Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snažili jsme se odlišit od Na stojáka, říká šéf Underground Comedy

  5:59aktualizováno  5:59
Formát stand-up comedy se v Česku zabydloval dlouho. Nakonec si ale našel svou diváckou základnu. K úspěšným skupinám se řadí i soubor Underground Comedy, který zakládal Jan Adámek. „Zpočátku jsme se snažili od Na stojáka odlišit. V současné době se ten rozdíl ale pomalu smazal,“ říká.

Z představení Underground Comedy | foto: Andrii Konontsev

Fungujete teprve dva roky, přesto si ve vystoupeních Underground Comedy našlo zalíbení spoustu diváků. Jaké to bylo tehdy v začátcích?
Začalo to jako veřejné konkurzy v menších klubech, kde si kdokoliv mohl vyzkoušet vlastní výstup. K našemu velkému překvapení bylo vždycky narváno. Přešli jsme na dvě stálé pražské scény, každá s kapacitou kolem sto padesáti lidí. Výrazně se zlepšila úroveň show a letos jsme se rozjeli i do regionů.

Ve skupině už vás je 21. Jak se to povedlo?
Měli jsme tři velké konkurzy, na které dorazily nejrůznější typy lidí. Zachováváme originální formu stand-upu: komici vystupují sami za sebe, nehrají žádné role a nepoužívají rekvizity. Chceme humorem reflektovat okolní svět a dění ve společnosti. Žádné téma není tabu. Postupem času se vytvořila skupina asi dvaceti bavičů. Stále ale objevujeme nové talenty.

Fotogalerie

Většině čtenářů asi při slovu stand-up comedy okamžitě vyvstane na mysl show Na stojáka. Lišíte se?
Zpočátku jsme se snažili od Na stojáka co nejvíce odlišit především tím, že nehrajeme skeče, nepoužíváme kostýmy, rekvizity. V současné době se však ten rozdíl už pomalu smazal. Už i kluci a holky z Na stojáka dělají stand-up v podobě, jaká je obvyklá v Americe nebo Velké Británii.

Jak moc se připravujete na svá vystoupení?
Někdo má napsaný celý text, někdo jen pár záchytných bodů, někteří komici dokonce vůbec nic. Naši stand-up show se snažíme dělat ve své originální podobě založené na slovním humoru jednoho komika, který vystupuje sám za sebe.

Stal se někomu z účinkujících při představení opravdu velký trapas?
Legendární je vystoupení jednoho našeho komika v Českých Budějovicích. Proběhlo mimo oficiální představení, na jedné party. Nejdřív z publika létaly nadávky, později dokonce půllitr. Skončilo to dokonce rvačkou. S tím samým výstupem však zmíněný komik ten samý večer vyhrál soutěž.

Vytvořili jste si ve skupině nějaký etický kodex témat, na která se nesahá?
Ne, objevujeme originální úhly pohledu na aktuální témata a občas se taky ztrapníme osobními prožitky. Žádný vtip pro nás není příliš ostrý. I když při některých občas mrzne úsměv na rtech.

S Underground Comedy jezdíte po celé republice. Vnímáte, že by se nějak lišil humor diváka v Praze a Brně?
Když se večer povede a přijdou dobří lidé, pak je jedno, v kterém městě zrovna jste. Je ale trochu znát, že v regionech zatím není stand-up tak zakořeněný. Takový ten teplý lidský humor, který se pěstoval za socialismu, si vybral svoji daň. V Praze je určitě oproti tomu větší hlad po drsnějších vtipech. Když jsme dobří, je prakticky jedno, kde vystupujeme.

Kam dál se ještě může váš soubor dostat?
Nyní se podílíme na přípravě nového televizního pořadu pro Prima Comedy Central, ve kterém vystoupí komici ze všech českých skupin. Naším hlavním cílem ale zůstává pořádat parádní show, šokovat tématy, hledat nové talenty a zůstat otevřenou skupinou, do které se může kdokoliv kdykoliv připojit. Úplně nejdříve ale budeme k vidění ve čtvrtek 25. února v kavárně v nezvyklém prostoru muzea voskových figurín Grévin.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

Slečna, která nechce odejít? Několikrát se mi to stalo, přiznává Děrgel

Pension pro svobodné pány sehrají v Divadle Palace Lukáš Příkazký a Patrik...

Krejčíkův Pension pro svobodné pány se dočká nového nastudování v pražském Divadle Palace. V hlavní roli se zde objeví...

Titanic ztroskotá v Kalichu. Vladyka s Blažkem si zahrají loď i ledovec

Filip Blažek a Miroslav Vladyka během zkoušek komedie Titanic v Divadle Kalich

Nejslavnější námořní katastrofa, spousta rolí a dva herci. Jen Miroslav Vladyka a Filip Blažek zinscenují před diváky...

Milí neznabozi, zkuste číst, aniž byste zapojili žluč. Suchý píše o Bohu

Jiří Suchý

Vyšla kniha, která má řadu úvodů a ještě větší počet závěrů. „Je to neobvyklé, ale není to zakázané,“ říká Jiří Suchý,...

Najdete na iDNES.cz