Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s českým jazzem 1: Limbo letí světem

  13:02aktualizováno  13:02
Nadílka dobrých nahrávek neoposlouchaného českého jazzu byla v posledních měsících nebývalá - pěti z nich se budeme věnovat tento týden. Dnes si představíme album Kalimbo kvarteta Limbo.

Limbo - zleva Pavel Hrubý, Taras Vološčuk, Miloš Dvořáček, František Kučera | foto: Amplión

Limbo vzniklo v roce 2004 jako trio vedené saxofonistou a basklarinetistou Pavlem Hrubým, kterého doplnil kontrabasista Taras Vološčuk a bubeník Miloš Dvořáček. Po příchodu trumpetisty Františka Kučery v následujícím roce se ustavila dnešní podoba kapely.

Skupina Limbo si předloni vydala vlastním nákladem stejnojmenný debut, nyní přichází s druhým albem, které zaštítilo aktivní pražské jazzové vydavatelství Amplión.

Limbo samo o své hudbě hovoří jako o "etno free jazzu". To je poněkud zkreslující škatulka: onen "free jazz" zde není chápán ve smyslu hry bez jakýchkoli předem zkomponovaných částí, tedy tak, jak je vnímán free jazz od 50. let. Limbu jde spíše o tvůrčí volnost jednotlivce v rámci daného řádu a o svobodu využít jakéhokoli hudebního prvku, pokud bude pro celkové vyznění přínosem.

Právě v důsledku toho se Limbo obrací - jak naznačuje první slůvko oné škatulky - i k nejrůznějším hudebním postupům známým z hudby lidové. A to na rozdíl od mnoha souborů těžících zejména z hudební exotiky, zdaleka nejen mimoevropské.

Kvartet tak na ploše jednoho alba míchá karibské plážové nálady s byzantinskými chorály, africké rytmy a nástroje (jedním z nich je ostatně i kalimba, jež dala albu slovněhříčkový název) se souzvuky, které mohou připomenout balkánské dechovky.

Konkrétní etnické odkazy ale nejsou to nejpodstatnější. Alfou a omegou úspěchu Limba je lehkost, se kterou "letí světem", nadhled, který mají muzikanti nad sebou i nad hudbou, propojení čtyř rozdílných "feelingů", které nevídaně "táhnou za jeden provaz".

Pakliže bychom měli přístup Limba připodobnit k něčemu ze světového jazzu, museli bychom asi zapátrat buď na takzvané scéně newyorského downtownu, anebo - možná, že právě sem vede nejhlubší stopa - u souboru Art Ensemble Of Chicago, slavného v 70. a 80. letech.

To ovšem neznamená, že by Limbo legendární kapelu dnes již zemřelého trumpetisty Lestera Bowieho jakkoli kopírovalo. Spíš jde o vyladění na podobnou vlnu. A podobné množství svobody, jež je pro muzikanty, kteří obě kapely tvořili či tvoří, zcela prvořadá.

Limbo: Kalimbo
vyd. Amplión
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz