Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Když mstitele řídí mikročip. Dobré moderní béčko má mozek i vtip

  10:50aktualizováno  10:50
S českým Důvěrným nepřítelem jde do kin tematicky podobný australský příběh Upgrade. Také autor a režisér Leigh Whannell, scenárista hororových hitů Saw a Insidious, tu straší umělou inteligencí. A jde mu to lépe.

Záběr z filmu Upgrade | foto: CinemArt

Když fanoušci s intelektuální ctižádostí uštědří snímku přívlastek nekompromisní, myslí tím názorně až brutálně krvavý. Což Upgrade opravdu je, ale současně má mozek, vtip a styl.

Ostatně již úvodní titulky čte odosobněný počítačový hlas a stylizovaný zautomatizovaný svět zde snad ještě vášnivěji než programátorova žena z Důvěrného nepřítele nenávidí staromilský automechanik, kterého hraje Logan Marshall-Green.

Výchozí situace se sice dlouho odkládá a poté staví na obehrané pomstě vdovce za násilnou smrt manželky, nicméně čekání na úder zpestřuje kamera působivými obrazy bizarní budoucnosti, v níž se domy či vozy řídí (zdánlivě) bezpečně samy. A když po osudném útoku skončí ovdovělý hrdina na vozíčku a voperují mu zázračný čip, který jej postaví znovu na nohy, do jisté vypravěčské obřadnosti přibude hravost, ba dokonce humor.

Fotogalerie

Přístroj totiž se svým „pánem“ hovoří, radí mu, obstarává za něj rvačky přísunem schopností hodných komiksových superhrdinů, ale také jej občas přivádí k nepříčetnosti, třeba když na žádost ve vypjaté situaci „Dej mi vteřinu“ okamžitě odpoví „Vteřina uplynula“.

Promyšlená partie

Jistěže třicet let po RoboCopovi neznamená ani vylepšený vymahač spravedlnosti naprosté zjevení, ovšem Whannell umí s tradičními motivy žánru sci-fi pracovat autorsky vynalézavě a režisérsky rafinovaně, takže z omezeného rozpočtu činí vlastně výhodu, ne-li přímo záměrnou ctnost. Ne náhodou recenze snímku Upgrade v Rolling Stone mluví o „dobrém moderním béčkovém filmu“.

Samozřejmě se ani solidní sci-fi nevyhne klasické hádance, kdo za vražedným spiknutím stojí, tedy jestli za nitky v pozadí tahají lidé, potažmo mocné firmy, nebo samy stroje. Překombinované řešení ve finále potom lehce otráví – mimochodem znovu se až překvapivě podobá vyústění Důvěrného nepřítele.

Tuctově padoušsky vypadají i zlosynové, byť vládnoucí vesměs netuctovými zbraněmi, a ke standardní žánrové výbavě patří rovněž policistka, která se zásadně vrhá do sólových akcí bez posil.

Upgrade

Austrálie, 2018, 100 min

Režie: Leigh Whannell

Scénář:

Hrají: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Christopher Kirby, Clayton Jacobson, Melanie Vallejo

Hodnocení­: 65 %

Jako by se tvůrci filmu Upgrade soustředili na vskutku promyšleně rozehranou partii mezi mikročipem, jeho vynálezcem a jeho nositelem, zatímco vůkolní postavy i děje ponechali v zažité podobě.

Na druhé straně však typický temný thriller, respektive jeho znalecké příznivce nelze ošidit o nezbytné přísady, počínaje bitkou v zaplivané špeluňce a konče automobilovou honičkou, která rozhodně nechává zapomenout, že celou pocitovou parádu pořídil Upgrade za čtyři miliony dolarů.

Nízkonákladové horory zjevně poskytují nejlepší školu metod, jak za málo peněz nadělat hodně muziky. Ovšem Upgrade není pravověrný horor a bylo by škoda, kdyby se jeho konceptu chopil Hollywood, aby vyrobil nákladnou, okázalou, hvězdně obsazenou předělávku. „Dobré moderní béčko“ jako Upgrade totiž může fungovat právě jen na půdorysu nezávislé hračky z dílny šikovných nadšenců.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Belmondo, Chan, Newman. Jen král detektivů zmizel

Hrdinové seriálu Dáma a Král

Sherlock Holmes bez doktora Watsona, Randall bez Hopkirka, Mulder bez Scullyové, to by nedávalo smysl. Jenom z domácí...

RECENZE: Tak má vypadat drzý start. Domestik se těší, až vás vyžene ze sálu

Z filmu Domestik

Adamu Sedlákovi ještě není třicet, vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku a svou prvotinou Domestik...

VIDEO: Transformers mají nového hrdinu. Je to omlácený žlutý Bumblebee

Trailer k filmu BUMBLEBEE

K Vánocům dostanou milovníci série Transformers dárek v podobě snímku Bumblebee, který do našich kin vstoupí 27....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz