Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvůrci Lidic ještě jednou obsadí Hrad. A pak se začnou chystat do Cannes

  15:46aktualizováno  15:46
Přestože poslední klapka filmu Lidice padla na konci září loňského roku, rozhodli se tvůrci dodatečně natočit scény, se kterými se původně nepočítalo. Producenti navíc chtějí stihnout podat přihlášku do letošního ročníku festivalu v Cannes.

Neplánovaný natáčecí den se uskuteční 18.ledna v blízkosti Hradčanského náměstí v Praze. Filmoví Němci tam budou obsazovat "administrativní budovu v Kladně" a mělo by dojít i na setkání hlavních postav filmu, lidického četníka Vlčka (Roman Luknár) a Františka Šímy (Karel Roden).

Vše o filmu Lidice na iDNES.cz

Projekt Lidice podle scénáře Zdeňka Mahlera provázely od začátku potíže. Nejprve se těžce sháněly peníze na jeho realizaci, potom onemocněla režisérka a spoluautorka filmu Alice Nellis. Teprve když se režie ujal Petr Nikolaev a finančně pomohla česká města, sponzoři i jednotliví dárci z řad oslovené veřejnosti, začalo se pracovat.

Nyní je film ve stavu krátce před dokončením, server iDNES.cz měl už nicméně možnost exkluzivně vidět jeho hrubou verzi (více zde).

Filmové Lidice opět vzplály (Chcebuz - z natáčení filmu, 13. září 2010)Z natáčení filmu Lidice, věznice Mladá Boleslav  - první denZ natáčení filmu Lidice, tryzna u památníku, 15. den (K. Roden)

Z natáčení Lidic: filmaři museli kvůli svému snímku stavět i vypalovat. Vpravo představitel hlavní role Karel Roden

"Zbývá ještě postprodukce a postsynchrony a důležitá je i hudba. Souběžně s filmem totiž vzniká unikátní hudební projekt, na kterém se podílejí Michal Hrůza a James Harries, jakož i Dan Bárta, Jan Budař, Tara Fuki a další," vysvěluje producent a střihač Adam Dvořák s tím, že si musí pospíšit, protože by rádi stihli podat přihlášku na letošní festival v Cannes.

Lidice vznikly podle scénáře uznávaného spisovatele a historika Zdenka Mahlera, který byl v roce 2007 oceněný Českým lvem. Tvoří ho tři propojené příběhy odehrávající se na pozadí tragického vypálení Lidic (10. 6. 1942).

Z natáčení filmu Lidice, věznice Mladá Boleslav  - šestý den

První z nich vypráví o nešťastné rodině, ve které otec v hádce neúmyslně zabije svého syna a je za to odsouzen. Pobytem ve vězení si paradoxně zachrání život, protože unikne osudu ostatních lidických obyvatel a jako jediný muž z vesnice přežije. Druhý příběh pracuje s motivem nevinného dopisu, jenž se stal záminkou pro lidický masakr, a třetí je podle tvůrců "o strachu, osobní zodpovědnosti a o tom, zda je opravdovou výhrou přežít, i když cenou za to je ztráta vlastní důstojnosti a cti".

InsertSingleVideo

Do hlavích rolí obsadil režisér Karla Rodena, Zuzanu Fialovou, Zuzanu Bydžovskou, Romana Luknára, Jana Budaře a Ondřeje Nováka. Kameru měl na starosti renomovaný Mexičan Antonio Riestra (Normal, Amores Perros, Frida a další). Premiéra je plánována na 9. června 2011.

Natáčení v číslech

Z natáčení filmu Lidice, tryzna u památníku, 15. den*Součet počtu najetých kilometrů všech aut použitých k realizaci filmu: 100 tisíc (2,5 násobek obvodu zeměkoule).

*Pracovalo se v 80 lokacích; některá místa byla pro film speciálně postavena a následně za pomoci 500 litrů zápalné látky srovnána se zemí (rekonstrukce vyhlazení Lidic).

* Před kamerami se vystřídalo 60 historických automobilů, celkový počet kostýmů se vyšplhal na 600.

* Ve filmu účinkuje víc než 2 000 komparzistů, což je počet v českém filmu nevídaný.

* z natáčení vzešlo více než 55 hodin materiálu.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz