově nejnovějším díle různě slévají a dávají dohromady mozaiku, puzzle, k jehož dokončení chybí jen pár částí. Ty však Tidhar jako správný spisovatel nikdy neodhalí a nechává čtenáře na pochybách.

Autor sám Usámu nazývá existenciálním thrillerem a přiznává se, že inspiraci čerpal z děl Philipa K. Dicka. Jak už však podotkli mnozí zahraniční recenzenti, s Usámou se povedlo Tidharovi více, než kdy Dick dokázal, ačkoliv po tom usilovně prahl. Povedlo se mu sepsat komplexní, přesto kritický příběh, který čtenáři nic nevnucuje, spíše nastavuje zrcadlo jeho vlastnímu způsobu uvažování o světě. To se dnes v literatuře vidí málokdy.