Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s českým jazzem 1: Limbo letí světem

  13:02aktualizováno  13:02
Nadílka dobrých nahrávek neoposlouchaného českého jazzu byla v posledních měsících nebývalá - pěti z nich se budeme věnovat tento týden. Dnes si představíme album Kalimbo kvarteta Limbo.

Limbo - zleva Pavel Hrubý, Taras Vološčuk, Miloš Dvořáček, František Kučera | foto: Amplión

Limbo vzniklo v roce 2004 jako trio vedené saxofonistou a basklarinetistou Pavlem Hrubým, kterého doplnil kontrabasista Taras Vološčuk a bubeník Miloš Dvořáček. Po příchodu trumpetisty Františka Kučery v následujícím roce se ustavila dnešní podoba kapely.

Skupina Limbo si předloni vydala vlastním nákladem stejnojmenný debut, nyní přichází s druhým albem, které zaštítilo aktivní pražské jazzové vydavatelství Amplión.

Limbo samo o své hudbě hovoří jako o "etno free jazzu". To je poněkud zkreslující škatulka: onen "free jazz" zde není chápán ve smyslu hry bez jakýchkoli předem zkomponovaných částí, tedy tak, jak je vnímán free jazz od 50. let. Limbu jde spíše o tvůrčí volnost jednotlivce v rámci daného řádu a o svobodu využít jakéhokoli hudebního prvku, pokud bude pro celkové vyznění přínosem.

Právě v důsledku toho se Limbo obrací - jak naznačuje první slůvko oné škatulky - i k nejrůznějším hudebním postupům známým z hudby lidové. A to na rozdíl od mnoha souborů těžících zejména z hudební exotiky, zdaleka nejen mimoevropské.

Kvartet tak na ploše jednoho alba míchá karibské plážové nálady s byzantinskými chorály, africké rytmy a nástroje (jedním z nich je ostatně i kalimba, jež dala albu slovněhříčkový název) se souzvuky, které mohou připomenout balkánské dechovky.

Konkrétní etnické odkazy ale nejsou to nejpodstatnější. Alfou a omegou úspěchu Limba je lehkost, se kterou "letí světem", nadhled, který mají muzikanti nad sebou i nad hudbou, propojení čtyř rozdílných "feelingů", které nevídaně "táhnou za jeden provaz".

Pakliže bychom měli přístup Limba připodobnit k něčemu ze světového jazzu, museli bychom asi zapátrat buď na takzvané scéně newyorského downtownu, anebo - možná, že právě sem vede nejhlubší stopa - u souboru Art Ensemble Of Chicago, slavného v 70. a 80. letech.

To ovšem neznamená, že by Limbo legendární kapelu dnes již zemřelého trumpetisty Lestera Bowieho jakkoli kopírovalo. Spíš jde o vyladění na podobnou vlnu. A podobné množství svobody, jež je pro muzikanty, kteří obě kapely tvořili či tvoří, zcela prvořadá.

Limbo: Kalimbo
vyd. Amplión
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz