Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umění mladých se dokonale rozbíhá do různých směrů

  15:52aktualizováno  15:52
V brněnské Wannieck Gallery je až do 5. dubna k vidění největší přehlídka českých a slovenských malířů nejmladší generace. Přináší díla pětadvaceti umělců.

V expozici Současná malba CZ-SK vystavuje i Marko Blažo, autor obrazu Follow Me.

Kurátor a současně umělecký ředitel Wannieck Gallery Richard Adam, sběratel současného umění od 80. let, uspořádal výstavu, která má ambice ukázat rozmanité tendence a malířské přístupy nejmladší generace z Česka a Slovenska prostřednictvím více než stovky pláten od pětadvaceti autorů. Spíš než o malířskou "hitparádu" jde o intuitivní výběr kurátora, který se nebojí riskovat a do sbírek Wannieck Gallery nakupuje díla mladých autorů, u nichž není jisté, zda vůbec na umělecké scéně prorazí.

Zdroje inspirace
Vedle domácích talentů Václava Girsy, Ondřeje Kopala, Jakuba Hoška, Patricie Fexové, Evžena Šimery a dalších výstava představuje také dva odlišné malířské okruhy ze Slovenska: jednak studenty a absolventy ateliéru Ivana Csudaie z bratislavské Akademie výtvarných umění – Dávida Baffiho, Erika Šilleho, Michala Czinegeho, jednak košický okruh zahrnující díla Jána Vasilka, Borise Sirky a dalších.

Právě v malbě slovenských autorů jsou patrné rozdíly dané místem studia. Zatímco košický ateliér je vedený spíše v geometrické tendenci, bratislavský je orientovaný spíše postmoderně.

O něco větší měrou se slovenští umělci inspirují expresivní malbou, street artem a komiksem. Exprese a poetika námětu vytváří v obrazech Dávida Baffiho (1980) silné vnitřní napětí. Práce Michala Czinegeho (1980) diváka jakoby vtahují do noční krajiny nahlížené nočním či rentgenovým viděním.

Mikropříběhy postaviček z dětského komiksu na plátnech Erika Šilleho (1978) ironizují společenskou morálku. Perfekcionismus malířské techniky, ve které divák nerozpoznává jednotlivé tahy štětcem, i výrazná barevnost v Šilleových obrazech se přibližují odosobněné technice grafického designu.

Grafický design, vliv street artu či punku je příznačný i pro tvorbu mladých malířů z Česka. Nejčistšími projevy malby inspirované street artem a komiksem je dílo Ondřeje Kopala (1974), vyjadřující se specifickým zmatkem, který na první pohled má svůj vnitřní řád a vyrovnanou kompozici.

Kopal využívá netradiční postupy, na plátna vedle použití signálních barev míchá akryl se spreji. Výrazně se představuje i Evžen Šimera (1980), letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého, jenž hledá styčné body mezi malbou a architekturou a místo tradičních malířských technik nechává malbu volně stékat.

Konfrontace
Výstava ukazuje tvorbu mladých umělců jak v rámci vlastního vývoje, tak v konfrontaci s dalšími vystavujícími. Ti známější, jako třeba Jakub Hošek či Jakub Španhel, jsou zastoupeni pouze jedním obrazem. Kurátor přenechává prostor pracím těch méně známých tvůrců.

Výstava je instalovaná citlivě a intuitivně, ale bez jasné koncepce či vysledovatelných tematických okruhů. Návštěvník se tedy musí pohybovat také intuitivně a se zvýšenou koncentrací, k níž dopomáhají čisté industriální prostory galerie. V některých místech vystavené práce mezi sebou trochu soupeří, jinde se naopak v kontrastu doplňují.

Brněnská výstava dokonale demonstruje vývoj současného umění, které už dávno nesleduje kanonické styly, ale rozbíhá se do různých směrů. Někdy se mladé umění vrací – ke krajině, figuře, expresi, kolorismu, lyrismu, jindy pracuje s textem, hudbou, s objektem nebo čerpá inspiraci v grafickém designu, graffiti, ikonografii televize a internetu.

Inspiraci nachází nejen v kontextu dějin umění, ale také v okolním světě. Malba na výstavě má mnoho poloh po formální i obsahové stránce, pro svou roztříštěnost je však ve svém celku – tak, jak je prezentovaná v galerii Wannieck – neuchopitelná.

Současná malba CZ-SK
Wannieck Gallery Brno. Kurátor Jiří Adam, výstava trvá do 5. dubna 2009
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz