Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Baťovy vily vrčí pily

  18:09aktualizováno  18:09
Zlín - U Baťovy vily ve Zlíně vrčí motorové pily. Nedali si zde ovšem dostaveníčko dřevorubci, jak by se mohlo na první pohled zdát. Desítka studentů uměleckých škol z celé Evropy se sem sjela na sochařské sympozium Dřevo 2001, které pořádá Nadace Tomáše Bati.

Mladí sochaři mají osm dní na práci na svých dřevěných dílech.  Začali v pondělí ráno a výsledky své práce představí na vernisáži příští pondělí 25. června večer v 19 hodin.

Začínající sochaři na workshop ve Zlíně zamířili z pražské Akademie výtvarných umění, Fakulty výtvarných umění v Brně, pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ale i z Bratislavy, slovinské Lublaně a Vídně. Dvě dívky přijely až z britského Cornwallu.

V prvních dnech sympozia studenti, mezi nimiž je sedm dívek a jen tři sochaři-muži, opracovávají dubové kmeny nahrubo motorovými pilami nebo mohutnými sekerami. V dalších dnech je pak čekají jemnější úpravy bruskami a dláty, případně barvení soch.

Podle jednoho z organizátorů sympozia, sochaře a pedagoga Vysoké školy uměleckoprůmyslové Michala Uhra, se zlínský workshop nese v duchu tradice, kterou asi před padesáti lety založil rakouský sochař Karl Prantl.

"Sochařská sympozia nejsou nijak stará věc. I u nás se ovšem ujala celkem rychle. Cílem je umožnit mladým začínajícím autorům realizovat plastiky v materiálu, ke kterému by se jinak v takovém rozsahu dostávali jen velmi těžko," říká Michal Uher.

"Právě podpora mladým a talentovaným je jednou z hlavních aktivit naší instituce," vysvětluje angažovanost pořádající Nadace Tomáše Bati její ředitel Pavel Velev.

"Druhým přínosem sympozií je, že dávají sochařům z různých zemí světa příležitost se setkávat a vyměňovat si názory a zkušenosti," doplňuje Michal Uher.

Letošní workshop se od předchozích dvou ročníků liší tím, že tentokrát vymezili pořadatelé mladým autorům tematický okruh, jemuž mají jejich práce odpovídat. "V minulých letech bylo téma volné a každý mohl dělat, co chtěl. Ani letos jsme ovšem tvůrce příliš neomezili," domnívá se ředitel pořádající Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.

"Chceme, aby vytvořili funkční plastiku, která bude v souladu s přírodou a člověkem. Pojem funkčnosti jsme však nijak konkrétněji nevymezili. Funkcí může být i to, že si k té soše člověk klekne a pomodlí se," upřesňuje Pavel Velev.

"Téma funkce má studenty přimět k debatě o principu tvorby, k zamyšlení, proč sochy dělají a co má socha povědět. Zlín, jako funkcionalistické město, sám toto téma nabízel," dodává Michal Uher.

Pro mladé sochaře pořadatelé u Baťovy vily připravili šest kubíků dubových kmenů. Dřevo pochází z Valašska z lesů Tomáše Bati. "Vybírali jsme velmi kvalitní dřevo, k němuž by se studenti běžně třeba vůbec nedostali," upozorňuje Pavel Velev.

Po dokončení a slavnostní pondělní vernisáži zůstanou sochy, výsledky týdenní práce studentů, vystaveny  ještě dva roky na trávnících kolem Baťovy vily, případně na jiných veřejně přístupných místech.

Už nyní je park kolem vily poset mnoha plastikami z minulých ročníků sochařských sympozií. Po nějaké době budou díla nabídnuta k prodeji případným zájemcům nebo zdarma věnována neziskovým organizacím nebo školám. V parku Baťovy vily nejsou však jen objekty ze dřeva, ale také z kamene.

Sochařské sympozium, na němž mladí tvůrci opracovávají kamenné bloky, je totiž další z aktivit Nadace Tomáše Bati.  V prázdninových měsících tento workshop Nadace pořádá v kamenolomu ve Žlutavě. Letos se uskuteční od 8. do 18. července. Pořadatelé očekávají mladé tvůrce až ze Švédska.

Třetí ročník workshopu pod názvem Dřevo 2001 uspořádala Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Až do 25. června zde pracuje právě s tímto materiálem deset studentů vysokých uměleckých škol z Česka, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a Slovinska. (19.6.2001)

Třetí ročník workshopu pod názvem Dřevo 2001 uspořádala Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Až do 25. června zde pracuje právě s tímto materiálem deset studentů vysokých uměleckých škol z Česka, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a Slovinska. (19.6.2001)

Třetí ročník workshopu pod názvem Dřevo 2001 uspořádala Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Až do 25. června zde pracuje právě s tímto materiálem deset studentů vysokých uměleckých škol z Česka, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a Slovinska. (19.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Najdete na iDNES.cz