Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělec mohl přijít o Oscara. Utahoval si z teroristických útoků na věže

  11:50aktualizováno  11:50
Bývá železným pravidlem, že s dobrými zprávami přicházejí i ty špatné. A přesně to se dá říct o úspěchu herce Jeana Dujardina, který v neděli vyhrál Oscara za roli v němém snímku Umělec. Prý se ho vůbec nemusel dočkat, kdyby na poslední chvíli z jeho nového filmu nevypadla zmínka o 11. září 2001.

Jean Dujardin na vizuálech k filmu Nevěrníci | foto: fastncurious.fr

Devětatřicetiletý Francouz totiž nově hraje v titulu Nevěrníci, v němž se měla objevit pro Američany citlivá narážka související s teroristickým útokem na budovy Světového obchodního centra. A to by podle britského listu Telegraph mohlo výrazně snížit Dujardinovy šance na zisk pozlaceného rytíře.

Oscary vyhrál němý Umělec

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius a herec v hlavní roli Jean Dujardin. Celkem pět cen dostal stejně jako němý film i jeho největší rival, Scorseseho Hugo a jeho velký objev.

A co že by popudilo filmovou akademii, která rozhoduje o vítězích? Dujardin v jedné z "nevěrných" scén přichází do hotelového pokoje se svou milenkou. Ve chvíli, kdy ji svádí, mu zavolá manželka. On na hovor odpovídá a za jeho zády se za oknem objevuje letadlo, narážející do jedné z věží. On, nic netuše, na dotaz své partnerky, zda je vše v pořádku, odpovídá "ale jistě, miláčku, všechno je v pohodě". A právě tím má nedůstojně zlehčit tragickou událost, při níž zahynuly téměř tři tisíce lidí.

Tuto pasáž se podařilo ututlat až do nedělního udílení prestižních cen. Prozrazení by ovšem mohlo mít fatální následky, připomíná magazín Le Point. "Herec a spoluproducent Nevěrníků se zalekl, že by se americká kinematografie kvůli této scéně urazila," dodává.

O Nevěrnících se již dříve psalo, že si s hlavním tématem, tedy nevěrou, nebere servítky. Za sexistický byl označen ve chvíli, kdy se v médiích objevil náhled plakátu, na němž Dujardin v rukou svírá štíhlá ženská lýtka a hledí k nápisu Mířím na další schůzku. I toto totiž podle novin Le Parisien mohlo Umělci uškodit.

Připadá vám, že vystřižená scéna z filmu Nevěrníci zlehčuje tragické útoky na Světové obchodní centrum?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 1353
Ano 128

Sám Dujardin a další tvůrci se k situaci ale nevyjádřili.

Oscarová "Piaf" Cotillardová zlehčila přistání na Měsíci

Nestalo se tak ale poprvé, aby se vítěz Oscarů z Francie zapletl do kontroverzní smyčky spojení s deset let starým útokem. V roce 2008 se ukázalo, že Marion Cotillardová, oceněná za Edith Piaf v hlavní ženské herecké kategorii, v rozhovoru v pařížské talk show zapochybovala o pravdivosti zpráv z 11. září.

Oscar - Marion Cotillardová s cenou pro nejlepší herečku za roli ve filmu Edith...

Marion Cotillardová s cenou pro nejlepší herečku za roli ve filmu Edith Piaf

"Myslím, že jsme lhali o spoustě věcí," nechala se slyšet s odkazem na nárazy letadel, ale třeba i na přistání na Měsíci v roce 1969. "Víme o podobných věžích, do nichž narazila letadla, ale shořely snad? Jedna taková byla, tuším, ve Španělsku a hořela čtyřiadvacet hodin. Takové stavby se nikdy nezhroutí. A v New Yorku se to stalo za pár minut," dodala rozhořčeně.

Vysvětlila to tvrzením, že Dvojčata navržená zkraje 60. let minulého století byla jen nenasytným žroutem peněz a jejich modernizace by stála tolik peněz, že bylo lepší je zničit. Projev vedl k tomu, že Cotillardová byla požádána, aby Oscara vrátila. Ona své citace v médiích označila za vytržené z kontextu.

Diplomatické vztahy mezi Francií a Amerikou výrazně ochladly poté, co "galští kohouti" odmítli podpořit invazi do Iráku (2003).

Autor:



Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...



Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Oscary bude moderovat hlas kresleného batolete, které chce zabít matku

Seth MacFarlane

Na předávání Oscarů bude příští rok zřejmě hodně veselo. Moderátorem slavnostního předávání zlatý sošek bude mít v...

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Sacha Baron Cohen na Oscary smí, jen se musí ozvat

Sacha Baron Cohen na snímku z filmu Borat (2006)

Mluvčí Oscarů dementoval, že by Sacha Baron Cohen nesměl na udílení cen Akademie. Známý komik byl pouze upozorněn, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz