Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělost jako náhražka i originál

  11:51aktualizováno  11:51
- Jen málokterý časopis je tak všestranný, na úrovni a zároveň obsahově sourodý a vyvážený, ale i neznámý jako čtvrtletník Živel - plátek pro alespoň trochu přemýšlející tvory. Ani tentokrát Živel své čtenáře, kterých číslo od čísla pozvolna přibývá, nezklame. Kromě tradičně vynikající a neotřelé grafiky nabízí řadu unikátních rozhovorů a textů, které jejich pisatelé propracovali pečlivě a do detailu. Na stránkách časopisu se prostě přesvědčíte o výroku, že “není všechno zlato, co se třpytí”.

Dnešní obyvatelé planety se už pomalu odnaučili oddělovat umělé od skutečného. Snad jen Greenpeace dnes zajímá, zda kožich, kterým se zdobí támhleta dáma je pravý, či z umělých chlupů. Na první pohled je to prakticky nerozpoznatelné. A tak je to podle šéfradaktora Živlu Ivana Adamoviče skoro se vším. Lidé by nevěřili, co všechno je umělé," říká Adamovič.

A propós, tušíte vy sami, co vše ve vašem životě je originál a co plagiát. Je opravdu vaše bunda značky Nike ta pravá Nike?

Pokud chcete vědět o umělostech více, a věřte, že budete překvapeni, nalistujte některou ze živlovských stránek.Najdete tam třeba článek o revival kapelách, které nemají nic jiného na práci, než prznit hudbu původních skupin. Zjistíte, co všechno kolem nás je z plastů, které ke své práci používá třeba výtvarník Jiří Černický (nedávno vystavoval na Staroměstské radnici v Praze a Živel ho právě na toto téma vyzpovídal). Také se dozvíte,  kdo je vlastně napůl člověk, napůl robot - umělec Stelarc. Nechybí ani povídání s legendárním filmařem a členem skupiny Monty Python´s Flying Circus Terry Gillamem, jenž se svěří, že čím více času tráví na letištních terminálech, tím více má pocit, že je připraven k i cestě na Měsíc.

Čtenáři pochopitelně nepřijdou ani o tradiční hudební rubriku Kompost, kde naleznou recenze na nejnovější CD. Redakce Živlu pro ně také připravila rozhovor se zpěvačkou triphopových Portishead, Beth Gibbons, se kterou se autor interview vydal na nákup.

 Opravdu půvabným počinem je Příruční katalog napodobenin pro školu a dům. Víte vůbec, že si můžete pořídit falešného spolujezdce,  v Japonsku se cachtat v umělém moři nebo, pokud jste podobní Elvisi Presleymu či královně matce, že můžete prorazit do světa show bussinesu? Londýnská agentura Derricks Doubles vám to zářídí.

A v případě, že nejste ničí dvojník, existuje také řešení. Ještě je tu art charnel, neboli tělesné umění. O co jde? Živel vám představí francouzskou umělkyni Orlane, která své vlastní tělo proměňuje v živé dílo pomocí silikonu.

A jestliže toho všeho nemáte ještě dost, pořiďte si třeba formu ve tvaru lidského mozku, která se dá naplnit třeba pudingem nebo želé a pochutnejte si  na napodobenině lidské centrální nervové soustavy!

Helma, kterou si nechala redakce Živlu speciálně vyrobit pro své vlastní účely. Je prý zázračná, protože ten, kdo si ji nasadí, se začne chovat jako blázen.

Autor:


Témata: Robot, Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz