Grammy - U2

Grammy - U2 - Kapela U2 na udílení cen Grammy v Los Angeles, kde získala pět ocenění (9. února 2006) | foto: Reuters

U2 urvali pět cen Grammy, Mariah Carey jen tři

  • 15
Letošním Grammy vévodila kapela U2. Má pět trofejí včetně alba a písně roku. Osmkrát nominovaná Mariah Carey se radovala jen třikrát.

Snímky z udílení Grammy najdete ve fotogalerii.

U2 vyhráli ve všech kategoriích, v nichž byli nominováni. Americká hudební akademie ocenila album How To Dismantle An Atomic Bomb a píseň Sometimes You Can't Make It On Your Own.

"Nevím, co říci. je to pro naši kapelu opravdu velký večer," řekl zpěvák U2 Bono. Pro skupinu je to již druhá Grammy za album roku. Před tím jí dostali za The Joshua Tree v roce 1987, tedy před takřka 20 lety. Za celou kariéru obdrželi již dvacet gramofonků v různých kategoriích.

Grammy za nahrávku roku, oceňující interpreta i producenta, putovala k americké postpunkové kapele Green Day za píseň Boulevard of Broken Dreams

Osmkrát nominovaní = tři ceny
Mariah Carey, jejíž album The Emancipation of Mimi se loni stalo nejprodávanějším albem v USA, získala všechny své tři ceny v kategoriích rhytm and blues: za ženský pěvecký výkon, za píseň a za současné R&B album.

Pětatřicetiletá zpěvačka získala naposledy Grammy před šestnácti lety. V letošním 48. ročníku byla nominována hned v osmi kategoriích, a tak mnozí doufali v rekord. Žádná žena si totiž dosud najednou neodnesla více než pět cen.

Rapper Kanye West a soulový zpěvák John Legend, kteří byli také nominováni v osmi kategoriích, odešli "jen" se třemi cenami.

West získal tři rapové Grammy, včetně ceny pro nejlepší album. Legend se podle očekávání stal objevem roku a další dvě Grammy dostal v kategorii rythm and blues.

V kategorii nejlepší ženský popový vokál zvítězila Kelly Clarksonová. "Promiňte, že zase brečím v celostátní televizi," omlouvala se někdejší vítězka televizní soutěže American Idol (u nás Čekso hledá SuperStar. Clarksonová dostala také cenu za nejlepší zpívané popové album.

Večer načala Madonna s Gorillaz
Předávání cen, které sledoval sál nabitý celebritami ze všech odvětví showbyznysu, začalo netradičním společným vystoupením britské skupiny Gorillaz coby komiksových postav a Madonny, oblečené ve fialovém dresu.

Zatímco jedna z písní Gorillaz byla nominována na nahrávku roku, sedmačtyřicetiletá Madonna se na žádnou cenu těšit nemohla. Gorillaz nakonec zvítězila v jiné kategorii.

O Grammy hlasuje dvanáct tisíc lidí působících v hudebním průmyslu. Ceny se udělují v celkem 108 kategoriích od rapu, folku, gospelu po jazz, klasickou hudbu, mluvené slovo či polku.

Mezi kandidáty byl i Christopher Alder nominovaný v kategorii producent roku v oblasti klasické hudb, cenu ale nezískal. Nominaci si vysloužil čtyřmi nahrávkami, včetně alba Lamento české mezzosopranistky Magdaleny Kožené.

Aplaus pro bizarní legendu
Největší aplaus zřejmě vyvolalo bizarní vystoupení legendární postavy americké hudební scény 60. let Sly Stonea, frontmana skupiny Sly & the Family Stone, která mísila pop, funk a rock.

Sly Stone nevystupoval prakticky od začátku 80. let a naposledy se objevil na veřejnosti v roce 1993, kdy byl uveden do rockové síně slávy. Ve středu večer se připojil k Legendovi, Joss Stoneové, Maroon 5 a Steven Tylerovi, kteří zpívali jeho písně.

Uprostřed jedné z nich přišel jednašedesátiletý Stone na scénu s ohromným punkovým účesem na hlavě, v černých brýlích a ve stříbrném kabátě. Chvíli hrál na klávesy a místy zpíval, ale ještě před koncem skladby opět odešel z jeviště.

Bývalý Beatle Paul McCartney zase při svém vystoupení nabídl verzi skladby Yesterday, kterou zpíval s rockovými Linkin Park a rapperem Jay-Z. Neodnesl si žádnou cenu.

Na Grammy pronikla i politika
Cenu za nejlepší mluvené slovo dostal demokratický senátor Barack Obama za nahrávku autobiografie Dreams From My Father. Životopis poprvé vyšel v roce 1995, ale bestsellerem se stal až nyní. Obama, syn černocha a bělošky, v ní podle agentury AP rozebírá rasovou identitu.

V této kategorii si trofej už dříve odnesli Bill Clinton a také jeho žena Hillary. Politická témata vnesli do hudebního večera i někteří umělci. Rocker Bruce Springsteen ukončil interpretaci písně Devils and Dust výzvou "Povolejte je domů" v narážce na americké vojáky v Iráku.

Iráckou válku připomněl i skladatel Burt Bacharach, který dostal cenu za nejlepší popové instrumentální album. "Nikdy se mi nelíbilo, když mi lhala partnerka nebo agent a už vůbec ne, když jde o prezidenta Spojených států," prohlásil.

,