Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Undergroundový a rockový nakladatel

  16:43aktualizováno  16:43
- Od počátku letošního roku spojil Maťa svoji distribuční činnost s aktivitami firmy Kolportér a vznikla tak nová distribuční společnost Kosmas s.r o. Nakladatelství Maťa ovšem nadále funguje jako samostatný článek, který si nadále sám řídí a určuje, jakou knihu vydá. “Přišli jsem na to, že si jen lezeme do zelí, že se orientujeme na podobnou literatura, a tak je toto spojení pro obě strany výhodné. Zpočátku sice byly menší potíže, ale už jsme se nějak synchronizovali a již nyní cítíme, že to přinese ovoce,” říká Lubor Maťa. Dodává, že vlastní distribuce a kontakty s knihkupci jsou pro nakladatele nesmírně důležité. “Je sice hezké vydávat knihy, ale pokud vám zůstávají na skladu, je to smutné.” Maťa mimo to distribuuje i knihy jiných nakladatelství jako je například Argo, Torst, Daphin, Atlantis, DharmaGaia a dalším.

Když se s Luborem Maťou setkáte osobně, na první pohled odhadnete, že jde o milovníka rockové a undergroundové muziky. Napoví vám to delší vlasy a hustý plnovous i jeho kancelář, kde po stěnách visí plakáty a obrázky tuzemských i zahraničních hvězd alternativního a rockového nebe. A právě takové, ale nejen takové literatury se u Mati dočkáte. Jeho prvním nakladatelským dítětem byla útlá knížka próz známého rockového hudebníka a textaře Filipa Topola s názvem Mně 13. Nedávno dočkala druhého vydání.

Dodnes Maťa vydal dvaaosmdesát titulů a drží průměr okolo deseti knih ročně. Nejvyššího nákladu dosáhl dnes již kultovní knihou Jana Pelce... a bude hůř, které vyšlo deset tisíc výtisků.

Knihy z nakladatelství Maťa vycházejí v desíti edicích: Cesty tam a zase zpátky, kam patří například autobiografická poeticko-pornografická zpověď undergroundové umělkyně Lydie Lunch. V edici Česká radost brzy světlo světa spatří třeba Invalidní sourozenci českého kyperpunkera Egona Bondyho i jejich volné pokračování Bezejmenná. Pod hlavičkou Poe´r´zie Maťa čtenářům přinesl texty legendárních The Plastic People of the Univers nebo Phila Shönfelta.

Maťa se také specializuje na takzvané kolibříky, které vydává v edici Miniatury, jež má ve svém soupisu taková jména jako Jaroslav Seifert, soudobý dekadent Jiří H. Krchovský či Maťův oblíbenec Filip Topol.

Asi nejzajímavější tituly ale vycházejí v edici Nové trendy, kde Maťa spolupracuje s nakladatelství DharmaGaia, které se jinak orientuje na duchovní literaturu. Tato edice přináší tituly, které se zabývají nejžhavější současností, tedy počítačovou kulturou a kyberkulturou vůbec, drogami a vztahu nynější i dřívějších společností k nim či nejnovějšími trendy v muzice ( Beaty, bigbeaty a breakbety). V této škatulce také vyšla kniha propagátora LSD Timothy Learyho Chaos a kyberkultura, kde se autor snaží uchopit téma jako je třeba virtuální realita. Leary na mnoha stránkách také rozmlouvá například s Davidem Byrnem či Williamem S. Burroughsem.

Mezi další Maťovy edice patří Rock a pop, Šťastné zítřky , Veselá edice, edice A/R a konečně edice Výlety jinam. Některé knihy ovšem vycházejí i mimo zmíněné edice jako např. Kniha o marihuaně od Libora Dupala nebo Lou Reed a jeho Mezi myšlenkou a vyjádřením.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz