Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdá a neúprosná romance

  14:31aktualizováno  14:31
- Poslední film britského režiséra Kena Loache Jmenuji se Joe byl v Čechách poprvé uveden v sekci Horizonty na letošním karlovarském festivalu, kde sklidil příznivé reakce publika i filmových kritiků. Společnost CinemArt se tak rozhodla přivézt tento úspěšný snímek do širší distribuce. Jmenuji se Joe získal kromě ceny pro nejlepšího herce z Cannes 1998 i Ceny britského nezávislého filmu, a to pro nejlepší film, režiséra a původní scénář.

Ken Loach se opět zaměřil na hrdiny z okraje společnosti a na jejich těžkou životní situaci, ze které není úniku. Stárnoucí nezaměstnaný a vyléčený alkoholik Joe trénuje podobně neperspektivní mladíky v nejslabším fotbalovém týmu Skotska. Snaží se pomoci svému svěřenci Liamovi a jeho manželce Sabině, závislé na heroinu, odpoutat se od terorizujícího drogového magnáta McGowana. U toho se mladý pár, starající se navíc o čtyřletého syna, zadlužil kvůli každodenní potřebě obohatit svůj krevní oběh, a i když se Liam dokázal své závislosti zbavit, jeho žena dluh stále prohlubuje.

Po jednom z mnoha prohraných zápasů si na Liama počkají McGowanovy gorily a předvedou ho svému šéfovi. Sabina si mezitím v čekárně u doktora prožívá nejtěžší abstinenční syndrom a po scéně, kterou ztropí, ji její lékař odmítne dále léčit. Nyní jim už zbývá jen jediná šance, buď bude Liam pro McGowana prodávat, nebo pro něj Sabina šlapat chodník.

Joe, bývalý překupníkův kamarád z dětství, se pokusí vše v klidu urovnat a dostane nabídku, že může za Liama zaplatit dluhy vlastními službami. Vyzvedne tedy z přístavu vůz a doveze ho na místo určení. Možná tím na chvíli pomohl mladé dvojici s dítětem před pomstou, klesne však u svých starých přátel a hlavně u Sáry, své nové milenky, kterou poznal teprve před pár dny. Joe běží za McGowanem, sdělí mu své rozhodnutí všeho nechat, ale když se nesetká s pochopením, zmlátí basseballovou pálkou nejen jeho, ale i  celou ochranku. Stačí ještě dát Liamovi posledních pár liber, aby sebral ženu, dítě a někam utekl, a zpije se do němoty. Když se s kocovinou probere, padne jeho pohled na oběšeného Liama, který tak chtěl už nadobro ušetřit svou rodinu.

Loach zdařile zachytil surově neradostné prostředí a bezvýchodnou situaci hrdinů, přesto, především v první části, působí snímek vtipně a zčásti i radostně. Jakoby příběh milostného vzplanutí mezi Joem a Sárou překrýval všechny problémy. Postupem času romanci stále více odsouvá nezadržitelný sled událostí, po tragickém konečném řešení ale opět dojde k usmíření na Liamově pohřbu.

Jmenuji ji Joe je tedy opravdu romancí, nijak radostně optimistickou, ale tvrdě reálnou. Peter Mullan jako Joe Kavanagh tuto zdánlivou opravdovost jen umocňuje. Přesvědčivosti ale bohužel trochu ubírají některé nepochopitelné zvraty ve scénáři ve druhé polovině filmu. I přesto se ale jedná o zajímavý film, který stojí za shlédnutí.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz