Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umění z Japonska i malba Svatopluka Slovenčíka

  20:19aktualizováno  20:19
V e s e l í n a d M o r a v o u - Exotiku v podobě starého užitého umění z Japonska vedle moderní malby nabízí od neděle Veselí nad Moravou. Zdejší Galerie ve dvoře vystavuje kolekci japonského porcelánu a dřevořezů, které veřejnost uvidí vůbec poprvé. Městská galerie ve Veselí zase zahájila výstavu věnovanou nedávno zesnulému malíři Svatopluku Slovenčíkovi.

Japonské umění

Výstava uměleckých předmětů ze Země vycházejícího slunce doplnila program Dnů japonského umění, které ve Veselí vyvrcholily před týdnem. Těžištěm akce se stal filmový seminář. "Uvedli jsme celkem čtrnáct japonských filmů a čtyři z toho vůbec v české premiéře. Tyto filmy byly zapůjčeny přímo z Japonska," uvedl Marcel Řimák z pořádajícího Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou.

Vystavovaná kolekce japonských obrazů, porcelánu a keramiky pochází ze dvou soukromých sbírek. Jedná se o vzácné exponáty z 18. a 19. století. "Barevné dřevořezy pojednávají různé výjevy z japonské mytologie a dějin," uvedl Řimák. Nejmladší a nejmenší obrázek výstavy nese motiv vrabců a vznikl kolem roku 1900. Naopak nejstarší dřevořez z roku 1770 je nepoměrně větší a jeho námět choulostivější: list z ojedinělého série Fúrjú zašiki khakei otevřeně zobrazuje erotický motiv souložícího páru.

Svatopluk Slovenčík

Zlínskému malíři Svatopluku Slovenčíkovi věnovala celý výstavní prostor Městská galerie v zámeckém parku. Rodáka z Malenovic u Zlína, kde také v roce 1999 zemřel, reprezentují ve Veselí rozměrná abstraktní plátna. Vedle nich v prosté ale působivé instalaci návštěvník najde drobné geometrické práce, ke kterým malíř používal eternitové tašky. "Chceme představovat umělce nejen místní ale také z přilehlých regionů. Slovenčík u nás nikdy za svého života nevystavoval," uvedl ředitel a kurátor galerie Milan Raška.

Slovenčík vedl bohatý umělecký život. V civilu však (díky svým nesmlouvavým uměleckým postojům v normalizovaném Zlíně) narážel na doslova existenční problémy. Složitá osobní situace se možná odrazila v paletě barev autora: s oblibou používal černou, studeně modrou a zelenou.

"Volil jsem obrazy od Slovenčíkova návratu z akademie koncem šedesátých let až do sklonku jeho životní dráhy," poznamenal Raška. Dvě desítky pláten stejně jako kolorované eternity důsledně postrádají popisky s názvy a mnohdy také signaturu či vročení. "Autor svým dílům jména prostě nedával," dodává kurátor k výstavě, která potrvá do 24. dubna.

Japonské umění ve Veselí nad Moravou

Japonské umění ve Veselí nad Moravou

Výstava Svatopluka Slovenčíka ve Veselí nad Moravou

Výstava Svatopluka Slovenčíka ve Veselí nad Moravou

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz