Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci se někdy musí plést do politiky

  12:18aktualizováno  12:18
Jméno Petera Ruzicky je v posledním roce v rakouském i německém tisku hojně diskutováno. O dvaapadesátiletém německém manažeru a intendantovi, někdejším spolupracovníkovi Gerda Albrechta v čele Hamburské opery, se spekulovalo jako o možném nástupci Wolfganga Wagnera na wagnerovském festivalu Bayreuthu. Kandidoval i na post šéfa Salcburského festivalu a tohle horké křeslo nakonec také získal. Minulý týden se v Praze představil s Českou filharmonií v další ze svých životních úloh: jako dirigent a skladatel.
Vaše příjmení prozrazuje české kořeny. Pocházíte odsud?

Dědeček s babičkou žili v Teplicích. To bylo ještě za Rakouska-Uherska, pak odešli do Německa. Mí rodiče ještě v šedesátých a sedmdesátých letech hodně do Čech jezdili, navštěvovali i Národní divadlo, já už bohužel ne. Ani česky neumím.

Jste kulturní manažer, skladatel a dirigent. Jak se tyto profese vzájemně ovlivňují?

Skladatel se při dirigování může hodně naučit. Pozná, jak co nejpřesněji napsat partituru, jak docílit toho, aby orchestr skladbu co nejlépe prosadil, aby docílil optimálního výkonu. A pro intendanta je to zase jinak užitečná zkušenost: dojde mu, že ne vše, co u stolu plánuje, se dá realizovat v praxi.

Podrobné informace o Salcburském festivalu najdete ZDE.

Pokládáte funkci šéfa Salcburského festivalu za vrchol své kariéry?

Je to v současnosti nejdůležitější festival disponující širokými možnostmi, a vést ho je samozřejmě zajímavější než šéfovat třeba městskému divadlu. Zásluhou mého předchůdce Gerarda Mortiera došlo v Salcburku za posledních deset let k pozoruhodnému dramaturgickému vývoji a navazovat na jeho koncepci, to je bezesporu výzva.

Počítáte v plánech Salcburského festivalu s Českou filharmonií?

Předloni byla filharmonie v Salcburku velmi úspěšná v produkci Káti Kabanové a letos bude účinkovat v Jenůfě. S šéfdirigentem Vladimirem Ashkenazym jsme přátelé a výhledově bychom chtěli něco připravit k dvořákovskému jubileu roku 2004. Česká filharmonie reprezentuje určitou evropskou identitu stejně jako třeba lipský Gewandhaus anebo drážďanská Staatskapelle. Tato tělesa budou v Salcburku vždy vítána.

Co je důležitější pro úspěšné zvládnutí vysokých kulturně-manažerských funkcí? Smělé umělecké ideje, nebo trpělivá a každodenní administrativní práce?

Fantazie, vytváření programu, ovlivňování posluchačských zkušeností - to je samozřejmě zásadní. Ale to všechno musí být nějak organizováno. A když máte v Salcburku dvě stě akcí během šesti týdnů, musí to celé nějak fungovat. Pak vám fantazie nepomůže, zato potřebujete precizní a zkušený management, tým sehraných spolupracovníků. A to samozřejmě platí kdekoliv.

Představte si zcela hypoteticky, že jste byl jmenován šéfem České filharmonie anebo Národního divadla. Co byste udělal za všeho nejdřív?

Předně bych se naučil česky. Začal bych se soustavnou a usilovnou přesvědčovací prací v parlamentu a vůbec mezi politiky, aby mi umožnili prosadit umělecké ideje. Bez této aktivity to nejde. Také si dovedu představit, že velké západní firmy by byly ochotny se v Čechách sponzorsky angažovat. Žádné evropské divadlo totiž není soběstačné, nemůže žít jen z vlastních příjmů, neobejde se bez subvencí a sponzorů. I Hamburk a Salcburk neustále shánějí peníze.

Při listování rakouskými novinami se zdá, jako by jmenování šéfa Salcburského festivalu bylo otázkou života a smrti. Není ten zájem přehnaný?

V Rakousku je to vždy důležité rozhodnutí. Vše, co se děje nebo neděje v Salcburku, tu má národní význam. Ale to je podobné i jinde. U vás se dění kolem České filharmonie také sleduje s velkou pozorností, ne?

Kde jsou hranice mezi politikou a kulturou, které byste nikdy nepřekročil?

Tam, kde by umění mělo být politikou zmanipulováno. Umění se zase někdy musí vyslovovat i k politice. V Rakousku teď probíhá v kulturních kruzích vzrušená politická diskuse, a to v souvislosti se sankcemi Evropské unie a celkovou politickou situací po nástupu Strany svobodných do vlády. Jsem názoru, že umělci se do vlny odporu zapojili právem.

Dirigent, skladatel a novopečený šéf Salcburského festivalu Peter Ruzicka, který minulý týden poprvé řídil Českou filharmonii.

Dirigent, skladatel a novopečený šéf Salcburského festivalu Peter Ruzicka, který minulý týden poprvé řídil Českou filharmonii.

Dirigent, skladatel a novopečený šéf Salcburského festivalu Peter Ruzicka, který minulý týden poprvé řídil Českou filharmonii.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz