Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s českým jazzem 4: Zuzana Dumková poprvé

  16:38aktualizováno  16:38
Nadílka dobrých nahrávek neoposlouchaného českého jazzu byla v posledních měsících nebývalá - pěti z nich se věnujeme tento týden. Dnes si představíme album Balance skladatelky, zpěvačky a kytaristky Zuzany Dumkové.

Zuzana Dumková | foto: Amplión

Předchozí část seriálu najdete ZDE

Na to, kolik let už se Zuzana Dumková pohybuje na české scéně, ba přímo v její první lize, je vlastně dost ostudné, že oficiálně debutuje až nyní (nepočítáme-li několik předchozích víceméně "samizdatových" nahrávek). Na druhou stranu však album Balance není žádné "přenošené dítě". Ano, je z něj slyšet zkušenost, vypiplanost, je znát, že pro protagonistku byl každý detail, ale i celek, mimořádně podstatný.

Dumková, kterou jsme od začátku 90. let registrovali v rámci nejrůznějších hudebních seskupení často proměnlivých sestav, souvisejících s její touhou dát své výpovědi co nejpřesnější tvar (neboli - avšak v dobrém slova smyslu - věčnou nespokojeností), se na Balance představuje jako zralá a "hotová" autorka i interpretka, která nepotřebuje posluchače unavovat vlastním hledáním, nýbrž nabízí, co ví a co umí. Ber nebo nech být.

Stylově neortodoxní a plně autorskou hudbu, kterou Zuzana Dumková se svými spoluhráči na Balance prezentuje, bychom snad mohli - z nedostatku přesnější kategorie - označit za "jazzové písničkářství". A jedním dechem ji doporučit třeba fanouškům "jazzového období" Joni Mitchell, kteří přemýšlejí, jak by asi vypadala její tvorba v této linii dnes, v současném kontextu.

Je důležité připomenout tým, který Balance nahrál - i v tom je totiž odpověď na případnou otázku, proč album zní tak, jak zní, a to i přesto, že Dumková je typ umělecké "samoživitelky", jež si album nejen složila, ale také zaranžovala a vyprodukovala (pravda, s pomocí zkušeného a osvíceného Alexeje Charváta).

Spoluhráči Dumkové se totiž rekrutují převážně z muzikantské party okolo skupin NUO, Vertigo Quintet a dalších přilehlých projektů (kde, s trochou nadsázky, na pět muzikantů připadá deset kapel), tedy z té nejživější a stále nejzajímavější výseče české (resp. v Čechách domestikované slovenské) hudební scény. Jména dvou na albu nejvytíženějších hudebníků, saxofonisty Marcela Bárty a trumpetisty Oskara Töröka, už lze dnes považovat za elitní.

Přitom skladby Zuzany Dumkové jsou mnohem intimnější a jaksi osobnější než hudba zmíněných spřátelených souborů. Hlavním důvodem je samozřejmě přítomnost zpěvu a také text, ve kterých je sladěna až surreálná obraznost s dokonalou zvukomalbou, která ze zpěvaččina mimořádně jistého a často zmnožovaného vokálu dělá z přítomných zvukových prvků ten nejpodstatnější.

Korunou zdařilého alba je také vědomí vytříbeného vkusu, který brání všem zúčastněným, ať už jsou lecjakými mistry svých instrumentů (počítaje v ně i hlas), byť jen náznak jakékoli exhibice. Album Balance je masou z jednoho kusu, přesvědčivou výpovědí, která na sebe sice nechala dlouho čekat, ale to čekání se vyplatilo.

Zuzana Dumková: Balance
vyd. Amplión
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz