RECENZE: Když mstitele řídí mikročip. Dobré moderní béčko má mozek i vtip

  10:50aktualizováno  10:50
S českým Důvěrným nepřítelem jde do kin tematicky podobný australský příběh Upgrade. Také autor a režisér Leigh Whannell, scenárista hororových hitů Saw a Insidious, tu straší umělou inteligencí. A jde mu to lépe.

Záběr z filmu Upgrade | foto: CinemArt

Když fanoušci s intelektuální ctižádostí uštědří snímku přívlastek nekompromisní, myslí tím názorně až brutálně krvavý. Což Upgrade opravdu je, ale současně má mozek, vtip a styl.

Ostatně již úvodní titulky čte odosobněný počítačový hlas a stylizovaný zautomatizovaný svět zde snad ještě vášnivěji než programátorova žena z Důvěrného nepřítele nenávidí staromilský automechanik, kterého hraje Logan Marshall-Green.

Výchozí situace se sice dlouho odkládá a poté staví na obehrané pomstě vdovce za násilnou smrt manželky, nicméně čekání na úder zpestřuje kamera působivými obrazy bizarní budoucnosti, v níž se domy či vozy řídí (zdánlivě) bezpečně samy. A když po osudném útoku skončí ovdovělý hrdina na vozíčku a voperují mu zázračný čip, který jej postaví znovu na nohy, do jisté vypravěčské obřadnosti přibude hravost, ba dokonce humor.

Fotogalerie

Přístroj totiž se svým „pánem“ hovoří, radí mu, obstarává za něj rvačky přísunem schopností hodných komiksových superhrdinů, ale také jej občas přivádí k nepříčetnosti, třeba když na žádost ve vypjaté situaci „Dej mi vteřinu“ okamžitě odpoví „Vteřina uplynula“.

Promyšlená partie

Jistěže třicet let po RoboCopovi neznamená ani vylepšený vymahač spravedlnosti naprosté zjevení, ovšem Whannell umí s tradičními motivy žánru sci-fi pracovat autorsky vynalézavě a režisérsky rafinovaně, takže z omezeného rozpočtu činí vlastně výhodu, ne-li přímo záměrnou ctnost. Ne náhodou recenze snímku Upgrade v Rolling Stone mluví o „dobrém moderním béčkovém filmu“.

Samozřejmě se ani solidní sci-fi nevyhne klasické hádance, kdo za vražedným spiknutím stojí, tedy jestli za nitky v pozadí tahají lidé, potažmo mocné firmy, nebo samy stroje. Překombinované řešení ve finále potom lehce otráví – mimochodem znovu se až překvapivě podobá vyústění Důvěrného nepřítele.

Tuctově padoušsky vypadají i zlosynové, byť vládnoucí vesměs netuctovými zbraněmi, a ke standardní žánrové výbavě patří rovněž policistka, která se zásadně vrhá do sólových akcí bez posil.

Upgrade

Austrálie, 2018, 100 min

Režie: Leigh Whannell

Scénář:

Hrají: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Christopher Kirby, Clayton Jacobson, Melanie Vallejo

Hodnocení­: 65 %

Jako by se tvůrci filmu Upgrade soustředili na vskutku promyšleně rozehranou partii mezi mikročipem, jeho vynálezcem a jeho nositelem, zatímco vůkolní postavy i děje ponechali v zažité podobě.

Na druhé straně však typický temný thriller, respektive jeho znalecké příznivce nelze ošidit o nezbytné přísady, počínaje bitkou v zaplivané špeluňce a konče automobilovou honičkou, která rozhodně nechává zapomenout, že celou pocitovou parádu pořídil Upgrade za čtyři miliony dolarů.

Nízkonákladové horory zjevně poskytují nejlepší školu metod, jak za málo peněz nadělat hodně muziky. Ovšem Upgrade není pravověrný horor a bylo by škoda, kdyby se jeho konceptu chopil Hollywood, aby vyrobil nákladnou, okázalou, hvězdně obsazenou předělávku. „Dobré moderní béčko“ jako Upgrade totiž může fungovat právě jen na půdorysu nezávislé hračky z dílny šikovných nadšenců.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

VIDEO: Do vánočních kin míří Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Trailer k filmu Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Čtyři roky po snímku Asterix: Sídliště bohů přicházejí stejní tvůrci s pokračováním komiksové série o tandemu Asterixe...

RECENZE: Maminko, nebudou střílet? Za svobodou je nese Balón

Záběr z filmu Balón

Příběh, který vypráví novinka kin Balón, se skutečně stal. V roce 1979 se dvě východoněmecké rodiny rozhodly, že...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Najdete na iDNES.cz