Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

  15:10aktualizováno  15:10
Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje životaschopnost francouzského filmu, tisk píše o pěti Oscarech jako o triumfu a ohromném úspěchu.

Žádný francouzský film dosud nedostal tolik Oscarů, konstatuje deník Libération, který píše o žních pro francouzskou kinematografii. "Oscara za nejlepší film dostal francouzský, němý a černobílý film. Ano, čtete dobře," poznamenal na své webové stránce týdeník Le Nouvel Observateur.

Oscary 2012

The Artist vstoupil mezi hollywoodské legendy, píše další list, Le Monde. "Je to nejvyšší ocenění po triumfální pouti, během níž nasbíral šest (francouzských filmových cen) Césarů, sedm (britských cen) BAFTA, (ve Španělsku) jednoho Goyu, tři Zlaté glóby a čtyři ocenění pro nezávislý film Spirit Award," dodává Le Monde.

Jean Dujardin a Umělec v neděli večer triumfovali při Oscarech, píše Le Figaro. "Ohromný úspěch snímku Umělec, který dostal v Hollywoodu historické ocenění, odráží stav francouzského filmu, který loni zaznamenal rekordní rok a dosáhl nejvyšších tržeb od roku 1967," uvedl list a připomněl, že natočení snímku stálo asi 13 milionů dolarů (243 milionů korun) a film zatím vydělal přes 60 milionů.

S gratulacemi si pospíšil francouzský premiér François Fillon, podle něhož bezprecedentní úspěch snímku The Artist bezpochyby nejlépe svědčí o životaschopnosti a kreativitě francouzského filmu.

Francie slaví: s Umělcem, Hugem i Půlnocí v Paříži

Ministr kultury a někdejší filmový kritik Frédéric Mitterrand ocenil především "odvahu a vizi, která umožnila vznik tohoto úžasného díla". Podle něj je The Artist nádherným vyznáním lásky k filmu.

Francie v neděli večer při Oscarech bodovala nejen díky Umělci. Do Paříže je zasazen i Hugo a jeho velký objev Martina Scorseseho, který získal také pět Oscarů, stejně jako Půlnoc v Paříži, za kterou dostal Woody Allen cenu za původní scénář.

Francouzské listy vyzdvihují hlavně režiséra filmu Michela Hazanaviciuse a představitele hlavní role Jeana Dujardina, kteří si oba odnesli zlaté sošky.

Oscarový Umělec

Čtyřiačtyřicetiletý Hazanavicius v 90. letech natáčel televizní reklamy, debutoval celovečerním filmem Mes Amis (Moji přátelé) a do mezinárodní arény vstoupil v roce 2006 parodií na bondovky Agent 117 a pokračováním OSS 117: Rio ne répond plus (Agent 117: Rio neodpovídá), které napsal i režíroval a v nichž v obou hrál hlavní roli právě Dujardin.

Po vyhlášení cen řekl novinářům, že by chtěl jednou natočit film v Hollywoodu, ale jeho příští projekt bude opět ve Francii. Plánuje remake amerického filmu Poznamenaní z roku 1948 o chlapci, který utekl z koncentračního tábora a po válce hledá matku.

Herecký triumf

Devětatřicetiletý Dujardin byl prvním francouzským hercem nominovaným na Oscara po Gérardu Depardieuovi v roce 1990. Před čtyřmi lety získala Oscara Francouzka Marion Cotillardová za Edith Piaf.

"Mohlo by to být zasazené do současnosti a mohla by v tom opět hrát Bérénice," řekl o své manželce Bérénice Bejoové, která byla navržena na Oscara za vedlejší úlohu v Umělci. (V původním filmu hráli hlavní role Češi Ivan Jandl a Jarmila Novotná.)

Dujardin na sebe upozornil v komediálním seriálu Un gars, une fille (Kluk a holka), hrál v nepříliš komplikované komedii Brice de Nice (Brice z Nice) a za úlohu v Agent 117 byl nominován na Césara.

Zatímco Hazanavicius na pódiu přiznal, že zapomněl svůj proslov, Dujardinovi slova nechyběla. Prohlásil, že kdyby jeho hrdina George Valentin mohl mluvit, tak by řekl: "Oh, putain, merci! Genial! Merci beaucoup!" (Hergot, děkuju! Skvělé! Děkuju moc!).

Když se ho novináři ptali, zda by mohl hrát v Americe i v mluveném filmu, odpověděl, že to asi nebude možné, protože je Francouz. "Nejsem americký herec, jsem francouzský herec. Budu pokračovat ve Francii. Kdybych mohl v Americe udělat další němý film, tak bych rád," zažertoval.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Oscary bude moderovat hlas kresleného batolete, které chce zabít matku

Seth MacFarlane

Na předávání Oscarů bude příští rok zřejmě hodně veselo. Moderátorem slavnostního předávání zlatý sošek bude mít v...

Borata nechtějí na Oscarech. Bojí se, že bude všechny utlačovat

Sasha Baron Cohen

Anglický postrach Sacha Baron Cohen, který se proslavil jako Borat, nesmí na oscarový večer. Stopku dostal od Akademie...

OBRAZEM: Hollywood maká. Hvězdy se fotí, porota škrtá a Oscar stydne

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají róby na červený koberec, ladí se menu...

Najdete na iDNES.cz