Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Baťovy vily vrčí pily

  18:09aktualizováno  18:09
Zlín - U Baťovy vily ve Zlíně vrčí motorové pily. Nedali si zde ovšem dostaveníčko dřevorubci, jak by se mohlo na první pohled zdát. Desítka studentů uměleckých škol z celé Evropy se sem sjela na sochařské sympozium Dřevo 2001, které pořádá Nadace Tomáše Bati.

Mladí sochaři mají osm dní na práci na svých dřevěných dílech.  Začali v pondělí ráno a výsledky své práce představí na vernisáži příští pondělí 25. června večer v 19 hodin.

Začínající sochaři na workshop ve Zlíně zamířili z pražské Akademie výtvarných umění, Fakulty výtvarných umění v Brně, pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ale i z Bratislavy, slovinské Lublaně a Vídně. Dvě dívky přijely až z britského Cornwallu.

V prvních dnech sympozia studenti, mezi nimiž je sedm dívek a jen tři sochaři-muži, opracovávají dubové kmeny nahrubo motorovými pilami nebo mohutnými sekerami. V dalších dnech je pak čekají jemnější úpravy bruskami a dláty, případně barvení soch.

Podle jednoho z organizátorů sympozia, sochaře a pedagoga Vysoké školy uměleckoprůmyslové Michala Uhra, se zlínský workshop nese v duchu tradice, kterou asi před padesáti lety založil rakouský sochař Karl Prantl.

"Sochařská sympozia nejsou nijak stará věc. I u nás se ovšem ujala celkem rychle. Cílem je umožnit mladým začínajícím autorům realizovat plastiky v materiálu, ke kterému by se jinak v takovém rozsahu dostávali jen velmi těžko," říká Michal Uher.

"Právě podpora mladým a talentovaným je jednou z hlavních aktivit naší instituce," vysvětluje angažovanost pořádající Nadace Tomáše Bati její ředitel Pavel Velev.

"Druhým přínosem sympozií je, že dávají sochařům z různých zemí světa příležitost se setkávat a vyměňovat si názory a zkušenosti," doplňuje Michal Uher.

Letošní workshop se od předchozích dvou ročníků liší tím, že tentokrát vymezili pořadatelé mladým autorům tematický okruh, jemuž mají jejich práce odpovídat. "V minulých letech bylo téma volné a každý mohl dělat, co chtěl. Ani letos jsme ovšem tvůrce příliš neomezili," domnívá se ředitel pořádající Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.

"Chceme, aby vytvořili funkční plastiku, která bude v souladu s přírodou a člověkem. Pojem funkčnosti jsme však nijak konkrétněji nevymezili. Funkcí může být i to, že si k té soše člověk klekne a pomodlí se," upřesňuje Pavel Velev.

"Téma funkce má studenty přimět k debatě o principu tvorby, k zamyšlení, proč sochy dělají a co má socha povědět. Zlín, jako funkcionalistické město, sám toto téma nabízel," dodává Michal Uher.

Pro mladé sochaře pořadatelé u Baťovy vily připravili šest kubíků dubových kmenů. Dřevo pochází z Valašska z lesů Tomáše Bati. "Vybírali jsme velmi kvalitní dřevo, k němuž by se studenti běžně třeba vůbec nedostali," upozorňuje Pavel Velev.

Po dokončení a slavnostní pondělní vernisáži zůstanou sochy, výsledky týdenní práce studentů, vystaveny  ještě dva roky na trávnících kolem Baťovy vily, případně na jiných veřejně přístupných místech.

Už nyní je park kolem vily poset mnoha plastikami z minulých ročníků sochařských sympozií. Po nějaké době budou díla nabídnuta k prodeji případným zájemcům nebo zdarma věnována neziskovým organizacím nebo školám. V parku Baťovy vily nejsou však jen objekty ze dřeva, ale také z kamene.

Sochařské sympozium, na němž mladí tvůrci opracovávají kamenné bloky, je totiž další z aktivit Nadace Tomáše Bati.  V prázdninových měsících tento workshop Nadace pořádá v kamenolomu ve Žlutavě. Letos se uskuteční od 8. do 18. července. Pořadatelé očekávají mladé tvůrce až ze Švédska.

Třetí ročník workshopu pod názvem Dřevo 2001 uspořádala Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Až do 25. června zde pracuje právě s tímto materiálem deset studentů vysokých uměleckých škol z Česka, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a Slovinska. (19.6.2001)

Třetí ročník workshopu pod názvem Dřevo 2001 uspořádala Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Až do 25. června zde pracuje právě s tímto materiálem deset studentů vysokých uměleckých škol z Česka, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a Slovinska. (19.6.2001)

Třetí ročník workshopu pod názvem Dřevo 2001 uspořádala Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Až do 25. června zde pracuje právě s tímto materiálem deset studentů vysokých uměleckých škol z Česka, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a Slovinska. (19.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz