Výstava - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Umělci zkoumají, kdy dítěti zapálit dům

Nový festival současného umění nazvaný Tina b., který předvede díla českých i zahraničních umělců, se poprvé představí v Praze.

Nabídne hned několik různých přehlídek. "Chceme především dosáhnout toho, aby se české umění dostalo do mezinárodního kontextu," říká ředitelka celého projektu, německá galeristka českého původu Monika Burianová.

První z expozic nazvaná Large/Digital začíná dnes v karlínské hale. Umělci, kteří zde vystavují, se neomezují pouze na tradiční umělecké techniky a prostředky. Představí zde také například velkoformátové a digitální práce.

Odložte problémy
Tématem vnitřní svobody se zabývá instalace francouzského výtvarníka žijícího v Americe, Phillipa Sempa. Jeho bludiště z živého trávníku nazvané Bicycle Your Life – Part Two (Tvůj život je jízda na kole – část druhá), doplněné videoprojekcí a ze stropu spuštěnými pytli, zobrazuje možný chaos, do kterého může kdokoli upadnout.

"Lidé jsou často vězni sebe sama. Mé bludiště je symbolem bloudění ne v rámci systému, ale tápání v sobě samém. Cesty jsou lemované vaky, kam každý může odložit svoje problémy," vysvětluje umělec, jehož projekt tak může lidem nabídnout i očistu jejich duše.

Podobný efekt může mít i expozice No Chance (Bez šance) rakouské fotografky Marielis Seylerové, jež se koncem roku představila české veřejnosti ve Veletržním paláci v Praze s výstavou Insomnia. Její pět krát sedm metrů velká černobílá fotografie zobrazující skupinu dětí je rozložená na podlaze haly a vyzývá návštěvníky k tomu, aby ji pošlapali. Proč?

"Především ji lidé svým způsobem zraňují, ubližují, což odráží trápení, které jim přináší sám život," vysvětluje autorka. "Navíc děti na snímku dělají grimasy a vyjadřují tím agresi. Člověk jim tak tu agresi vrací. Ale nabízí se zde i další možnosti interpretace."

Mezi výtvarníky z Ameriky, Evropy či Japonska představují svá díla také čeští umělci Milan Houser a Michal Škoda či Petr Písařík. Nepřehlédnutelným projektem je též instalace české umělecko-aktivistické skupiny Guma guar, která pracuje s tématem policejního násilí.

Další přehlídky v červnu
Zločinností dětí se inspiroval dokumentární film švédského umělce Seana Rogga s názvem Wood (Dřevo). Podle jeho snímku prý odsouzené vesnické ratolesti trestají ve Švédsku tak, že jim místní požární sbor zapálí dům, ve kterém žijí.

Další část přehlídky Tina b. se pod patronátem jednotlivých kurátorů představí ve Veletržním paláci v Praze 1. června, stejně jako expozice Our Generation (Naše generace) v Galerii Nová síň, která se zaměřuje na práce mladých fotografů. Od 6. června bude také zahájena výstava zvukových instalací v Národním památníku na Vítkově.