Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Hlavsy se projevil jistý druh rozumného šílenství

  0:11aktualizováno  0:11
- Ač může směr, kterým se na albu Šílenství vydal Mejla Hlavsa, doposud především člen skupiny Plastic People Of The Universe, připadat některým jeho skalním fandům jako naprostý úlet, podíváme-li se na jeho hudební dráhu z většího časového odstupu, vidíme, že ta změna má logiku.

Proč právě Šílenství? Snad proto, že měnit po tolika letech zažitý a dobře běžící směr, či spíše vnášet do něj nové, současné podněty, může někomu připadat šílené? A není to vlastně naopak? Nejde zde o jistý druh rozumného šílenství, jež má své opodstatnění a je na místě? Hlavsa se nikdy nenechával příliš svazovat svými předchozími nahrávkami, vždy se snažil svůj výraz hudebně aktualizovat. A nikdy se nevázal výhradně na svůj domovský soubor; ať za nejhlubšího bolševismu v obdobně legendárních DG 307, později v Garáži či v Půlnoci anebo v této dekádě v souboru Fiction, který založil společně s Dušanem Vozárym - přeběhlíkem ze syntezátorového Oceánu. Právě Vozáry, společně s vlivy taneční scény a moderních technologií, měl zřejmě výrazný podíl na nejsoučasnější podobě jeho hudby.
Hlavsa nese svou kůži na trh s vědomím rizika nepochopení u těch, kteří zastávají undergroundovou ortodoxii. Nicméně zavděčit se nemusí ani druhé straně: nápad spojovat různé vlivy a dát tak vzniknout rockové písničce "model 2000" je díky Davidu Bowiemu či U2 známá, zavedená věc.
V Hlavsově Šílenství najdeme jak "neobvyklé" zvuky a předtočené rytmické smyčky, tak samozřejmě i pečeť jeho "klasického" skladatelského rukopisu - krásně je to slyšet například v písni Moc jsem si neužil. O podobné spojení se pokusil už na albu Magická noc, přinášejícím staré skladby Plastiků v současném hávu.
Písně na desce Šílenství jsou vesměs temné, k čemuž notně přispívají texty J. H. Krchovského ("Hlídám své šílenství v únosných mezích, střídavě pobývám na obou březích"). Délka skladeb - tři až šest minut - potvrzuje Hlavsovy výroky o "rokenrolových písničkách". K celkovému soundu přispívá kromě zvukových kouzel i zajímavá práce kytar, na něž hrají Joe Karafiát a Jan Ponocný - ctí náladu písní, necpou se dopředu, často se omezují na "pouhé" vyhrávky, jindy zdvojují figury Hlavsovy basy. Na výborném albu najdeme i dvě převzaté skladby - zpomalenou, hypnoticky působící Trouble Every Day z debutu Zappových Mothers Of Invention a plastikovské Angel Hair.

Milan Hlavsa: Šílenství

CD, 54 minut

Vydala firma Globus-Popron

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz