Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci vtrhli na magistrát, jednání proměnili ve frašku

  9:54aktualizováno  12:44
Hned u prvního bodu skončilo ranní zasedání pražského zastupitelstva. Do jednací síně magistrátu se totiž nahrnuli divadelníci a snažili se do programu prosadit petici Za Prahu kulturní.

Demonstrace umělců - radní Milan RichterDemonstraci svolala Iniciativa pro kulturu, sdružení autorů petice, požadující například odvolání radního pro kulturu Milana Richtera (ODS), oddělení podpory neziskového sektoru od podnikání a pozastavení další vlny transformace pražských scén.

Před magistrátem se sešlo podle odhadů policie na pět set zastánců petice. "Doufal jsem, že se tu už nebudeme muset sejít," řekl člen petičního výboru, herec Miroslav Táborský. Požadavky označil za legitimní a civilizované a připustil, že obdobných setkání by mohlo být ještě několik.

"Nadále trváme na tom, aby se zastupitelstvo naším textem zabývalo. Minule s ním byli jeho členové seznámeni jen několik minut před projednáváním, což je v rozporu s jednacím řádem," podotkl předseda Iniciativy pro kulturu Vladimír Procházka.

V pauzách mezi projevy demonstrující zazpívali radnímu Richtrovi novou písničku, vyzývající ho k odstoupení. A jen co začalo jednání zastupitelstva, vydala se drtivá část do jednací síně, kde dav zaplnil nejen část pro veřejnost, ale také přilehlé chodby.

Zlomená cedule a primátor s pivem
Už během prvního bodu programu se demonstrantům podařilo jednání přerušit zvoněním klíčů, pískotem a výkřiky jako "Už je to tady!" a "Co nám řeknete, mafiáni?".

"To je ta kulturní elita. Na to dostávají prachy," reagoval radní Richter.

Demonstrace umělců - muž s cedulí ODStupteJeden z protestujících přišel před místa, kde sedí městská rada, s tabulí s nápisem ODStupte. Zastupitel Bohumil Zoufalík (ODS) mu ceduli vytrhl a zlomil.

Primátor Pavel Bém znechuceně sál opustil, aby se záhy vrátil převlečen z obleku do džínů a s půllitrem piva. "Chodíte sem jako do hospody, tak co bych si ho nepřinesl," prohodil k umělcům, než definitivně přerušil zasedání zastupitelstva.

Demonstranti zůstali v sále asi půl hodiny. Zpívali a předváděli různé scénky. Pak buď odešli, nebo byli vykázáni. Jednání zastupitelů hned nepokračovalo, údajně zasedly politické kluby a pak jednali předsedové zastupitelských frakcí.

Bém v 11:00 oznámil, že schůze bude pokračovat za deset minut. Karel Březina ale postup s odkazem na zákon o městě a jednací řád zpochybnil. Magistrátní právníci sice s pokračováním zasedání souhlasili, doporučili ale, aby to zastupitelé odhlasovali, což se stalo.

Pokud by se podle radního Jiřího Janečka (ODS) takto chovali radní v divadle, byli by vyvedeni. "Budu bojovat za to, aby do kultury už nešly vůbec žádné peníze a aby byly použity na sociální věci," prohlásil Janeček.

Umělci protestovali před magistrátem už v dubnu. Tehdy zastupitelstvo vyjádřilo s jejich požadavky nesouhlas a nespokojení divadelníci doručili petici na magistrát znovu. Tento týden zamítla její požadavky městská rada, a zastupitelstvo tak má na své schůzi už jen schválit odpověď s nesouhlasným stanoviskem.

Co přinesly Dny neklidu
Dnešní demonstrace před magistrátem na Mariánském náměstí (na tabulkách s názvem bylo písmeno "r" připsáno na "f", takže výsledkem bylo Mafiánské náměstí) zakončila takzvané Dny neklidu, vyhlášené iniciativou v neděli na koncertě u Národního divadla v Praze.

Další protestní akce se konaly například v Brně, pražské kolegy podpořily divadla z Ostravy, Liberce, Ústí nad Labem, Uherského Hradiště, Olomouce a Hradce Králové. Za peticí Za Prahu kulturní stojí například obce překladatelů a spisovatelů, pražské fakulty filmové i divadelní, Herecká asociace a sdružení Unijazz.

"Výsledkem diskuse na půdě Divadelní fakulty Janáčkovy akademie v Brně, které se zúčastnilo skoro celé kulturní Brno i zástupci ze Zlína a z Ostravy, byla otevřená výzva pražskému magistrátu k zastavení výběrových řízení na ředitelská místa pražských divadel V Dlouhé a Na zábradlí, neboť vykazují znaky politické manipulace," řekl Táborský.

"Naše úsilí přináší své ovoce. Poprvé jsme ve středu na setkání s radním Richtrem a primátorem Pavlem Bémem měli pocit, že nám někdo naslouchá, a že sporný grantový systém bude muset doznat nějakých změn," řekl semaforský principál Jiří Suchý. Bém totiž přislíbil, že obnoví svůj poradní sbor pro oblast kultury, který se má situací zabývat.

Jakub Špalek za krachující spolek Kašpar naopak uvedl, že primátor zřejmě ani petici nečetl, či jí neporozuměl. "Nechceme totiž peníze, ale systémové změny," zdůraznil. "Jde o nedodržování pravidel a špatnou správu věcí veřejných," podpořila ho herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová. Podle ředitele Galerie Jaroslava Fragnera Dana Merty vzniklo na podporu petice sdružení profesionálních galerií v Praze. "Tento problém se totiž netýká jen divadel," uvedl.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz