Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělecká skupina Pode Bal pokračuje v projektu Malík Urvi v Doxu

  10:50aktualizováno  10:50
Umělecká skupina Pode Bal ve čtvrtek na protest proti kandidatuře předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na ústavního soudce vyvěsila v Centru současného umění DOX jeho obří portrét. Na billboard zároveň umístila text, který připomíná Sváčkovu komunistickou minulost.

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsila 2. února na budově Centra moderního umění DOX v Praze obří portrét soudce Jana Sváčka. | foto: ČTK

Členové skupiny považují možnost, že by se bývalý komunistický soudce dostal do Ústavního soudu, za nemorální. Sváček tvrdí, že jde o lživé informace. Sváčka nominoval na ústavního soudce prezident Václav Klaus. Nahradit má místopředsedkyni soudu Elišku Wagnerovou, které v březnu končí mandát.

Proti soudcově jmenování se však již vyslovily senátní výbor pro lidská práva a ústavně-právní výbor. Senát jako celek má o kandidatuře rozhodnout 8. února. Minimálně do té doby bude také Sváčkův portrét na fasádě DOXu viset. Zda tam zůstane i poté, není podle mluvčí galerie Michaely Šilpochové jasné.

"Akce navazuje na naší výstavu Malík Urvi (čti Malý kurvy), která byla o soudcích a státních zástupcích, kteří se zapletli s komunistickým režimem. V tomto případě se snažíme jakousi občanskou aktivitou pokračovat v tom, co jsme začali," uvedl člen skupiny Pode Bal Petr Motyča. Podle umělce měl Sváček před rokem 1989 z pozice náměstka obvodního soudu na starosti také postihovat odpůrce totalitního režimu za demonstrace nebo šíření nezávislé literatury.

Sváček řekl, že jeho předchozí práci prověřovali již při jeho jmenování předsedou obvodního soudu v roce 1990 a předsedou městského soudu v roce 1999. "V případě jakýchkoli pochybností by k uvedeným jmenováním nedošlo. Motivaci těch, kteří mě lživě obviňují, neznám, proto se k ní nemohu vyjádřit," uvedl. Dodal, že ani netuší, odkud skupina informace o jeho údajné minulosti vzala.

Skupina poukázala také na Sváčkovy současné kontakty. Na ty se předsedy městského soudu ptal před hlasování v senátním výboru i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Dotazoval se například na jeho vztah s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou nebo advokátem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Poukazoval i na jeho členství v Lions clubu, jehož zakladatelem byl lékař Jaroslav Barták, který je stíhán za sexuální napadání svých asistentek.

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsila 2. února na budově Centra moderního umění

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsila 2. února na budově Centra moderního umění DOX v Praze obří portrét soudce Jana Sváčka.

Sváček namítl, že se setkává s řadou lidí, nemá to ale vliv na jeho soudcovské rozhodování. Uvedl, že s Hrdličkou se seznámil jako s místostarostou Prahy 10 kvůli služebním bytům pro soudce, v kontaktu s ním už ale není. Uvedl také, že členství v Lions clubu po několika měsících ukončil. Klub se ohradil proti tomu, že Dienstbier uvedl členství v něm jako argument proti Sváčkově kandidatuře. "Použití jména Lvího klubu v podobném kontextu považujeme za velmi urážlivé a naprosto nemístné," sdělil prezident Lvího klubu Praha Orel Andor Šándor.

Skupina Pode Bal společenské dění v České republice komentovala již koncem 90. let prostřednictvím plakátů mířících proti extremistickým stranám či plakátů připomínajících třicáté výročí sovětské okupace Československa. Do povědomí širší veřejnosti se skupina dostala výstavou Malík Urvi v roce 2000, kdy vystavila 36 portrétů lidí, kteří i přes svoji komunistickou minulost zastávali významné veřejné posty.

V roce 2010 pak připravila skupina pokračování výstavy. Představila 31 portrétů soudců a státních zástupců, kteří se údajně angažovali v politických procesech minulého režimu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz