Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Usáma, Bush a newyorská dvojčata očima komiksu

  17:20aktualizováno  17:20
V českém překladu vyšel komiks na mimořádně ožehavé téma. Pod názvem Zpráva o 11. září adaptovali do grafické podoby stejnojmenný dokument Sid Jacobson a Ernie Colón.

z komiksu Zpráva o 11. září | foto: BB/art

Komise, vedená senátorem Thomasem H. Keanem (který s místopředsedou Leem H. Hamiltonem napsal předmluvu komiksu), dostala za úkol přezkoumat okolnosti útoku arabských teroristů na newyorská dvojčata a budovu Pentagonu 11. září 2001. Byla ustavena v listopadu 2002, více než rok po útoku na Světové obchodní centrum, a svou výslednou zprávu vydala o půl druhého roku později. Roku 2006 vyšla v originále komiksová verze.

. Odraz 11. září v kultuře

Útok na Světové obchodní centrum se stal tématem či přímo ovlivnil řadu amerických kulturních počinů posledních let. Patrně nejznámější je film Olivera Stonea World Trade Center s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Jakousi odpovědí na něj bylo filmové zpracování oficiální Zprávy o 11. září, distribuované pouze na nosičích DVD. Tragédie inspirovala i kontroverzní dvoudílný televizní film The Path To 9/11 režiséra Davida Cunninghama s Harveym Keitelem. 11. září pochopitelně proniklo i do knižní produkce. Ve Spojených státech vyšla dlouhá řada analýz útoku z nejrůznějších politických či filozofických pozic (své k tématu napsaly například osobnosti typu Noama Chomskyho či Gorea Vidala) a 11. září tak či onak proniklo i do současné beletrie. Za všechnu připomeňme nedávno do češtiny přeložený román Claire Messudové Císařovy děti nemají šaty.

"Doufáme, že čtenáři všech věkových skupin, zvláště ti, kteří neznají původní zprávu, přijmou tuto publikaci jako podnět k tomu, aby se dozvěděli více o událostech 11. září. Byli bychom rádi, kdyby tato práce vedla k dodatečné celonárodní debatě o doporučeních zprávy Komise pro 11. září a k diskusi o tom, v jaké míře byla tato doporučení realizována," píší Kean a Hamilton v předmluvě.

Ačkoliv oba politici mluví především k americkým čtenářům, vzhledem ke sdělnosti, s jakou Sid Jacobson a Ernie Colón zprávu převyprávěli, se zdá, že by mohl jejich komiks oslovit i ty, pro které je 11. září událostí, která se jich zdánlivě netýká, neboť se odehrála tisíce kilometrů daleko. Nejpozději 11. zářím 2001 se totiž boj s terorismem stal globální nutností.

z komiksu Zpráva o 11. září

To ostatně vyplývá i ze zprávy. Do celého "příběhu", který autoři popisují krok za krokem už od 80. let, jsou totiž zapojeny nejen Spojené státy a islámský svět (sahající přes dva kontinenty, Asii a Afriku), ale i Evropa, byť třeba jenom jako "přestupní stanice" některých teroristů. V komiksu se ostatně dostalo "pochybné cti" být zmíněna i Praze coby možnému kontaktnímu místu jednoho z teroristů Mohameda Atty.

z komiksu Zpráva o 11. září

Ze Zprávy o 11. září jasně vysvítá - a její závěr to přímo potvrzuje - že Spojené státy, vůdčí světová velmoc, nebyly na útok takového rozměru vůbec připraveny. Při sdělení některých informací (že například ještě v 90. letech neměla FBI dostatek arabsky mluvících agentů, kteří by byli schopni analyzovat situaci na citlivých územích) a některých konstatováních ("Většina federálních bezpečnostních služeb se o nárazu letadla do budovy (WTC) dozvěděla ze CNN") až mrazí.

z komiksu Zpráva o 11. září

Krátce před sedmým výročím útoku na Světové obchodní centrum je vydání komiksu v češtině velmi záslužným činem. Nejen proto, že pomáhá udržovat historickou paměť, které se nám často - ani v její "krátkodobé" podobě - nedostává. A nejen proto, že zvolený způsob vyprávění o všech souvislostech je sdělný i pro ty čtenáře, kteří by se do běžné knihy nepustili. Také proto, že je dobré si připomínat všechna nebezpečí současného světa a zapojením do obrany před nimi se alespoň pokusit podobným tragédiím předejít.

Sid Jacobson, Ernie Colón: Zpráva o 11. září
vydal BB/art, přeložil Martin Jankovec, 134 stran

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Tom Hanks vydává knihu. Jako by to psal Forrest Gump, nešetří ho kritici

Tom Hanks (Los Angeles, 18. ledna 2017)

V češtině vyjde literární debut amerického herce Toma Hankse. Soubor povídek s názvem Neobvyklý typ vydá ostravské...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz