Český streetartový umělec Michal Škapa alias Tron

Český streetartový umělec Michal Škapa alias Tron | foto: ČTK

Tvůrci graffiti Point, Pasta a Tron se přesunuli z ulice do galerie

  • 1
Díla představitelů české graffiti scény, kteří vystupují pod uměleckými jmény Point, Pasta a Tron, vystavuje The Chemistry Gallery na pražské Kampě. Některé z věcí byly loni představeny na Expu v Šanghaji a v holešovickém Centru současného umění DOX v rámci projektu Metropolis.

Výstava nazvaná Boutique představuje podle kurátora Petra Hájka trojici umělců v jejich typických polohách. Pastu neboli Zdeňka Řandu s popartovým nadhledem, Pointa neboli Jana Kalába a jeho geometrické abstrakce a Trona neboli Michala Škapu s jeho graffiti komiksem.

Tron své obrazy vytváří na papíře technikou airbrush. "Pistolkou přes kompresor se stříká vodou ředitelná barva na papír či plátno, je to jakoby sprej v malém měřítku," řekl umělec. Podle Hájka se Tron (narozen 1978) řadí k expresivnější vlně českých writerů s velkým množstvím realizací. Vychází ze street artu, ale z ulice se přesunuje do galerií, které mu umožňují nové formy tvorby.

Český streetartový umělec Michal Škapa alias Tron

Pasta (narozen 1979) patří k průkopníkům street artu v Česku. V současnosti vede časopis o graffiti Clique a podílel se na vzniku knihy o vývoji české výtvarné pouliční scény In Graffiti We Trust. V galerii jsou vystavené například jeho světelné boxy a vývěsní štíty fiktivních obchodů s anglickými nápisy. Jeho práce odkazují k americkému pop-artu a reklamě 60. let, k tvorbě Andyho Warhola a Roye Lichtensteina.

Český streetartový umělec Zdeněk Řanda alias Pasta

Pasta začal s pouličním graffiti stejně jako Tron zhruba ve čtrnácti letech. "V současné době se moje tvorba přesunula do ateliérů, maluju obrazy klasickou technikou akrylem a mám sítotiskovou dílnu, věnuju se i výrobě objektů," řekl výtvarník.

Český streetartový umělec Jan Kaláb alias Point

Jan Kaláb známý pod přezdívkou Point (1978) také patří k průkopníkům českého graffiti, v roce 2001 vytvořil jako jeden z prvních plastikové 3D graffiti. V galerijním prostoru se Kaláb věnuje především abstraktním geometrickým sítotiskům a digitálním tiskům.

Výstava je přístupná do 31. března.

,