František Hudeček - Toaleta, 1940

František Hudeček - Toaleta, 1940 - olej, plátno, lepenka, 32,5 x 41 cm | foto: Dorotheum

Unikátní soubor českého moderního umění je na prodej

  • 0
Mimořádná kolekce českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století je do 18. října k vidění v pražském Kolowratském paláci. Vzhledem k tomu, že výstava bude ukončena aukcí, sbírku už pohromadě zřejmě nikdy nikdo neuvidí.

Soubor českých uměleckých děl z druhé poloviny 20. století připravil aukční dům Dorotheum pro dražbu, která se v kongresovém sále ČNB v Praze uskuteční 19. října 2008 od 14 hodin.

"Unikátnost celého projektu tkví v tom, že díla, která se takto jednou objeví, už nikdo pohromadě neuvidí. Po aukci totiž zmizí v nových soukromých sbírkách a opakovaně se na trhu objeví možná až za několik desítek let - v každém případě už ne v této kompletní sestavě a v takovém rozsahu," říká ředitelka Dorothea Mária Gálová.

Skupiny i solitéři
Na výstavě jsou představena díla zástupců uměleckých sdružení Skupina 42, UB 12, Volné seskupení 12/15 a dalších. Nejstarším celkem je Skupina 42, z níž byly vybrány tři hlavní osobnosti, které přímo či nepřímo ovlivnily řadu následovníků, a to František Gross, František Hudeček a Kamil Lhoták.

. Obraz jako honorář za oblek

Václav Boštík - bez názvu, 70. léta

Nejvýše ceněným dílem výstavy je olej na plátně (bez názvu) od Václava Boštíka ze sedmdesátých let. Experti obraz o rozměru 50 x 51cm ocenili na 3,4 milionu korun a jeho vyvolávací cena v aukci bude 2,6 milionu korun. Dílo se na výstavu a do aukce dostalo od slavné krejčovské rodiny Hromádků. Těm se podařilo vytvořit na trhu nevídanou sbírku díky tomu, že oblékali řadu slavných malířů, jako např. Václava Špálu, Jana Zrzavého a další umělce, kteří za obleky platili svými díly. V duchu rodinné tradice stejně tak poté Hromádka mladší šil obleky Václavu Boštíkovi. Stali se z nich velmi dobří přátelé, a přestože tento obraz jinak mistr tvrdošíjně odmítal pustit z rukou i nákupčím z uznávaných sbírkových institucí, panu Hromádkovi ho věnoval.

Jádro skupiny UB 12 se ustavovalo během 50. let minulého století na půdě Umělecké besedy a jejím základem byla tolerance, potkávání názorů a způsobu vyjádření starších umělců s mladými bez ohledu na jednotný umělecký manifest. Rozpadla se po srpnové okupaci roku 1968. Skupina je zastoupena mimo jiné díly Václava Boštíka, Adrieny Šimotové či Jiřího Johna.

Volné seskupení 12/15 Pozdě, ale přece vzniklo v červnu 1987 a bylo reakcí na tehdejší "podmínky pro české výtvarné umění, neumožňující v dostatečné míře spontánní spolupráci ani konfrontaci umělců". Z jeho členů zde vystavují a budou prodávat například Jiří Načeradský, Michael Rittstein nebo Jiří Sopko.

. Návrat Židle Adrieny Šimotové

Adriena Šimotová - Židle (bez názvu), 1971

Mnohá díla aukčního souboru mají bohatou historii. Mezi ně patří i obraz Židle od Adrieny Šimotové z roku 1971. Toto dílo kdysi vybral u autorky Jindřich Chalupecký pro sbírku uznávaného galeristy Artura Schwarze. Od něj pak toto dílo za několik let koupil sběratel Saranco, který žije v Africe. V devadesátých letech je tento sběratel prodal zpět do Evropy prostřednictvím Galerie Schüppenhauer z Kolína nad Rýnem. Tehdy o dílo Adrieny Šimotové projevila silný zájem i Národní galerie v Praze, ale neměla dostatek finančních prostředků, takže ji nakonec koupil stávající majitel, a to spolu s kolážemi Adolfa Hoffmeistera či kresbami Karla Nepraše, které jsou rovněž přítomny v aukčním souboru.

Z dalších trendů druhé poloviny 20. století si výstava všímá nástupu silných ženských osobností na českou výtvarnou scénu. Šlo o zcela nový fenomén - do té doby v celé historii naší výtvarné scény nenajdeme takovou kumulaci osobitých umělkyň.  Proto byla v aukci ženám vyčleněna samostatná kapitola. Najdeme mezi nimi kromě zmíněné Adrieny Šimotové například Věru Janouškovou, Evu Kmentovou či sestry Květu a Jitku Válovy.

Mezi dalšími umělci, jejichž tvorba je na výstavě a aukci zastoupena, najdeme tak významná jména, jako byli či jsou Mikuláš Medek, Adolf Hoffmeister, Jiří Kolář, Karel Nepraš, Karel Malich, Milan Grygar či Zdeněk Sýkora.

. Jediná práce Mikuláše Medka pro divadlo

Mikuláš Medek - divadelní prospekt ke hře Josefa Topola Slavík k večeři, 1996

Výjimečnou položku v aukci představuje divadelní prospekt, který Mikuláš Medek vytvořil v roce 1966 na žádost svého blízkého přítele, dramatika Josefa Topola, jenž chystal uvedení své nové hry Slavík k večeři. Medek, ač tenkrát již těžce zkoušený cukrovkou, dohlížel s velkou pozorností na realizaci svých návrhů – velmi mu záleželo na konečném výsledku. Jde o jedinou divadelní výpravu, kterou Mikuláš Medek vytvořil. Rozměrné plátno (230 x 440 cm), uváděné v samostatné dražbě, má odhadní cenu 3,5 milionu korun a dražit se začíná na 2,8 milionu korun.

Výtvarné umění jako investice
Posledních pár let podle ředitelky Dorothea Márii Gálové ukazuje na nový trend na českém trhu s uměním. Sbírání obrazů a investování do umění se věnuje mnohem početnější skupina lidí než před lety a nejedná se pouze o vyhraněné a zavedené sběratele. Aktuální soubor prací je proto sestaven i pro potřeby toho, kdo míní teprve svou sbírku zakládat.

Výstava dražených prací dává možnost orientace v daném období české výtvarné tvorby. Začínající sběratel-investor si podle organizátorů může na výstavě vybrat a na aukci pořídit základ své budoucí sbírky v takové cenové úrovni, která mu konvenuje, a přitom získat reprezentativní průřez sledovaným uměleckým obdobím či stylem.

. nejdražší české obrazY

Které obrazy stály na tuzemských aukcích nejvíc?

1. František Kupka: Élévation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007
2. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008
3. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008
4. František Kupka: Abstraktní kompozice, 13,4 mil., 2007
5. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007
6. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008
7. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008
8. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007
9. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008
10. Josef Čapek: Koupel nohou, 9,3 mil., 2006
11. Antonín Procházka: Poprsí muže, 9 mil., 2007
12. Emil Filla: Žena v křesle s knihou, 8,9 mil., 2008
13. Jindřich Štyrský: Cirkus Simonette, 8,6 mil., 2006
14. Jindřich Štyrský: Stan, 8,3 mil., 2008
15. František Kupka: Pískaři na Seině, 8,2 mil., 2008