Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvůrci válčí o scénář chystaného filmu

  11:40aktualizováno  11:40
Režisér našel pro svůj záměr autora. Autor napsal scénář, dal ho producentovi. A tihle dva s režisérem-iniciátorem projektu už dál nepočítají. Tak lze shrnout případ chystaného filmu o uprchlících, který spojil a pak rozdělil tři známá jména. Téma emigranti vymyslel Petr Nikolaev, který režíroval vieweghovský přepis Báječná léta pod psa. Scénář napsal Jiří Křižan, autor kupříkladu filmu Je třeba zabít Sekala. A producentem je Jaroslav Bouček, z jehož dílny vzešel právě Sekal či Anděl Exit.

"Bouček mi zčistajasna řekl, po třech letech, co jsem se uprchlické látce věnoval, že na její režii nemám. A Křižan mu scénář prodal," tvrdí Nikolaev. Bouček nechce "náhradního" režiséra jmenovat. "Ten projekt vyžaduje práci na další tři roky a náklady sto milionů korun, nedělám si iluze, že začneme zítra. Takže kdy a kde a kdo by ho točil, není aktuální," říká Bouček. Odmítl též sdělit, zda od Křižana scénář vskutku koupil: "Ptejte se Křižana, to je věc těch dvou. Já ten film dělat chci, scénář je úžasný, ale dokud se autorská práva mezi Nikolaevem a Křižanem nevyřeší, nechci o tom mluvit." Jiří Křižan uvedl, že scénář opravdu "dal" Boučkovi, s nímž hledá koproducenty, sponzory a "vhodného režiséra". Nikolaeva žaluje.

TO JE MOJE TÉMA!
Případ, který Nikolaev zveřejnil na schůzi asociace producentů, začal někdy v roce 1998. "Tehdy jsem vymyslel uprchlíky: téma, které má aktuální mezinárodní váhu a pro mě je velmi osobní," říká režisér. Devět let předlistopadové emigrace žil v Paříži, jeho dědeček přišel do Čech z Bulharska. I proto ho emigranti zajímají. Začal pro svůj "životní film" shánět podklady: jezdil do uprchlických táborů, mluvil s úřady, sbíral rešerše. "A hledal jsem scenáristu, psaní není mou doménou," říká. Zkusil Ivu Pekárkovou, Vladimíra Körnera, Petra Jarchovského, Jana Nováka. "Pak jsem požádal kolegu Vladimíra Michálka o kontakt na Křižana a v říjnu 1999 dostal Křižan můj návrh. Řekl, že na cizí náměty nepíše, ale tohle se mu líbí a jde do toho. Od počátku bylo jasné, že já to budu režírovat," ukazuje autorský záměr z listopadu 1999. Pod ním jsou obě jména: Křižan a Nikolaev.

Křižan psal a Nikolaev s ním prý komunikoval: "Poslal jsem mu knížku o uprchlících, sehnal fakta k jeho nápadu, motivu tunelu pod La Manche. Scénář má jméno Britský pas, je příběhem albánské dívky, která se po smrti svého chlapce, Srba zabitého v Kosovu, rozhodne odejít do Velké Británie. Měl jsem k textu připomínky, ale to je normální. Rozhodně se nevydávám za autora scénáře, v žádném případě! Trvám však na tom, že jsem spoluautorem námětu, iniciátorem projektu a vymyslel jsem ho, abych ho i režíroval."

KAŽDÝ MÁ SVOU VERZI
S hotovým scénářem přišla studená sprcha: prý Nikolaev podle Boučka na režii nemá, ale může změnit producenta. "Já si dál psal scénosled, obrazy, ale po Velikonocích Křižan přijel a řekl mi, že scénář prodal právě Boučkovi. Křižan, taková mravní autorita! Smetl jsem věci ze stolu a šel! Dnes se Křižan tváří, jako bych neměl se scénářem nic společného, protože jsme nepodepsali smlouvu." Křižan vidí historii takto: "Když mě Nikolaev oslovil, neměl ani námět, ani konkrétní představu; teď se snaží prokázat, že je spoluautorem. To je totéž, jako kdyby navrhl napsat scénář o obecních volbách nebo ochraně životního prostředí a ten návrh označil za námět. Trvalo mi dva a půl roku, než jsem Britský pas dokončil: Nikolaev se na přípravě, na námětu ani psaní scénáře nepodílel. Námět, příběh, situace, postavy, dialogy, prostředí, stavba, forma, styl jsou vymyšlené a napsané jen mnou.

Nikolaev četl až hotový text a vůbec nepochopil, o co jde," tvrdí Křižan a pokračuje: "Navíc nevěřil, že zfilmování Britského pasu vyžaduje vysoké finanční náklady, tvrdil, že by to dokázal natočit levně na digitální video. Takže jsem se rozhodl, že mu scénář nedám, jakkoli jsem původně předpokládal, že by ho mohl točit. Reagoval tím, že ze stolu v restauraci smetl nádobí a s vulgárními výkřiky odešel. Před producenty řekl, že jsem lhář a zloděj, Boučkovi napsal, že je spoluautorem scénáře. Proto jsem na něj podal trestní oznámení: nedopustím, aby někdo ukradl výsledek mé práce," vypravuje Křižan.

CO JE VĚCÍ DOHODY
Spor se točí v kruhu. Nikolaev opakuje, že na autorství scénáře si nárok nečiní, dovolává se jen gentlemen´s agreement, platné nepsané dohody mezi čestnými lidmi. Křižan oponuje, že "člověka, co rozbíjí v restauraci nádobí", lze sotva mít za gentlemana. Pavel Strnad z asociace producentů říká, že Nikolaevovo sólo na jejich zasedání nebylo šťastné: "Je to problém tří: Nikolaeva, Křižana, Boučka." Obecně se však kloní k názoru, že mají platit zásady slušného jednání: "Věřím na dohodu, dané slovo, osobní kredit, jejž si lidé střeží. Neumím si představit, že by se hned u každého námětu psala smlouva."

Právník Petr Pečený ovšem soudí, že smlouva, která už v počátku určí účastníky, je potřebná; bez ní se nároky prokazují těžko. "Prostý námět je vyňat z autorského zákona, takže pokud se iniciátor projektu nepodílí na scénáři, má smůlu. Mohl by snad zvážit nekalou soutěž, rozpor s dobrými mravy, ale podle autorského zákona by asi neuspěl." A etiku soudy neřeší.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz