Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělecká skupina Pode Bal pokračuje v projektu Malík Urvi v Doxu

  10:50aktualizováno  10:50
Umělecká skupina Pode Bal ve čtvrtek na protest proti kandidatuře předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na ústavního soudce vyvěsila v Centru současného umění DOX jeho obří portrét. Na billboard zároveň umístila text, který připomíná Sváčkovu komunistickou minulost.

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsila 2. února na budově Centra moderního umění DOX v Praze obří portrét soudce Jana Sváčka. | foto: ČTK

Členové skupiny považují možnost, že by se bývalý komunistický soudce dostal do Ústavního soudu, za nemorální. Sváček tvrdí, že jde o lživé informace. Sváčka nominoval na ústavního soudce prezident Václav Klaus. Nahradit má místopředsedkyni soudu Elišku Wagnerovou, které v březnu končí mandát.

Proti soudcově jmenování se však již vyslovily senátní výbor pro lidská práva a ústavně-právní výbor. Senát jako celek má o kandidatuře rozhodnout 8. února. Minimálně do té doby bude také Sváčkův portrét na fasádě DOXu viset. Zda tam zůstane i poté, není podle mluvčí galerie Michaely Šilpochové jasné.

"Akce navazuje na naší výstavu Malík Urvi (čti Malý kurvy), která byla o soudcích a státních zástupcích, kteří se zapletli s komunistickým režimem. V tomto případě se snažíme jakousi občanskou aktivitou pokračovat v tom, co jsme začali," uvedl člen skupiny Pode Bal Petr Motyča. Podle umělce měl Sváček před rokem 1989 z pozice náměstka obvodního soudu na starosti také postihovat odpůrce totalitního režimu za demonstrace nebo šíření nezávislé literatury.

Sváček řekl, že jeho předchozí práci prověřovali již při jeho jmenování předsedou obvodního soudu v roce 1990 a předsedou městského soudu v roce 1999. "V případě jakýchkoli pochybností by k uvedeným jmenováním nedošlo. Motivaci těch, kteří mě lživě obviňují, neznám, proto se k ní nemohu vyjádřit," uvedl. Dodal, že ani netuší, odkud skupina informace o jeho údajné minulosti vzala.

Skupina poukázala také na Sváčkovy současné kontakty. Na ty se předsedy městského soudu ptal před hlasování v senátním výboru i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Dotazoval se například na jeho vztah s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou nebo advokátem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Poukazoval i na jeho členství v Lions clubu, jehož zakladatelem byl lékař Jaroslav Barták, který je stíhán za sexuální napadání svých asistentek.

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsila 2. února na budově Centra moderního umění

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsila 2. února na budově Centra moderního umění DOX v Praze obří portrét soudce Jana Sváčka.

Sváček namítl, že se setkává s řadou lidí, nemá to ale vliv na jeho soudcovské rozhodování. Uvedl, že s Hrdličkou se seznámil jako s místostarostou Prahy 10 kvůli služebním bytům pro soudce, v kontaktu s ním už ale není. Uvedl také, že členství v Lions clubu po několika měsících ukončil. Klub se ohradil proti tomu, že Dienstbier uvedl členství v něm jako argument proti Sváčkově kandidatuře. "Použití jména Lvího klubu v podobném kontextu považujeme za velmi urážlivé a naprosto nemístné," sdělil prezident Lvího klubu Praha Orel Andor Šándor.

Skupina Pode Bal společenské dění v České republice komentovala již koncem 90. let prostřednictvím plakátů mířících proti extremistickým stranám či plakátů připomínajících třicáté výročí sovětské okupace Československa. Do povědomí širší veřejnosti se skupina dostala výstavou Malík Urvi v roce 2000, kdy vystavila 36 portrétů lidí, kteří i přes svoji komunistickou minulost zastávali významné veřejné posty.

V roce 2010 pak připravila skupina pokračování výstavy. Představila 31 portrétů soudců a státních zástupců, kteří se údajně angažovali v politických procesech minulého režimu.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz