Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ty podnikové večírky

  11:10aktualizováno  11:10
Ostatní firmy si podnikové večírky odbyly tiše před Vánocemi; televize v nich pokračují i v novém roce a vtahují na ně diváky. Aby to bylo ještě bláznivější, Nova a Česká televize si navenek mění role: prvá se tváří, jako by přebírala rozvážně kultivovanou tvář té druhé, kde "logo" Stávka vítá už i děti u pohádky. Ne snad že by mejdan Novy, vyhlášení jejích nejoblíbenějších osobností, znamenal osvícený přelom tamní zábavy.
Nicméně svůdné šance pošťouchnout Kavčí hory využili Nováci ve dvou mírných narážkách. Pavel Zuna předvedl prototyp zdrženlivého šéfa zpráv a moderátorka Bára Štěpánová zdravou neuctivost, zahrál houslový virtuos, navíc se udílely makety sedmi divů světa i s naučným výkladem! Člověk je málem v pokušení říci, že Nova vysílala v přímém přenosu populárně vzdělávací pořad; a to zní dost šíleně.

Ale což se na ČT nedějí věci šílenější? Do éteru vešly premiéry připravené pro nové, prý veřejnoprávnější schéma, jenže derou se do nich výzvy, hesla i příznivci stávkujících, tendenční stejně jako zprávy "protistrany". Jako by ČT vsouvala revoluční kvas do novinek záměrně, aby z nich tolik netrčel starý obsah či tváře.

Pavel Kohout mluvil plamenně před adaptací své předlohy Hodina pravdy, jež má podle dramaturgů aktuální etický dopad. Jenže co je to platno, když jde o drama tezovité, hrdinové se chovají jako papírové figury a hovoří v ideových frázích. S takovou látkou nejde udělat víc než prosit herce, aby neutekli, a využít scén "televize v televizi" pro napínavou hru na živé vysílání.

Další premiéry? Dokument Dnes ještě zapadá slunce nad Temelínem, zprvu moralisticky tendenční, až ke konci názory vyvážil. Pořad V takový krásný společnosti skrývá monolog vsedě, netelevizní formát, byť jej osobnost typu Miroslava Horníčka utáhne. Kavky, magazín o médiích, začal přednáškou, že bychom si na ty skvělé pořady ČT měli připlatit. Pořad pro -náctileté Letadlo má nové jméno, leč jako jinde tu pouštějí písničky, ptají se hostů, jak začínali, teenagerovsky jásavě posílají "klípek" stávkujícím a zvou na manifestaci.

Časové znevýhodnění britské satiry Jistě, pane premiére lze omluvit jedině tím, že už máme satirické drama vlastní: jednání poslanců o ČT. Dramaturg v BBC by žasl nad scénářem-usnesením, kde jedna věta popírá druhou: ředitel byl zvolen legálně, ale musí odejít, nebo ať ho rada odvolá. K čemuž vyzývají politici, kteří zároveň vyzývají politiky, ať se do nezávislé ČT nepletou.

Autor absurdních her Václav Havel má inspiraci, tentokrát však byl představen coby básník v cyklu Cizí slovo poezie, hřímajícím i se státní vlajkou hned po Katovně. Ta sice nově spadá do tematických sobot ČT 2, kdy večeru o česko-německé kultuře obsahem dominovala zpověď spisovatelky Lenky Reinerové. Leč umění počká, když jde o Věc! Tak i v Katovně kázali stužkovaní svobodu. Pozváni sice byli novináři-oponenti, ale nikoli k výměně názorů, nýbrž před tribunál, jenž je, sám podjatý, soudil z podjatosti. Je smutné, musí-li zástupci soukromých médií učit ty veřejnoprávní pravidlům jako "prosím, nechte mě domluvit" či "to je váš názor, j iní mohou mít jiný". A je poučné slyšet z Katovny: "ČT 2 je náš kanál, nás intelektuálů."
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz