Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unavená krása marocké princezny Maliky

  10:24aktualizováno  10:24
Svět královských paláců i kobka ve vězení, chvilky v přepychu i období obrovského hladu, který ji i její blízké přiměl k pokusu o hromadnou sebevraždu, zažila marocká princezna Malika Oufkirová (1953), která v Praze představuje v rámci veletrhu Svět knihy svoji autobiografickou knihu Vězenkyně, jejíž překlad vydalo pražské nakladatelství Motto. Traumatické zážitky by v minulosti téhle krásné ženy zřejmě nikdo nehádal.

"Představte si nádherné, sportovní auto, které je dvacet let v garáži. Když se na ně po těch letech jdete podívat, vypadá stále dobře. Spustíte motor, rozjede se. Jenže pod tím lesklým nátěrem je to auto zevnitř unavené," vyvrací zběžnou představu Maročanka.

Pětiletou dceru generála Ufkíra, který byl druhým nejvlivnějším mužem Maroka, adoptoval král Muhammad V., aby se stala společnicí jeho stejně staré dcery.

"Nebyla jsem tam šťastná - stýskalo se mi po rodině, v těch honosných místnostech jsem si připadala jako vězeň." Malika si v paláci nicméně zvykla, krále a jeho rodinu si nakonec oblíbila.

Po Muhammadově smrti se Maliky ujal králův syn Hasan II., který šestnáctileté Malice dovolil návrat k rodině. Otec, generál Ufkír, však vedl pokus o převrat. Neúspěšně. Hasan II. jej nechal zastřelit: "Můj vlastní otec zemřel v rukou mého adoptivního otce.

Ten den začala moje tragédie: nemůžete ze dne na den změnit lásku v nenávist, najednou mi nic nedávalo smysl." Začalo nejtěžší období pro její rodinu. Hasan II. uvrhl Maliku, její matku a pět sourozenců včetně tříletého bratra do vězení. "Říkali jsme si, že kvůli jídlu bychom byli schopni někomu rozpárat břicho nebo hromadně vraždit jako barbaři." Maličina matka si dokonce malými nůžtičkami přeřezala žíly, přežila však.

V dubnu roku 1987 se Malice a její rodině podařilo utéct tunelem, který vydlabali vlastníma rukama. "Nikdo nám nepomohl. Nikdy," hořce konstatuje. Z Maroka se Malice podařilo vycestovat v roce 1996, žije v Paříži, kde si vzala architekta Erika Bordreuila.

Ve vězení Malika Oufkirová strávila dvacet let: vstupovala tam jako osmnáctiletá dívka. Vyšla jako žena, která po přestálých chorobách nemůže mít děti. "Ve vězení si svobodu idealizujete. A když vyjdete, tahle idealizace se vám zhroutí. Přišla jsem do země, s níž mě pojila jen znalost jazyka, jinak jsem začínala od nuly. Myslela jsem si, že na svobodě už nebudu muset bojovat, a zjistila jsem, že tam na vás čeká jen jiná forma boje. Ne sice o to, abych přežila, ale abych se naučila znovu žít."

Marocká spisovatelka Malika Oufkirová uvedla 10.května na sedmém Mezinárodním veletrhu Svět knihy v Praze na český trh svoji knihu Vězenkyně.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz