Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uděláme z vás hvězdu!

  16:01aktualizováno  16:01
Jste učitelka nebo prodavač? A chcete být hvězdou? Nova ji z vás udělá. Už se to stalo mnohokrát: neznámý člověk přišel do televize a za pár týdnů ho znaly miliony diváků. Musel něco umět, samozřejmě. Bylo mnoho takových, kteří kouzlo obrazovky nevyužili a zapadli. Tady jsou ti, co vynikli.

SOUVISEJÍCÍ:

Pavel Zuna: Novu jsem neměl rád

Rejžek: Nova je plná hvězd ze záhrobí

"Tak tohle nikdy v životě," prohlásila nejvlivnější žena televize Nova Libuše Šmuclerová, když si na konkursu všimla připlešatělého mladíka v obleku a s kravatou. Jeden z tisíců adeptů na moderátora Snídaně s Novou. Jmenoval se Dalibor Gondík. Neprošel.

Za pár měsíců mu volal známý, který se stal novým šéfem pořadu. "Nechceš to zkusit znovu?" Tušil, že kluk, který na rádiu Evropa 2 dělá žertíky se svou sestrou Adélou, by přece jen diváky mohl zaujmout. Lehce potřeštěná sourozenecká dvojice totiž na televizním trhu dosud nebyla.

To je první předpoklad toho, že si jich lidé všimnou. Budou se na ně dívat. A o to přece jde. Polovina národa nadšeně přijala styl, jakým spolu na obrazovce družně vtipkují, druhá polovina se od jejich pořadů znechuceně odvrací. Jisté ale je, že když se dnes řekne Gondíci, snad každý ví, o koho jde.

Televize jim dokonce vyrobila vlastní estrádu a vysílá ji v exkluzivním večerním čase. Go go šou je jeden z nejsledovanějších pořadů Novy. Dalibor a Adéla se ze sourozenců, kteří pomáhali tátovi v cukrárně a zkoušeli se uchytit v rádiu, stali hvězdami. Bez Novy by se tak nestalo.

Moderátor zpráv? Něco mezi hercem a novinářem

Když se pokusíme "hvězdy Novy" spočítat, je to skoro nemožné. Seznam je předlouhý. Stačí jen probrat moderátory Televizních novin. Dokud existovala jen Česká televize, povolání moderátor zpráv rozhodně nepatřilo mezi profese, po které touží děti i puberťáci. Ovšem hlásit zprávy na Nově, to je nyní vysněná meta. Něco mezi hercem, zpěvákem, novinářem a veřejně činnou osobností. Tedy zajímavá a zábavná práce za dost peněz.

"Kdyby dneska Nova vypsala konkurs na moderátora sportovních zpráv, stála by tam fronta zájemců. Když byl první konkurs v roce 1993, přišli jsme dva - já a Vašek Tittelbach," vzpomíná Pavel Poulíček. Nikdo ze zkušených "sporťáků" tehdy nevěřil, že nová televize může uspět. Poulíček přiznává, že byl "ucho". Předtím pracoval v rádiích, ale před kamerou byl amatér. Nyní má na Nově velmi dobrou pozici, je jednou z nejznámějších televizních tváří a už několik let po sobě vítězí v kategorii sportovní komentátor ankety Tý Tý, i když vlastně nic nekomentuje...

Nova dokáže vytvořit známou osobnost z kohokoliv, i ze studentky, která si v ní náhodou odbývá praxi. To je příběh Lucie Borhyové. Prostě ji oslovili šéfové s tím, jestli nechce zkusit moderovat zprávy. Šlo o to, že byla typem, jaký si právě představovali - blonďatá nápadná kráska se mezi moderátorkami do té doby nevyskytovala. Teď si ji zvou firmy na moderování večírků, hrnou se jí nabídky na focení reklam, novináři ji žádají o rozhovory.

