Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvůrci filmu o radaru: Rozhoduje se na ose Moskva - Washington

  3:11aktualizováno  3:11
Tři roky se Česko přelo kvůli radaru; tři roky sledovali obě strany sporu tvůrci dokumentární komedie Český mír. Pak jediný telefonát Baracka Obamy s radarem skoncoval – a filmu našel pointu.

Byli prý u všeho, co se kolem radaru seběhlo: od Bílého domu po brdské lesy, od usměvavých politiků po rozvášněné davy.

Filmaři Vít Klusák (vlevo) a Filip Remunda uvedli 17. dubna v Trokavci na Rokycansku v předpremiéře svůj celovečerní dokumentární film Český mír.Vít Klusák a Filip Remunda, kteří vyprovokovali diskusi už svou prvotinou, lákající na neexistující hypermarket Český sen, zkusili i podruhé šlápnout do vosího hnízda. Jejich dokument Český mír, který přijde do kin za týden, mapuje projevy národní povahy znovu, tentokrát na půdě války o projekt amerického radaru na české půdě.

Měla Chytilová pravdu?

Po třech letech natáčení jim však nový americký prezident Barack Obama nečekaně "vzal hračku" – když jedné noci zavolal do Prahy, že Spojené státy od plánu upouštějí. Neměli i filmaři chuť celý Český mír takříkajíc odpískat?

Kdo se ve filmu objeví

Barack Obama
George Bush
Mirek Topolánek
Tomáš Klvaňa
Martin Bursík
Vlasta Parkanová
Ivan M. Jirous
Jan Vyčítal
aktivisté Greenpeace
vojenská policie
autoři filmu s vlajkami
divočák Jonáš

"Vůbec ne, naopak: díky Obamově telefonátu našel náš film konečně tečku. Nevěděli jsme, jak jej završit, nabízely se jen konce otevřené a vedoucí do ztracena. Obama nám tak vlastně pomohl, báli jsme se, že film bez pointy bude působit nedomrle," tvrdí tvůrci.

Dokonce se podle nich postaral rovněž o vyřešení sporu, kdo měl pravdu. "Ukázalo se, že lidové hnutí odporu vůči radaru, které může působit naivně, ve skutečnosti zas až tak naivní nebylo. Vyšlo najevo, že lidé jako Věra Chytilová, jejichž plamenné útoky na radar se mohly zdát nepodložené, měli správné informace. Vezměte jen poslední aféry armádního byznysu spojeného s korupcí," prohlašují filmaři.

Svou předpremiéru absolvoval Český mír v Plzni, kde si Remunda s Klusákem vyslechli i několik námitek – třeba tu, že zastánci radaru jsou na plátně v menšině, případně se představují v nelichotivém světle, jako Ivan M. Jirous typický hrubým slovníkem.

"Ale my jsme zkoušeli oslovit i jiné osobnosti hlasující pro radar, včetně Václava Havla, jehož slovo má pořád váhu. S rozhovorem Havel nejprve souhlasil, ale když jsme přišli s návrhem, že by před kamerou vedl polemiku s oponentem, starostou jedné obce v Brdech, svou účast zrušil," vysvětlují tvůrci. Havlovo vyjádření se prý pokusili získat ještě jednou, nepřímo na veřejné literární diskusi, ale ani to se nakonec nepodařilo.

Nikomu jsme nefandili

Nelze však říci, že by o známé tváře byla ve filmu nouze. V kampani na podporu radaru se připomenou třeba Ondřej Vetchý, Jiří Lábus, Ladislav Smoljak, Tomáš Töpfer či Jiří Krytinář, znovu se dostane ke slovu "radarová" verze písně věnované původně Gagarinovi, kterou s Janem Vyčítalem, obklopeným na plátně tanečnicemi v amerických barvách, nazpívala Vlasta Parkanová. A skandování My chceme radar! zazní rovněž na pražské Národní třídě při vzpomínkové akci na 17. listopad 1989.

Na opačné straně barikády se zase objeví obyvatelé brdských vesnic, míroví aktivisté, ochránci přírody, komunisté a členové hnutí Greenpeace, kteří si v armádním prostoru založí Zemi míru neboli Peaceland a zažívají potyčky s vojenskou policií.

Před kamerou se odehraje tradiční zabijačka, myslivecký hon, několik besed s občany, ale také protesty v Londýně či Washingtonu, jednání se zástupci Pentagonu a památné setkání Mirka Topolánka s Georgem Bushem v Oválné pracovně Bílého domu.

Kdo rozhoduje

Český mír zřejmě rozdělí diváky podle toho, ke kterému táboru patří, nicméně sami jeho autoři si uložili přísnou nestrannost. "Opravdu jsme při natáčení a dokončování filmu nefandili ani jedněm, ani druhým. Věděli jsme, že by se to na výsledku projevilo," dušují se.

Z filmu Český mírZ filmu Český mír

A kde stojí nyní, s odstupem? "Teď si myslíme, že s tím, jak byl prezentován, by tu radar být neměl. Vysvětlování kolem něj zpackali – jen nevíme, jestli lhali Američané naší vládě, nebo naše vláda nám," líčí svůj postoj.

V závěrečných titulcích navíc zmiňují další vývoj – místo radaru může z Ameriky přijít náhradou takzvaný mobilní systém. "Proto jsme to dali do titulků: my se tady serveme, ale rozhoduje se někde jinde, na ose Moskva – Washington," tvrdí filmaři.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

VIDEO: Od Království k Dědictví. První festival seriálů zveřejnil program

Lars von Trier

Serial Killer, první festival televizních a online seriálů ve střední a východní Evropě, představí v Brně od 2. do 5....

Zombie i roboti. Kult seriálů, o kterých ctitelé Ordinace nemají tušení

Ze seriálu The Terror

Fanoušci zahraničních seriálů mají v dubnu žně. Startují nové tituly i premiérové řady jejich oblíbených pořadů, o...

VIDEO: Ivana Chýlková hraje v taneční romanci. Hlásí se Backstage

Ivana Chýlková ve filmu Backstage

Od 7. června přinese Backstage do kin v Česku vzácný žánr tanečního filmu. „Vypráví o lásce, tanci, přátelství,...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz