Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Urban: Jen počkejte, ztrestám vás svým románem!

  18:16aktualizováno  18:16
Kritikou i čtenáři oceňovaný spisovatel Miloš Urban debutoval v roce 1998 pod jménem Josef Urban mystifikační prózou s námětem literární historie Poslední tečka za Rukopisy. Následovalo Sedmikostelí, vsazené do atmosféry tajemné Prahy a označené autorem jako gotický román. Ve své novince, Hastrmanovi, se letos čtyřiatřicetiletý Urban vydává do zdevastovaných severních Čech.

Tuto svou prózu rozdělil do dvou částí - jedna se odehrává ve třicátých letech 19. století, ta druhá v "odporné" přítomnosti. Hastrmana, vytištěného na zeleném papíře a vydaného minulý týden Argem, Miloš Urban ještě nálepkuje přívlastky próza romantická, ekologická a utopická.

Je vám dobře ve světě hastrmanů?
Báječně. Vždyť do žádné doby nepatřím - mým světem je imaginace. Z toho vymyšleného světa mě už jako dítě tahal brácha: abych jezdil na kole, hrál fotbal. Nebýt jeho, tak jsem ta léta úplně pročetl.

A vás by nemrzelo, kdybyste ta léta pročetl?
Vůbec ne. Spíše lituju toho, že jsem nečetl víc. Mám pocit dluhu, že jsem nedovzdělaný a nedočtený.

Co vás přivedlo k postavě v modrožlutém fráčku, se štičím úsměvem a žábrami? K hastrmanovi z pohádky?
Kraj, který považuju za svůj a kterému se trapně říká Máchův. Jako dítě jsem jezdil na lodičce po jezeře pokrytém hustým zeleným žabincem. Představoval jsem si, že pod hladinou rostou stromy. Že tam žijí lidé, kteří se podobají rybám. S děsivým pocitem jsem se dozvěděl až mnohem později, že se napouštějí přehrady a na jejich dně zůstávají celé vesnice. Že ta moje pohádková představa byla vlastně docela reálná - i když romantičtější.

Hastrmana tedy vnímáte jako sympatickou postavu?
Sympatickou, ale zároveň jsem potřeboval teroristu. A ten může být sympatický jen do určité míry. Teroristu můžete pochopit, ale nikdy nemůžete souhlasit s tím, že zabíjí lidi. Pocity a pohnutky těch lidí mě zajímají: i já jsem strašně zoufalý z té situace v severních Čechách, kde jsem vyrůstal. Když končil bolševický režim, tak jsem si myslel, že těžba tamějších kopců ustane - ale ona neustává, stejně jako se dál stavějí hnusný paneláky. Jsem tam jen občas, nicméně ty pohledy na zdevastovanou krajinu, ty uřezané kopce mě vždycky zdeptají. A od takových myšlenek není daleko k terorismu: když vás něco strašně naštve, máte chuť toho druhého rovnou zabít, anebo se vám aspoň otevírá kudla v kapse. Nastane zkrat, a je z vás terorista!

S nímž to ovšem ve vašem románu dopadne špatně.
Asi to jinak nešlo - když nešťastnou náhodou zabil nevinného hlídače v lomu. Takovéhle "nedopatření" se asi stane dřív nebo později každému, kdo chce trestat jen ty zlé lidi. Ovšem Hastrman je cosi jako správný optimistický román, o kterých jsem se učil na ruštině: hrdina ve válce padne, ale ta jeho Máša má v břiše potomka. Moje Katynka má taky v břiše potomka, malého Hastrmánka. Takže to má děsně veselý konec, takový utopický. (smích)

Mají čtenáři ve vašem románu rozšifrovávat nějaké konkrétní, žijící osoby?
Kdo vám tohle poradil? (zase smích) Kužvart je určitě inspirací zcela jasnou pro ministra životního prostředí, je nejlepší, kterého jsme měli, ale zároveň je strašně kompromistický a slabý. Proto jsem ho sice nepopravil, ale aspoň jsem ho defenestroval, což je v českých dějinách ta nejlepší forma potrestání. Tedy pokud máte štěstí a spadnete do měkkého.

Takže vlastně trestáte románem?
Trestám románem. Vidíte, to je pěkný název. Ale ta ostatní jména - to je klíč, který nechci prozradit. Účtuju s lidmi, kteří mě naštvali před jistou dobou. Ty považuji za skutečné škůdce této země. Jména jsem překroutil, ale dá se to poznat.

Má smysl trestat románem politiku?
Uvědomuju si, že je to strašně donkichotská představa. Pokud by člověk skutečně chtěl jít proti vládě, státu, být do toho opravdu zaseklý - tak je asi lepší točit filmy, protože ty oslovují mnohem víc než romány. Mně nikdy nešlo o politiku v první řadě; mně jde v první řadě o umění. Vůbec jsem se o politiku nezajímal. Pak jsem ale slyšel jedinou Klausovu větu - a v tu chvíli moje levá ruka sáhla po srpu a pravá po kladivu. Výsledkem toho vzteku a zuřivosti nad politickou situací je možná tenhle román. A možná ještě nějaký politický napíšu, ještě ostřejší, který se bude odehrávat v parlamentu. Náš stát je opravdu strašný a jeho představitelé hrozní, ukrutní. A ta země si to nezaslouží.

Není lepší do politiky přímo vstoupit?
To by se těm pánům škatulkářům ohromně líbilo, na jakékoli výtky reagují: Založte si politickou stranu. Ale to já ani náhodou. Člověk by se měl vyjadřovat způsobem, který mu je nejbližší. Mně je nejbližší právě umění, román. Myslím, že to umím nejlíp. Vlastně je to jediné, co umím.

A nemyslíte, že politika, respektive příliš politiky v umění nakonec ten umělecký výsledek nějak deformuje?
Deformovat ho může. Ale já v současnosti nemůžu jinak. A baví mě to: pohybovat se na ostří nože. Držet se na hraně a zkoušet, jestli člověk sklouzne, anebo ne.

Miloš Urban

Miloš Urban

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Najdete na iDNES.cz