Kdo není v estrádě, jako by nežil

Nova však nevytvořila nic převratného. To jen Češi nebyli na kult hvězd zvyklí. Tenhle model je dobře známý z menších amerických komerčních stanic. Záměrem je vytvořit v divácích dojem, že tváře z obrazovky dobře znají - jsou trochu jako jejich přátelé. Také o nich přece víme, kam jezdí na dovolenou, co a s kým snídají a jakého mají psa.

Shrnuto: když má tahle moderátorka ráda řecké ostrovy, červené víno a čokoládu stejně jako já, je mi bližší, chci ji vidět a tudíž nemám důvod přepínat na jinou stanici. Takhle nějak komerční televize odhadují své diváky. Být tváří Novy, to znamená také vystupování v silvestrovských estrádách a zábavných show. Když do televize přišel redaktor České televize Robert Záruba, brzy se zase vrátil na původní místo. Zdůvodnil to tím, že je "sporťák" a nebude na obrazovce zpívat a tančit.

"Když člověk nechce vystupovat v zábavném pořadu, nemusí," tvrdí Pavel Poulíček. "Ale pokud vím, většinou to bereme jako odlehčení a něco nového. Je to legrace, hra a nikdo není nucen, aby na ni přistoupil." "Estrády nejsou povinnost. Naši zaměstnanci se ve smlouvách pouze zavazují, že je Nova může využít k propagaci pořadu. To znamená, že reklamní focení k nim odmítnout nemůžou," vysvětluje mluvčí Daniel Plovajko. "Ale ani do estrád je nikdo nemusí přemlouvat. Kdo nevystupuje, jako by neexistoval."

Hledáme potvoru!

Když Nova začínala od nuly, potřebovala zaplnit jednotlivé pozice. Nyní si situace změnila. Hledači nových tváří většinou pátrají po předem přesně určených typech. Nechcete přijít na konkurs? Hledáme ženu, která umí zahrát potvoru. Líbila jste se nám v divadle... Takový telefonát překvapil Zuzanu Slavíkovou, herečku Národního divadla v Brně. Ano, ve hře Ithaka právě hrála zlou intrikářku Athénu... Ale, že ji viděli zrovna Pražáci z Novy? A že si všimli zrovna jí? Na konkurs jela.

Tam jí to došlo. Přesně věděli, co potřebují. Ženu, kterou učešou, oblečou a nalíčí tak, aby se co nejvíce podobala britské moderátorce Anne Robinsonové, která na BBC moderuje soutěž, kterou Nova koupila - Nejslabší! Máte padáka! Slavíkovou stačilo jen trochu přetvořit. A předepsanou roli zvládla taky dobře - je na soutěžící drzá, nadává jim, posílá je do zvláštní školy, když popletou odpověď... Za to má smlouvu, o jaké si jako herečka oblastního divadla mohla jen nechat zdát.

A co takový Vladimír Čech! To je přece ukázka, jak Nova stvořila osobnost. Neznámý herec, který si přilepšoval dabingem, se stal miláčkem národa. V začátcích soutěže Chcete být milionářem? se na něj dívalo téměř pět milionů lidí najednou. Jeho kariéra začala podobně jako v případě Slavíkové. Pozvali ho na konkurs, nabarvili mu obočí, aby působil přísněji, řekli, jak má mluvit, jak se tvářit... Málokdo poznal tak jako on, jak Nova dovede být nemilosrdná.

"Tří stá repríza Milionáře je dost sexy příležitost na to vyměnit moderátora," zdůvodnil tehdejší mluvčí Petr Kostka, proč si televize našla nový objekt zájmu. Nový moderátor je synem populární herecké manželské dvojice Jany a Viktora Preissových. No řekněte, vy jste nebyli zvědaví, jak ten mladý Preiss vypadá? Vladimír Čech dostal možnost moderovat méně sledovanou soutěž a zase hraje divadlo. Špatně se nemá, ale tak hvězdnou pozici už znovu nezíská.

A přijdou další...

Stačí probírat tváře Novy dál. Petr Novotný získal popularitu a výdělky, jak se to v českém showbyznysu podařilo málokomu. Díky tomu, že mu Nova dala důvěru. Nebyl sice úplně neznámý, ale Nova mu umožnila vyprávět své vtípky milionům diváků. Odhadla ho dobře. Když se objevil na obrazovce, sledovanost prudce stoupala.

Z novácké továrny na hvězdy vznikla také například dvojice Michal Suchánek a Richard Genzer, drsná vyšetřovatelka politiků Michaela Jílková, moderátorka sportovních zpráv Jana Nováková, investigativní reportéři Radek John a Josef Klíma... Ti všichni dělají něco, co před existencí Novy v televizi nebylo běžné. Ti všichni se díky ní stali slavnými. Jenže mocné médium s názvem televize má i jedno kruté pravidlo: zmizíš z obrazovky a končíš.

Jen popel dnes zbyl z popularity Evy Jurinové, Martina Severy, Zbyňka Merunky, Kateřiny Kašparové... Továrna na sny se ale jejich odchodem nesložila. Po slávě touží tisíce dalších sekretářek, barmanek, praktikantů v rádiích a studentů herectví. Na konkursy do projektu Česko hledá Superstar se přihlásilo tři tisíce dvě stě uchazečů. Organizátor akce - Nova - má opět z čeho vybírat.

Příklad první
Nicol Lenertová
kde se vzala: soutěžila o titul Miss, natočila reklamu na dámské vložky, zkoušela uspět v rádiu
jak se prosadila: moderovala Sportovní noviny, později Televizní noviny
čím je dnes: z Novy skandálně odešla, zpívá a natáčí reklamy

Příklad druhý
Pavel Poulíček
kde se vzal: pracoval v rádiu, v devatenácti se přihlásil na konkurz do vznikající Novy
jak se prosadil: začal moderovat sportovní zprávy a Kolotoč
čím je dnes: jedna z nejznámějších tváří televize, pravidelně vyhrává divácké ankety

Příklad třetí
Petr Novotný
kde se vzal: byl komikem a moderátorem, ale ne tak známým
jak se prosadil: v pořadu Novoty, který zpočátku sledovalo 4,5 milionu lidí. Pak začal psát kuchařky, knížky, vystupovat v reklamách
čím je dnes: stále vystupuje, jeho jméno se stalo značkou firmy, má vlastní uměleckou agenturu

Příklad čtvrtý
Lucie Borhyová
kde se vzala: přišla v roce 1997 na praxi jako studentka
jak se prosadila: po dvou letech dostala šanci uvádět Televizní noviny
čím je dnes: nejoblíbenější žena Novy

Příklad pátý
Vladimír Čech
kde se vzal: neznámý herec se stal miláčkem národa jako moderátor soutěže Chcete být milionářem?
jak se prosadil: vytvořil typ charismatického chytrého pokušitele, který umí soutěžící potrápit
čím je dnes: moderátorem druhořadé soutěže

Příklad šestý
Rey Koranteng
kde se vzal: začínal hlásit počasí, a to hned od roku 1994
jak se prosadil: exotický pohledný mladík nešel přehlédnout
čím je dnes: vyšvihl se na moderátora hlavních zpráv, je jedním z nejoblíbenějších

Příklad sedmý
Zuzana Slavíková
kde se vzala: nepříliš známá herečka se stala hvězdou pořadu Nejslabší! Máte padáka!
jak se prosadila: výborně zvládá roli přísné učitelky
čím je dnes: diváci jí vyčítají, že je na soutěžící příliš tvrdá, proto se líčí a češe tak, aby ji lidé nepoznávali

Příklad osmý
Josef Carda
kde se vzal: role přihlouplého sportovního komentátora Retardy v televizní parodii TELE TELE udělala z neznámého herce hvězdu
jak se prosadil: jako Carda - Retarda, slogan "Tak co, sporťáku, už máš chlapa?" zná skoro každý
čím je dnes: dál hraje v divadle i vystupuje v TELE TELE

Příklad devátý
Tereza Pergnerová
kde se vzala: na Nově byla od začátků jako moderátorka hudební hitparády Eso
jak se prosadila: Čágo belo šílenci - takhle se podle ní zdravili děti a puberťáci, měla svůj fanklub a děvčata se snažila oblékat a mluvit jako ona
čím je dnes: problémy s drogami ji vyhnaly z Novy

Příklad desátý
Dalibor a Adéla Gondíkovi
kde se vzali: začínali v rádiu, pak dostali šanci moderovat Snídani s Novou
jak se prosadili: potřeštěnou sourozeneckou dvojici, v níž jeden uráží druhého, si diváci oblíbili
čím jsou dnes: Nova jim svěřila další pořady, a dokonce jim vytvořila zábavnou estrádu Go Go šou

HITPARÁDA ODCHODŮ

1. Nicol Lenertová
Byl to šok, když v prosinci roku 2002 nepřišla na natáčení Televizních novin. Nikomu nic neřekla a zmizela na Floridu. Mluví o více důvodech a ani dnes je nechce rozebírat. Poměr či těhotenství s někým ze šéfů však rázně popřela.

2. Vladimír Železný
Inteligentní muž stál u zrodu stanice, byl jejím symbolem a téměř deset let generálním ředitelem. Velmi dobře odhadl vkus českého diváka a vybudoval nejvlivnější organizaci v zemi. Loni v květnu ho ale majitel PPF dramaticky odvolal.

3. Jan Vávra a spol.
Bývalý moderátor Sedmičky se v srpnu 1999 postavil na stranu proti Železnému - a neuspěl. Železný spustil nové vysílání z podzemních garáží v Praze na Barrandově a znovu uspěl. S Vávrou padli Jurinová, Merunka, Severa...

4. Vladimír Čech
Z málo známého herce udělal Nova hvězdu první velikosti. Loni v září ho ale zbavila moderování prestižního pořadu Chcete být milionářem? - údajně proto, že byl na soutěžící málo přísný. Jako "odškodné" teď uvádí soutěž T-Mobile renta.

5. Kateřina Kašparová
Hvězda, která byla vysílána na nedůležitější reportáže, dostala výpověď v roce 1998 - nedlouho poté, co měla v maskérně fyzický konflikt s Jitkou Obzinovou. Teď zastupuje houslistu Pavla Šporcla a organizovala například soutěž Miss kočka.

6. Mirka Čejková
No Novu ji přivedl Vladimír Železný a ona se po boku Pavla Zuny stala její nejpopulárnější tváří. Začátkem roku 2003 ale z vlastního rozhodnutí odešla - chtěla se starat o rodinu, ale manželství zkrachovalo. Moderuje pořad IQ test národa.

7. Jitka Obzinová
Bývalá válečná zpravodajka moderovala na Nově hlavní zprávy a politické debaty. Postupně ale dostávala méně prestižní práci (pořad Zálety) a nakonec odešla. Dnes má znovu velkou funkci: je programovou ředitelkou slovenské televize JOJ.

8. Tereza Pergnerová
Populární moderátorka skončila v hitparádě Eso v roce 1998. Měla mít nový pořad, ve kterém by odpovídala na dopisy čtenářů, jenže k jeho realizaci nikdy nedošlo. Pergnerová začala mít problémy s drogami, chodila po soudech a její sláva zhasla.

9. Martina Kociánová
Ve dvojici s Martinem Severou moderovala Televizní noviny. Před sedmi lety se ale chtěla začít víc věnovat zpěvu, vystupovat v muzikálu, a to jí Železný zakázal. Proto odešla na Primu, kde uvádí zpravodajský deník. A k tomu zpívá.

10. Zajíc Zaza
Růžový zajíc skončil na Nově ve stejnou dobu jako jeho pán - Vladimír Železný. Zaza byl miláčkem generálního ředitele: ten ho nechal vystupovat ve Volejte řediteli a byly podle něj vyrobeny ceny Anno. Teď Nova žádného maskota nemá.

Čím Nova zbláznila Česko
Vybrali jsme sedm momentů, kterými Nova ovlivnila nejen televizní trh u nás, ale taky miliony lidí.

1. Novamba
Televize vymyslela tanec, který se učí lidé po celé republice. Na svou novou desku ho zařadila i Lucie Bílá a stovky diváků poslalo svou videonahrávku do soutěže.

2. Stojící "sporťák"
Nova zrušila stereotyp sedících moderátorů sportovních zpráv. Poulíček, Tittelbach a Nováková ve studiu stojí a navíc si povídají s moderátory hlavních zpráv.

3. Reklamy do pořadů
Většinu diváků štvalo, když Nova začala zařazovat reklamy do běžících pořadů. Teď to bylo nejnapínavější! Časem si ale lidé zvykli - uvaří si kávu, odskočí si...

4. Esmeralda a spol.
Hlavně starší divačky naplno prožívají osudy svých hrdinů z telenovel a plánují podle nich svůj denní program. Uvidí nakonec Esmeralda? A vdá se?

5. Televizní noviny ve dvou
Jurinová s Merunkou nebo Charvátová se Zunou. Než přišla Nova, nebylo moderování hlavních zpráv ve dvojici zvykem. Úspěšný formát převzala i Česká televize.

6. Přelomová grafika
Znělky, upoutávky na filmy i vlastní pořady, kde účinkují moderátoři, to umí Novy dokonale. Teď chystá novou sérii: vedle moderátorů v ní budou účinkovat šelmy.

7. Soutěže ze Západu
Chcete být milionářem?, Nejslabší! Máte padáka!, Riskuj! a mnohé další. Televize nakoupila velké zahraniční soutěže a na odměnách rozdává miliony korun měsíčně.

Bývalý ředitel Novy Vladimír Železný přišel na vyhlášení cen Anno 2003 s dobrou náladou. (10.1. 2004)

Vítězové ankety Anno 2003. (10.1. 2004)

Josef Carda známý z pořadu Tele tele s manželkou a se synem. (10.1. 2004)

Mezi pořady už podruhé v Anketě Anno zvítězilo Tele tele. Zleva Michal Suchánek, Josef Carda, Veronika Žilková a Richard Genzer. (10.1. 2003)

Vladimír Železný s manželkou Kony.

Libuše Šmuclerová téměř jedenáct let ovlivňovala vysílání Novy, dlouho jako pravá ruka Vladimíra Železného. Málokdo měl takový vliv na nejsledovanější televizi jako tato dvaačtyřicetiletá žena. Po prosincovém příchodu americké společnosti CME se dohodla s novými vlastníky, že skončí. Nevylučuje, že nastoupí ke svému manželovi Romanu Šmuclerovi, který buduje v Praze kliniku astetické medicíny. Se svým druhým manželem, který je rovněž známý jako moderátor Novy, má třiapůl letou dceru Justinu.

Stříbrná Mirka Čejková po vyhlášení ankety časopisu Anno. (10.1. 2004)

Pavel Zuna a Lucie Borhyová, nejoblíbenější žena a muž televize Nova, při slavnostním vyhlášení výsledků divácké ankety Anno 2003.

Anno 2003 - z pořadů bylo nejpopulárnější Tele Tele od aktérů Michala Suchánka, Richarda Genzera, Veroniky Žilkové a Josefa Cardy.

Bývalý generální ředitel televize Nova Vladimír Železný s manželkou Konstancií při slavnostním vyhlášení výsledků divácké ankety Anno 2003.

Zprava Dalibor Gondík, Mirka Čejková a Lucie Borhyová po slavnostním vyhlášení výsledků divácké ankety Anno 2003.

Pavel Zuna a Lucie Borhyová, nejoblíbenější žena a muž televize Nova, při slavnostním vyhlášení výsledků divácké ankety Anno 2003.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)
Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera, spisovatelka J. K. Rowlingová, si zoufale přeje...  celý článek

Oliver Stone
Krizi na Ukrajině podněcovala CIA, tvrdí americký režisér Stone

Americký oscarový režisér Oliver Stone obvinil Spojené státy z podněcování ukrajinské krize. Za sesazením ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo...  celý článek

Luba Skořepová
V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních filmech či seriálech. Zprávu potvrdil mluvčí...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.