Ulrychovi: Žádná hudba není brak

  • 4
"Paleta hudby v sobě skrývá veškeré barvy a říkat o jedné z nich, že je brakem, to je jednostranné. Vtip věci spočívá v tom, že v médiích by měla být skutečně nabídka všech barev, abychom si mohli skutečně vybrat," říkají k hudební produkci v českých médiích sourozenci Hana a Petr Ulrychovi. Hudebníci, kteří nyní vydávají nové album Koločava, byli hosty iDNES a on-line odpovídali čtenářům na jejich otázky.

Sourozenci v současné době chystají vánoční desku, na které však nebudou téměř žádné koledy. "A dál nápad nemohu prozradit. Ale písně k vánocům to určitě budou. A také už přemýšlíme (se Stanislavem Mošou) o hudebním divadelním představení pro nové muzikálové divadlo, které bude postaveno v r. 2004 v Brně," prozradili Ulrychovi.

Petr Ulrych o svém vztahu k hudbě říká: "Já jsem atypický posluchač, protože jsem textař a tvůrce písniček. Oposlouchaly se mi písničky západní provenience. Můj hudební vkus je zaměřen východním směrem. A to včetně moravského folklóru, který je pro mě osobně nadevšechno." A jaká hudba momentálně okouzluje Hanu? "Já momentálně hodně poslouchám desku Zuzany Navarové Barvy všecky. Moc se mi líbí," svěřila se Ulrychová.

Záznam rozhovoru se sourozenci Ulrychovými najdete ZDE.


Hana a Petr Ulrychovi vydávají nové album Koločava. Společně se skupinou Javory na něj nahráli nové verze známých melodií (Červánky, Eržika), ale především řadu nových písní. Posluchači zde najdou chasidské židovské nápěvy v prolnutí s rusínskými, návrat k věčnému tématu zbojnické svobody i námět lásky a nenávisti. Nová deska Ulrychových je navíc podpořena stejnojmenným muzikálem v Městském divadle v Brně.

Ulrychovi se lidové hudbě věnují soustavně již od sedmdesátých let a byli jedněmi z prvních, kteří se vypravili do sbírek objevovat kouzlo moravského folklóru.

Přitom na počátku hudební kariéry Petra Ulrycha nestojí ani folklór ani folk, ale našlapaný bigbít, který hrával se skupinou Atlantis v šedesátých letech. "Bigbítové období bylo přirozené a vlastně nikdy neskončilo. Obsazení, které máme v muzikálu Koločava, je velmi podobné sestavě, s jakou jsme začínali. Jsou tam bicí, elektrická kytara a housle a jsou doplněny basovou kytarou. Samozřejmě je tam akustická kytara," říká skladatel a kytarista Petr Ulrych, k jehož posledním počinům patří hudba k muzikálu Koločava, který uvádí Městské divadlo v Brně a v němž i se sestrou a Javory pravidelně účinkuje.

Olbrachtovské téma zbojníka Nikoly Šuhaje přitom patří k těm, k nimž se Ulrych stále vrací. Málokdo si již vzpomene, že čtyři roky před zfilmováním dnes slavné Balady pro banditu před třiadvaceti lety vyšla Javorům deska nazvaná prostě Nikola Šuhaj loupežník.

"Koločava je vlastně pokračování Nikola Šuhaje loupežníka a muzika vychází z hudby, která se na Ukrajině v té době hrála. Ale je ovlivněna nejen ukrajinskou hudbou, ale také židovským klezmerem," poznamenává hudebník, který stále sleduje své kolegy z hudební branže při jejich folklorních aktivitách. "Samozřejmě, že je sleduji. Vždyť Jiří Pavlica s námi hrál tři roky v Nikolovi. Nastupují prostě další a další, kteří objevují moravský folklór. Ale my jsme už dál, teď jsme více zaměření na východní proud, který nám připadá velmi inspirující a málo zpracovaný. Moravská hudba je pořád v nás, ale už jsme si tím prošli," míní Ulrych.

Hana a Petr Ulrychovi při on-line rozhovoru v redakci iDNES v březnu 2002.

Hana a Petr Ulrychovi při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

,