Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umění mladých se dokonale rozbíhá do různých směrů

  15:52aktualizováno  15:52
V brněnské Wannieck Gallery je až do 5. dubna k vidění největší přehlídka českých a slovenských malířů nejmladší generace. Přináší díla pětadvaceti umělců.

V expozici Současná malba CZ-SK vystavuje i Marko Blažo, autor obrazu Follow Me.

Kurátor a současně umělecký ředitel Wannieck Gallery Richard Adam, sběratel současného umění od 80. let, uspořádal výstavu, která má ambice ukázat rozmanité tendence a malířské přístupy nejmladší generace z Česka a Slovenska prostřednictvím více než stovky pláten od pětadvaceti autorů. Spíš než o malířskou "hitparádu" jde o intuitivní výběr kurátora, který se nebojí riskovat a do sbírek Wannieck Gallery nakupuje díla mladých autorů, u nichž není jisté, zda vůbec na umělecké scéně prorazí.

Zdroje inspirace
Vedle domácích talentů Václava Girsy, Ondřeje Kopala, Jakuba Hoška, Patricie Fexové, Evžena Šimery a dalších výstava představuje také dva odlišné malířské okruhy ze Slovenska: jednak studenty a absolventy ateliéru Ivana Csudaie z bratislavské Akademie výtvarných umění – Dávida Baffiho, Erika Šilleho, Michala Czinegeho, jednak košický okruh zahrnující díla Jána Vasilka, Borise Sirky a dalších.

Právě v malbě slovenských autorů jsou patrné rozdíly dané místem studia. Zatímco košický ateliér je vedený spíše v geometrické tendenci, bratislavský je orientovaný spíše postmoderně.

O něco větší měrou se slovenští umělci inspirují expresivní malbou, street artem a komiksem. Exprese a poetika námětu vytváří v obrazech Dávida Baffiho (1980) silné vnitřní napětí. Práce Michala Czinegeho (1980) diváka jakoby vtahují do noční krajiny nahlížené nočním či rentgenovým viděním.

Mikropříběhy postaviček z dětského komiksu na plátnech Erika Šilleho (1978) ironizují společenskou morálku. Perfekcionismus malířské techniky, ve které divák nerozpoznává jednotlivé tahy štětcem, i výrazná barevnost v Šilleových obrazech se přibližují odosobněné technice grafického designu.

Grafický design, vliv street artu či punku je příznačný i pro tvorbu mladých malířů z Česka. Nejčistšími projevy malby inspirované street artem a komiksem je dílo Ondřeje Kopala (1974), vyjadřující se specifickým zmatkem, který na první pohled má svůj vnitřní řád a vyrovnanou kompozici.

Kopal využívá netradiční postupy, na plátna vedle použití signálních barev míchá akryl se spreji. Výrazně se představuje i Evžen Šimera (1980), letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého, jenž hledá styčné body mezi malbou a architekturou a místo tradičních malířských technik nechává malbu volně stékat.

Konfrontace
Výstava ukazuje tvorbu mladých umělců jak v rámci vlastního vývoje, tak v konfrontaci s dalšími vystavujícími. Ti známější, jako třeba Jakub Hošek či Jakub Španhel, jsou zastoupeni pouze jedním obrazem. Kurátor přenechává prostor pracím těch méně známých tvůrců.

Výstava je instalovaná citlivě a intuitivně, ale bez jasné koncepce či vysledovatelných tematických okruhů. Návštěvník se tedy musí pohybovat také intuitivně a se zvýšenou koncentrací, k níž dopomáhají čisté industriální prostory galerie. V některých místech vystavené práce mezi sebou trochu soupeří, jinde se naopak v kontrastu doplňují.

Brněnská výstava dokonale demonstruje vývoj současného umění, které už dávno nesleduje kanonické styly, ale rozbíhá se do různých směrů. Někdy se mladé umění vrací – ke krajině, figuře, expresi, kolorismu, lyrismu, jindy pracuje s textem, hudbou, s objektem nebo čerpá inspiraci v grafickém designu, graffiti, ikonografii televize a internetu.

Inspiraci nachází nejen v kontextu dějin umění, ale také v okolním světě. Malba na výstavě má mnoho poloh po formální i obsahové stránce, pro svou roztříštěnost je však ve svém celku – tak, jak je prezentovaná v galerii Wannieck – neuchopitelná.

Současná malba CZ-SK
Wannieck Gallery Brno. Kurátor Jiří Adam, výstava trvá do 5. dubna 2009
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz