Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělec, jehož kresby vytvářejí život

  1:00aktualizováno  1:00
Klíčové motivy světoznámého amerického umělce Keitha Haringa (1958-1990) si zapamatuje každý, kdo jeho díla jednou vidí: lezoucí batole, štěkající pes, lidská figura.

Keith Haring: Bez názvu | foto: archiv

Sedmdesát prací tohoto kreslíře, který zemřel před sedmnácti lety na AIDS, nyní vystavuje Art Centrum Egona Schieleho v Českém Krumlově. Je to vůbec poprvé, co se Haringovy obrazy dostávají k českým divákům.

Místo plátna chodníky či vagony metra
Umělecká dráha Keitha Haringa trvala sotva deset let, přesto je jeho výtvarný rukopis stejně nezaměnitelný jako témata, která zobrazoval. Malířský génius se v jeho případě zrodil nesmírně rychle: Haring byl hotovým umělcem nedlouho po své dvacítce.

Soustředil se na techniku kresby a jeho vitální a dynamická linka kroužila kolem amerických národních mýtů. V jednoduchých vizuálních zprávách, které nejraději zanechával na newyorských chodnících, zdech nebo vagonech metra, přicházely ke slovu sex, náboženství, drogy, rasismus, televize, ale i strach z přírodních katastrof nebo napadení UFO.

Haring měl umělecky nejblíž k pop-artu - a to jak k Royi Lichtensteinovi, který do výstavních síní přivedl žánr komiksu, tak k živelnému Jeanu-Michelu Basquiatovi, jenž se inspiroval tvorbou primitivních národů.

Paradoxně nejméně si vzal od toho nejznámějšího, tedy Andyho Warhola: bezprostřednost, extrovertnost a v dobrém slova smyslu posedlost Haringovy tvorby jsou skoro opakem moderních ikon, které sériově vyráběl Warhol ve své Factory.

Jak se Keith Haring nechal slyšet v jednom interview: "Moje kresby život neimitují -
pokoušejí se život vytvářet, objevovat život."

Výlety do abstrakce a surrealismu
Výstava v Art Centru Egona Schieleho však nepředstavuje jenom ty Haringovy práce, které jsou dnes známé po celém světě. Velmi záslužně a v reprezentativním průřezu ukazuje i jeho odvrácenou tvář, tedy ty tvůrčí polohy, o nichž se v monografiích (třeba té, kterou loni vydal Slovart) mluví jen okrajově.

Haring se totiž souběžně se srozumitelnými figurálními kresbami vydával na spontánní výlety na pole abstrakce, surrealismu nebo picassovského kubismu. Stejně tak v tematické rovině svůj přirozený sklon k humoru tlumil skepsí a strachem - což nejlépe dokládají dva cykly kreseb doprovázejících texty amerického spisovatele Williama Burroughse. Ty vznikaly na sklonku osmdesátých let, kdy už umělec věděl, že umírá na AIDS.

Chceme-li nicméně vynikající Haringově expozici v Českém Krumlově přece jen něco vytknout, tak textovou úroveň doprovodného katalogu, jinak kvalitně tištěného a cenově dostupného (190 Kč). Umělec by si jistě zasloužil uvést do českého kontextu lépe než třemi stručnými texty, které sdělují jen několik víceméně známých fakt o jeho životě a díle.

KEITH HARING: Grafika
Art Centrum Egona Schieleho, Široká 71, Český Krumlov, kurátorka Hana Jirmusová. Výstava trvá do 28. října, plné vstupné 120, snížené 70 korun, www.schieleartcentrum.cz

Autoři:Nejčtenější

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

GLOSA: Fluidní identita subjektů? Na to se jistě budou stát fronty

Kateřina Olivová, finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2018

Cena Jindřicha Chalupeckého dává prostor mladým umělcům, ukazuje směr současné tvorby a samozřejmě trochu provokuje....

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz