Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní soubor českého moderního umění je na prodej

  17:40aktualizováno  17:40
Mimořádná kolekce českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století je do 18. října k vidění v pražském Kolowratském paláci. Vzhledem k tomu, že výstava bude ukončena aukcí, sbírku už pohromadě zřejmě nikdy nikdo neuvidí.

František Hudeček - Toaleta, 1940 - olej, plátno, lepenka, 32,5 x 41 cm | foto: Dorotheum

Soubor českých uměleckých děl z druhé poloviny 20. století připravil aukční dům Dorotheum pro dražbu, která se v kongresovém sále ČNB v Praze uskuteční 19. října 2008 od 14 hodin.

"Unikátnost celého projektu tkví v tom, že díla, která se takto jednou objeví, už nikdo pohromadě neuvidí. Po aukci totiž zmizí v nových soukromých sbírkách a opakovaně se na trhu objeví možná až za několik desítek let - v každém případě už ne v této kompletní sestavě a v takovém rozsahu," říká ředitelka Dorothea Mária Gálová.

Skupiny i solitéři
Na výstavě jsou představena díla zástupců uměleckých sdružení Skupina 42, UB 12, Volné seskupení 12/15 a dalších. Nejstarším celkem je Skupina 42, z níž byly vybrány tři hlavní osobnosti, které přímo či nepřímo ovlivnily řadu následovníků, a to František Gross, František Hudeček a Kamil Lhoták.

. Obraz jako honorář za oblek

Václav Boštík - bez názvu, 70. létaNejvýše ceněným dílem výstavy je olej na plátně (bez názvu) od Václava Boštíka ze sedmdesátých let. Experti obraz o rozměru 50 x 51cm ocenili na 3,4 milionu korun a jeho vyvolávací cena v aukci bude 2,6 milionu korun. Dílo se na výstavu a do aukce dostalo od slavné krejčovské rodiny Hromádků. Těm se podařilo vytvořit na trhu nevídanou sbírku díky tomu, že oblékali řadu slavných malířů, jako např. Václava Špálu, Jana Zrzavého a další umělce, kteří za obleky platili svými díly. V duchu rodinné tradice stejně tak poté Hromádka mladší šil obleky Václavu Boštíkovi. Stali se z nich velmi dobří přátelé, a přestože tento obraz jinak mistr tvrdošíjně odmítal pustit z rukou i nákupčím z uznávaných sbírkových institucí, panu Hromádkovi ho věnoval.

Jádro skupiny UB 12 se ustavovalo během 50. let minulého století na půdě Umělecké besedy a jejím základem byla tolerance, potkávání názorů a způsobu vyjádření starších umělců s mladými bez ohledu na jednotný umělecký manifest. Rozpadla se po srpnové okupaci roku 1968. Skupina je zastoupena mimo jiné díly Václava Boštíka, Adrieny Šimotové či Jiřího Johna.

Volné seskupení 12/15 Pozdě, ale přece vzniklo v červnu 1987 a bylo reakcí na tehdejší "podmínky pro české výtvarné umění, neumožňující v dostatečné míře spontánní spolupráci ani konfrontaci umělců". Z jeho členů zde vystavují a budou prodávat například Jiří Načeradský, Michael Rittstein nebo Jiří Sopko.

. Návrat Židle Adrieny Šimotové

Adriena Šimotová - Židle (bez názvu), 1971Mnohá díla aukčního souboru mají bohatou historii. Mezi ně patří i obraz Židle od Adrieny Šimotové z roku 1971. Toto dílo kdysi vybral u autorky Jindřich Chalupecký pro sbírku uznávaného galeristy Artura Schwarze. Od něj pak toto dílo za několik let koupil sběratel Saranco, který žije v Africe. V devadesátých letech je tento sběratel prodal zpět do Evropy prostřednictvím Galerie Schüppenhauer z Kolína nad Rýnem. Tehdy o dílo Adrieny Šimotové projevila silný zájem i Národní galerie v Praze, ale neměla dostatek finančních prostředků, takže ji nakonec koupil stávající majitel, a to spolu s kolážemi Adolfa Hoffmeistera či kresbami Karla Nepraše, které jsou rovněž přítomny v aukčním souboru.

Z dalších trendů druhé poloviny 20. století si výstava všímá nástupu silných ženských osobností na českou výtvarnou scénu. Šlo o zcela nový fenomén - do té doby v celé historii naší výtvarné scény nenajdeme takovou kumulaci osobitých umělkyň.  Proto byla v aukci ženám vyčleněna samostatná kapitola. Najdeme mezi nimi kromě zmíněné Adrieny Šimotové například Věru Janouškovou, Evu Kmentovou či sestry Květu a Jitku Válovy.

Mezi dalšími umělci, jejichž tvorba je na výstavě a aukci zastoupena, najdeme tak významná jména, jako byli či jsou Mikuláš Medek, Adolf Hoffmeister, Jiří Kolář, Karel Nepraš, Karel Malich, Milan Grygar či Zdeněk Sýkora.

. Jediná práce Mikuláše Medka pro divadlo

Mikuláš Medek - divadelní prospekt ke hře Josefa Topola Slavík k večeři, 1996Výjimečnou položku v aukci představuje divadelní prospekt, který Mikuláš Medek vytvořil v roce 1966 na žádost svého blízkého přítele, dramatika Josefa Topola, jenž chystal uvedení své nové hry Slavík k večeři. Medek, ač tenkrát již těžce zkoušený cukrovkou, dohlížel s velkou pozorností na realizaci svých návrhů – velmi mu záleželo na konečném výsledku. Jde o jedinou divadelní výpravu, kterou Mikuláš Medek vytvořil. Rozměrné plátno (230 x 440 cm), uváděné v samostatné dražbě, má odhadní cenu 3,5 milionu korun a dražit se začíná na 2,8 milionu korun.

Výtvarné umění jako investice
Posledních pár let podle ředitelky Dorothea Márii Gálové ukazuje na nový trend na českém trhu s uměním. Sbírání obrazů a investování do umění se věnuje mnohem početnější skupina lidí než před lety a nejedná se pouze o vyhraněné a zavedené sběratele. Aktuální soubor prací je proto sestaven i pro potřeby toho, kdo míní teprve svou sbírku zakládat.

Výstava dražených prací dává možnost orientace v daném období české výtvarné tvorby. Začínající sběratel-investor si podle organizátorů může na výstavě vybrat a na aukci pořídit základ své budoucí sbírky v takové cenové úrovni, která mu konvenuje, a přitom získat reprezentativní průřez sledovaným uměleckým obdobím či stylem.

. nejdražší české obrazY

Které obrazy stály na tuzemských aukcích nejvíc?

1. František Kupka: Élévation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007
2. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008
3. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008
4. František Kupka: Abstraktní kompozice, 13,4 mil., 2007
5. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007
6. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008
7. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008
8. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007
9. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008
10. Josef Čapek: Koupel nohou, 9,3 mil., 2006
11. Antonín Procházka: Poprsí muže, 9 mil., 2007
12. Emil Filla: Žena v křesle s knihou, 8,9 mil., 2008
13. Jindřich Štyrský: Cirkus Simonette, 8,6 mil., 2006
14. Jindřich Štyrský: Stan, 8,3 mil., 2008
15. František Kupka: Pískaři na Seině, 8,2 mil., 2008

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Najdete na iDNES.cz