Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Underground je stále živý

  9:58aktualizováno  9:58
Brno - Jak vypadá undergroundový večírek dnes, kdy kapely mohou hrát a zpívat, jak a co chtějí, a nemusejí se bát zásahu policie? Jediný plakát visí před sálem, informace o koncertě se předávají ústně. Scéna jako vystřižená z dokumentu Bigbít, z dílu věnovaného undergroundovým kapelám? Nikoliv, úplně stejně to vypadalo v pátek v sále za přízřenickou hospodou.

Jako před desítkami let, ani dnes nestojí pořadatelé akcí o žádnou publicitu. "Ne, mluvit nebudu. To je neplakátovaná akce, pro kamarády. Pravej androš jako za komunistů. Jako by to tu nebylo," rozhorlil se vlasatý čtyřicátník za barem, který byl několika stejnými typy označen za hlavního pořadatele. "Dejte si pivo a dobře se bavte," uzavřel snahu o krátký rozhovor.

Jeho nabídku uvedl v praxi každý příchozí - většina v rukou třímala plastikové kelímky, znalí se vyzbrojili vlastním půllitrem. Zabavit je pak měly hned tři kapely - Čočka, Atomová mihule a Idiot Crusoe. Atmosféru tajemna a spiklenectví podpořil i zašlý a zakouřený sál, kde se odehrávalo hlavní dění.

Příznivci kvílivé a chmurné hudby se rekrutovali ze všech věkových kategorií - od šestnáctiletých po padesátníky. Dlouhé vlasy, rozčepýřený vous a ošoupané svršky hrají prim i dnes. "Potkal jsem tu hodně známých, ale spíš opravdu ty skalní," řekl při pohledu do sálu jeden z pamětníků těch opravdových utajených koncertů, který nechtěl být jmenován.

Páteční večer byl pevně svázán s brněnským undergroundem a jeho čelním zástupcem, se skupinou Idiot Crusoe. Lídrem úvodní Čočky je její člen Karlos, mezi jednotlivými vystoupeními recitoval své básně zpěvák a textař "Idiotů" Pavel Homér Ambrož, zvukařem se nechtěně stal další z členů Idiot Crusoe Miroslav Švejda.
První tanečníky na parket však přilákala až žďárská Atomová mihule. Ta vyměnila pomalé tóny za řízný bigbít. Pětice decentních prošedivělých pánů postávajících u baru se v mžiku změnila v běsnící skupinku v roztodivných oblečcích. Svou produkci vylepšili i promítáním obrazů na strop.

V přestávce opět nastoupil na pódium Homér, poté opět zhruba na tři čtvrtě hodiny Atomová mihule, po ní znovu Homér již s Idiotem Crusoe. Akce končila až nad ránem a její návštěvníci byli navýsost spokojeni. "Tak uvolněnou atmosféru jsem již dlouho nezažil," dodal osmatřicetiletý Petr Koudelka.

Na otázku, jestli je i dnes underground živý a má co říci, odpověděl další z návštěvníků: "Patti Smith říká, že underground je práce. Dodejme autentická práce. V momentě, kdy tato práce začne nést i jiné ovoce než vlastní produkci - tedy peníze a slávu - underground opouštíme. Plynule, svévolně. A underground jde dál, někde vedle."

Na undergroundové zábavě v Přízřenicích u Brna hrály kapely Čočka - její kytarista je právě v záběru fotoaparátu -Atomová mihule a Idiot Crusoe s básníkem Homérem

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz