Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Usáma, Bush a newyorská dvojčata očima komiksu

  17:20aktualizováno  17:20
V českém překladu vyšel komiks na mimořádně ožehavé téma. Pod názvem Zpráva o 11. září adaptovali do grafické podoby stejnojmenný dokument Sid Jacobson a Ernie Colón.

z komiksu Zpráva o 11. září | foto: BB/art

Komise, vedená senátorem Thomasem H. Keanem (který s místopředsedou Leem H. Hamiltonem napsal předmluvu komiksu), dostala za úkol přezkoumat okolnosti útoku arabských teroristů na newyorská dvojčata a budovu Pentagonu 11. září 2001. Byla ustavena v listopadu 2002, více než rok po útoku na Světové obchodní centrum, a svou výslednou zprávu vydala o půl druhého roku později. Roku 2006 vyšla v originále komiksová verze.

. Odraz 11. září v kultuře

Útok na Světové obchodní centrum se stal tématem či přímo ovlivnil řadu amerických kulturních počinů posledních let. Patrně nejznámější je film Olivera Stonea World Trade Center s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Jakousi odpovědí na něj bylo filmové zpracování oficiální Zprávy o 11. září, distribuované pouze na nosičích DVD. Tragédie inspirovala i kontroverzní dvoudílný televizní film The Path To 9/11 režiséra Davida Cunninghama s Harveym Keitelem. 11. září pochopitelně proniklo i do knižní produkce. Ve Spojených státech vyšla dlouhá řada analýz útoku z nejrůznějších politických či filozofických pozic (své k tématu napsaly například osobnosti typu Noama Chomskyho či Gorea Vidala) a 11. září tak či onak proniklo i do současné beletrie. Za všechnu připomeňme nedávno do češtiny přeložený román Claire Messudové Císařovy děti nemají šaty.

"Doufáme, že čtenáři všech věkových skupin, zvláště ti, kteří neznají původní zprávu, přijmou tuto publikaci jako podnět k tomu, aby se dozvěděli více o událostech 11. září. Byli bychom rádi, kdyby tato práce vedla k dodatečné celonárodní debatě o doporučeních zprávy Komise pro 11. září a k diskusi o tom, v jaké míře byla tato doporučení realizována," píší Kean a Hamilton v předmluvě.

Ačkoliv oba politici mluví především k americkým čtenářům, vzhledem ke sdělnosti, s jakou Sid Jacobson a Ernie Colón zprávu převyprávěli, se zdá, že by mohl jejich komiks oslovit i ty, pro které je 11. září událostí, která se jich zdánlivě netýká, neboť se odehrála tisíce kilometrů daleko. Nejpozději 11. zářím 2001 se totiž boj s terorismem stal globální nutností.

z komiksu Zpráva o 11. září

To ostatně vyplývá i ze zprávy. Do celého "příběhu", který autoři popisují krok za krokem už od 80. let, jsou totiž zapojeny nejen Spojené státy a islámský svět (sahající přes dva kontinenty, Asii a Afriku), ale i Evropa, byť třeba jenom jako "přestupní stanice" některých teroristů. V komiksu se ostatně dostalo "pochybné cti" být zmíněna i Praze coby možnému kontaktnímu místu jednoho z teroristů Mohameda Atty.

z komiksu Zpráva o 11. září

Ze Zprávy o 11. září jasně vysvítá - a její závěr to přímo potvrzuje - že Spojené státy, vůdčí světová velmoc, nebyly na útok takového rozměru vůbec připraveny. Při sdělení některých informací (že například ještě v 90. letech neměla FBI dostatek arabsky mluvících agentů, kteří by byli schopni analyzovat situaci na citlivých územích) a některých konstatováních ("Většina federálních bezpečnostních služeb se o nárazu letadla do budovy (WTC) dozvěděla ze CNN") až mrazí.

z komiksu Zpráva o 11. září

Krátce před sedmým výročím útoku na Světové obchodní centrum je vydání komiksu v češtině velmi záslužným činem. Nejen proto, že pomáhá udržovat historickou paměť, které se nám často - ani v její "krátkodobé" podobě - nedostává. A nejen proto, že zvolený způsob vyprávění o všech souvislostech je sdělný i pro ty čtenáře, kteří by se do běžné knihy nepustili. Také proto, že je dobré si připomínat všechna nebezpečí současného světa a zapojením do obrany před nimi se alespoň pokusit podobným tragédiím předejít.

Sid Jacobson, Ernie Colón: Zpráva o 11. září
vydal BB/art, přeložil Martin Jankovec, 134 stran

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz