Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úchvatné provolání Violy Fischerové

  2:59aktualizováno  2:59
Loni publikovala Viola Fischerová (1935) knížku poezie Předkonec, jíž za klíčové téma určila umírání a smrt a kterou sugestivně formulovala jako smiřování s fyzickou konečností.

Básnířka Viola Fischerová - Básnířka Viola Fischerová | foto: archiv

Nyní k ní přičiňuje přirozený pandán: Písečné dítě, sbírku šesti desítek básní, jež spolu navzájem souvisejí, vzájemně se rozvíjejí a jejichž tématem je láska: mezigenerační – a homosexuální.
 
Žít jindy se nevyplácí
Volným veršem vyprávěné texty mají za mluvčí stárnoucí ženu, jejíž smysly hasnou a stále víc se zaobírá metafyzickými otázkami. Dokud jí do života nevpadne "líbezná a moudrá" bytost téhož pohlaví, která ji roznítí, ba "stáhne z kůže".
 
A tu se rozvine vztah, jehož polohy se dějí na hraně: milenkou je dívka, která v roli dcery se "zjizveným dětstvím" jako by nalézala matku; bytost nezkušená a nedospělá, neboť její "dívčí prsa" se nikdy netážou po dějinách své průvodkyně, jež v sobě nese "dva mrtvé muže/ které jsem milovala"; a k tomu soužití stahuje všechnu pozornost básnického subjektu k senzualitě, k tělu – a bůh je odsunut na vedlejší kolej. Vítězí síla okamžiku, intenzita prodlužované společně prožité chvíle.
 
Vypravěčka však těží kouzlo svých veršů nejen z motivu vzájemného prolínání – leč také z motivu opačného: z dočasného oddálení, čekání. Jedna aktérka totiž bytuje tu a druhá kdesi jinde, na jihu, tisíc kilometrů daleko, zřejmě v některé zemi žhavého písku a vlahého moře, tedy míst symbolicky prostoupených sexualitou.
 
Požár smyslů netrvá věčně
Čekání ve starší hrdince však nejen aktivuje zvolna odumírající cit, vzpomínky a snění, ale také v ní probouzí úzkost – obavu z odpovědnosti za nenadálý vztah, z nutnosti ochraňovat svoji nevinnou, bláhovou přítelkyni.
 
A tak je to mateřská autorita, která ve svých monolozích promýšlí příští tahy z hlediska věčnosti; a tak je Písečné dítě sbírkou sice plnou nekonečné milostnosti, ale také vědomí, že všechno má svůj konec, že žít jindy než nyní se nevyplácí.
 
Fischerová napsala knížku uchvacující odvahou vyslovit zvolené téma, i způsobem, jakým je vyslovila: osobitě obásněné, avšak bez patosu i moralit, bez uhýbavých pohledů.
 
Při veškerém omámení pozdní, notabene homosexuální láskou a údivu nad nastalou situací je totiž z této sbírky veršů úhrnem patrná neotřesitelná životní i literární moudrost: že požár smyslů je sice nádhernou senzací, ale že nemůže trvat a netrvá věčně.
 
VIOLA FISCHEROVÁ - Písečné dítě
Fra, Praha 2007. 72 stran, doporučená cena 129 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz