Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ty podnikové večírky

  11:10aktualizováno  11:10
Ostatní firmy si podnikové večírky odbyly tiše před Vánocemi; televize v nich pokračují i v novém roce a vtahují na ně diváky. Aby to bylo ještě bláznivější, Nova a Česká televize si navenek mění role: prvá se tváří, jako by přebírala rozvážně kultivovanou tvář té druhé, kde "logo" Stávka vítá už i děti u pohádky. Ne snad že by mejdan Novy, vyhlášení jejích nejoblíbenějších osobností, znamenal osvícený přelom tamní zábavy.
Nicméně svůdné šance pošťouchnout Kavčí hory využili Nováci ve dvou mírných narážkách. Pavel Zuna předvedl prototyp zdrženlivého šéfa zpráv a moderátorka Bára Štěpánová zdravou neuctivost, zahrál houslový virtuos, navíc se udílely makety sedmi divů světa i s naučným výkladem! Člověk je málem v pokušení říci, že Nova vysílala v přímém přenosu populárně vzdělávací pořad; a to zní dost šíleně.

Ale což se na ČT nedějí věci šílenější? Do éteru vešly premiéry připravené pro nové, prý veřejnoprávnější schéma, jenže derou se do nich výzvy, hesla i příznivci stávkujících, tendenční stejně jako zprávy "protistrany". Jako by ČT vsouvala revoluční kvas do novinek záměrně, aby z nich tolik netrčel starý obsah či tváře.

Pavel Kohout mluvil plamenně před adaptací své předlohy Hodina pravdy, jež má podle dramaturgů aktuální etický dopad. Jenže co je to platno, když jde o drama tezovité, hrdinové se chovají jako papírové figury a hovoří v ideových frázích. S takovou látkou nejde udělat víc než prosit herce, aby neutekli, a využít scén "televize v televizi" pro napínavou hru na živé vysílání.

Další premiéry? Dokument Dnes ještě zapadá slunce nad Temelínem, zprvu moralisticky tendenční, až ke konci názory vyvážil. Pořad V takový krásný společnosti skrývá monolog vsedě, netelevizní formát, byť jej osobnost typu Miroslava Horníčka utáhne. Kavky, magazín o médiích, začal přednáškou, že bychom si na ty skvělé pořady ČT měli připlatit. Pořad pro -náctileté Letadlo má nové jméno, leč jako jinde tu pouštějí písničky, ptají se hostů, jak začínali, teenagerovsky jásavě posílají "klípek" stávkujícím a zvou na manifestaci.

Časové znevýhodnění britské satiry Jistě, pane premiére lze omluvit jedině tím, že už máme satirické drama vlastní: jednání poslanců o ČT. Dramaturg v BBC by žasl nad scénářem-usnesením, kde jedna věta popírá druhou: ředitel byl zvolen legálně, ale musí odejít, nebo ať ho rada odvolá. K čemuž vyzývají politici, kteří zároveň vyzývají politiky, ať se do nezávislé ČT nepletou.

Autor absurdních her Václav Havel má inspiraci, tentokrát však byl představen coby básník v cyklu Cizí slovo poezie, hřímajícím i se státní vlajkou hned po Katovně. Ta sice nově spadá do tematických sobot ČT 2, kdy večeru o česko-německé kultuře obsahem dominovala zpověď spisovatelky Lenky Reinerové. Leč umění počká, když jde o Věc! Tak i v Katovně kázali stužkovaní svobodu. Pozváni sice byli novináři-oponenti, ale nikoli k výměně názorů, nýbrž před tribunál, jenž je, sám podjatý, soudil z podjatosti. Je smutné, musí-li zástupci soukromých médií učit ty veřejnoprávní pravidlům jako "prosím, nechte mě domluvit" či "to je váš názor, j iní mohou mít jiný". A je poučné slyšet z Katovny: "ČT 2 je náš kanál, nás intelektuálů."
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz