Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělost jako náhražka i originál

  11:51aktualizováno  11:51
- Jen málokterý časopis je tak všestranný, na úrovni a zároveň obsahově sourodý a vyvážený, ale i neznámý jako čtvrtletník Živel - plátek pro alespoň trochu přemýšlející tvory. Ani tentokrát Živel své čtenáře, kterých číslo od čísla pozvolna přibývá, nezklame. Kromě tradičně vynikající a neotřelé grafiky nabízí řadu unikátních rozhovorů a textů, které jejich pisatelé propracovali pečlivě a do detailu. Na stránkách časopisu se prostě přesvědčíte o výroku, že “není všechno zlato, co se třpytí”.

Dnešní obyvatelé planety se už pomalu odnaučili oddělovat umělé od skutečného. Snad jen Greenpeace dnes zajímá, zda kožich, kterým se zdobí támhleta dáma je pravý, či z umělých chlupů. Na první pohled je to prakticky nerozpoznatelné. A tak je to podle šéfradaktora Živlu Ivana Adamoviče skoro se vším. Lidé by nevěřili, co všechno je umělé," říká Adamovič.

A propós, tušíte vy sami, co vše ve vašem životě je originál a co plagiát. Je opravdu vaše bunda značky Nike ta pravá Nike?

Pokud chcete vědět o umělostech více, a věřte, že budete překvapeni, nalistujte některou ze živlovských stránek.Najdete tam třeba článek o revival kapelách, které nemají nic jiného na práci, než prznit hudbu původních skupin. Zjistíte, co všechno kolem nás je z plastů, které ke své práci používá třeba výtvarník Jiří Černický (nedávno vystavoval na Staroměstské radnici v Praze a Živel ho právě na toto téma vyzpovídal). Také se dozvíte,  kdo je vlastně napůl člověk, napůl robot - umělec Stelarc. Nechybí ani povídání s legendárním filmařem a členem skupiny Monty Python´s Flying Circus Terry Gillamem, jenž se svěří, že čím více času tráví na letištních terminálech, tím více má pocit, že je připraven k i cestě na Měsíc.

Čtenáři pochopitelně nepřijdou ani o tradiční hudební rubriku Kompost, kde naleznou recenze na nejnovější CD. Redakce Živlu pro ně také připravila rozhovor se zpěvačkou triphopových Portishead, Beth Gibbons, se kterou se autor interview vydal na nákup.

 Opravdu půvabným počinem je Příruční katalog napodobenin pro školu a dům. Víte vůbec, že si můžete pořídit falešného spolujezdce,  v Japonsku se cachtat v umělém moři nebo, pokud jste podobní Elvisi Presleymu či královně matce, že můžete prorazit do světa show bussinesu? Londýnská agentura Derricks Doubles vám to zářídí.

A v případě, že nejste ničí dvojník, existuje také řešení. Ještě je tu art charnel, neboli tělesné umění. O co jde? Živel vám představí francouzskou umělkyni Orlane, která své vlastní tělo proměňuje v živé dílo pomocí silikonu.

A jestliže toho všeho nemáte ještě dost, pořiďte si třeba formu ve tvaru lidského mozku, která se dá naplnit třeba pudingem nebo želé a pochutnejte si  na napodobenině lidské centrální nervové soustavy!

Helma, kterou si nechala redakce Živlu speciálně vyrobit pro své vlastní účely. Je prý zázračná, protože ten, kdo si ji nasadí, se začne chovat jako blázen.

Autor:


Témata: Robot, Umělec

Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz