Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unavená krása marocké princezny Maliky

  10:24aktualizováno  10:24
Svět královských paláců i kobka ve vězení, chvilky v přepychu i období obrovského hladu, který ji i její blízké přiměl k pokusu o hromadnou sebevraždu, zažila marocká princezna Malika Oufkirová (1953), která v Praze představuje v rámci veletrhu Svět knihy svoji autobiografickou knihu Vězenkyně, jejíž překlad vydalo pražské nakladatelství Motto. Traumatické zážitky by v minulosti téhle krásné ženy zřejmě nikdo nehádal.

"Představte si nádherné, sportovní auto, které je dvacet let v garáži. Když se na ně po těch letech jdete podívat, vypadá stále dobře. Spustíte motor, rozjede se. Jenže pod tím lesklým nátěrem je to auto zevnitř unavené," vyvrací zběžnou představu Maročanka.

Pětiletou dceru generála Ufkíra, který byl druhým nejvlivnějším mužem Maroka, adoptoval král Muhammad V., aby se stala společnicí jeho stejně staré dcery.

"Nebyla jsem tam šťastná - stýskalo se mi po rodině, v těch honosných místnostech jsem si připadala jako vězeň." Malika si v paláci nicméně zvykla, krále a jeho rodinu si nakonec oblíbila.

Po Muhammadově smrti se Maliky ujal králův syn Hasan II., který šestnáctileté Malice dovolil návrat k rodině. Otec, generál Ufkír, však vedl pokus o převrat. Neúspěšně. Hasan II. jej nechal zastřelit: "Můj vlastní otec zemřel v rukou mého adoptivního otce.

Ten den začala moje tragédie: nemůžete ze dne na den změnit lásku v nenávist, najednou mi nic nedávalo smysl." Začalo nejtěžší období pro její rodinu. Hasan II. uvrhl Maliku, její matku a pět sourozenců včetně tříletého bratra do vězení. "Říkali jsme si, že kvůli jídlu bychom byli schopni někomu rozpárat břicho nebo hromadně vraždit jako barbaři." Maličina matka si dokonce malými nůžtičkami přeřezala žíly, přežila však.

V dubnu roku 1987 se Malice a její rodině podařilo utéct tunelem, který vydlabali vlastníma rukama. "Nikdo nám nepomohl. Nikdy," hořce konstatuje. Z Maroka se Malice podařilo vycestovat v roce 1996, žije v Paříži, kde si vzala architekta Erika Bordreuila.

Ve vězení Malika Oufkirová strávila dvacet let: vstupovala tam jako osmnáctiletá dívka. Vyšla jako žena, která po přestálých chorobách nemůže mít děti. "Ve vězení si svobodu idealizujete. A když vyjdete, tahle idealizace se vám zhroutí. Přišla jsem do země, s níž mě pojila jen znalost jazyka, jinak jsem začínala od nuly. Myslela jsem si, že na svobodě už nebudu muset bojovat, a zjistila jsem, že tam na vás čeká jen jiná forma boje. Ne sice o to, abych přežila, ale abych se naučila znovu žít."

Marocká spisovatelka Malika Oufkirová uvedla 10.května na sedmém Mezinárodním veletrhu Svět knihy v Praze na český trh svoji knihu Vězenkyně.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz