Petr Rychlý, Hana Holišová, Iva Pazderková a Anna Fialová v maskách v pořadu...

Petr Rychlý, Hana Holišová, Iva Pazderková a Anna Fialová v maskách v pořadu Tvoje tvář má známý hlas. | foto: Koláž iDNES.cz

KOMENTÁŘ: I když Tvoje tvář má známý hlas, hokej ho překřičí

  • 30
K některým sdělením našich televizních stanic by se měl přidávat pomocný překlad z jazyka vznešeného do řeči všedního dne. Jako když Nova oznámila, že „vychází vstříc fanouškům zábavné show Tvoje tvář má známý hlas, kteří jsou zároveň fanoušky světového hokeje“.

Znamenalo to, že upraví plánovaný program, takže o dvou hokejových sobotách, konkrétně 7. a 21. května, zařadí místo svého pořadu zpívajících celebrit reprízové americké filmy ze série Deník princezny.

Jak ohleduplné gesto!

A teď překlad. „Nebudeme přece vyhazovat peníze oknem a vysílat svou nákladnou show proti hokeji, který nám určitě ubere hromadu diváků!“ Ubral, přesně jich při našich utkáních s Rusy i s Lotyši sedělo u televize vždy přes 1,2 milionu, což z jindy trpasličího programu ČT Sport učinilo obra, nejsledovanější stanici v zemi. A duel se Švédy měl už 1,5 milionů diváků, tedy stejně jako minulá Tvoje tvář.

Vstřícný krok Novy si „přeložili“ diváci sami. V internetové diskusi se rozdělili na dva tábory. Jeden zastával názor vyjádřený větou „Nova si prostě nechce přiznat, že ten jejich trapný pořad nedali jen kvůli tomu, aby zbytečně nepřišli o sledovanost“. Druhý, zjevně tábor ctitelů Tvojí tváře, považuje za trapný naopak hokej, nicméně zase stanici vytkl, že mohla soutěž imitátorů popových hvězd nasadit alespoň do svého internetového vysílání: „Máte přece novaplus.cz!“

Jenže to by ztráty nevyřešilo.

Podle odhadů odborníků z televizní branže přijde každý díl kostýmního karaoke Tvoje tvář má známý hlas na několik milionů korun, zahraniční licence také není zadarmo. A mladší generace, která se stala cílovým publikem pořadu Novy, tvořila zároveň podstatnou část hokejových diváků. Podle peoplemetrů se ve věkové skupině od 15 do 54 let dívala na české reprezentanty polovina všech, kdo seděli u obrazovky.

Česká televize ještě přidala informaci, že navíc „oba zápasy vidělo také více než sto tisíc dětských diváků od čtyř let výše“ plus další tisíce zájemců se přidaly na jejím webu. Přeloženo: „Kdykoli už slavně vítězíme, prodejme každého půldiváka, byť by o hokej sotva jedním okem zavadil.“

Nicméně čísla dokonale ukazují, jak dovede s poklidným televizním trhem Česka zamávat hokejová mánie. Utkání proti Lotyšsku dokonce zaznamenalo vůbec nejlepší výsledek programu ČT sport v hlavním vysílacím čase – a to jsme hráli s papírově slabším soupeřem za vlahého víkendového večera. Což teprve v semifinále 21. května, kam Nova české borce zjevně dotlačí – proč by jinak vycouvala s Tvojí tváří?

Ovšem současně je k smíchu představa, jak televizní plánovači přesouvají programové položky podle tabulek zápasů, časových pásem a dost možná i kurzovních sázek. Nadcházející sobotu naši nehrají, tudíž může Tvoje tvář vesele křepčit, hokej ji nepřekřičí; týden poté už se to riskovat nedá. Ale na druhou stranu si Nova posunem dvou epizod prodlouží vlastní sezonu úspěšné zábavy až do 18. června, kdy už bude dávno po hokeji, ještě před olympiádou a konkurence se začne topit v letních reprízách. Hned na podzim navíc může rozjet druhou řadu Tvojí tváře – podobně jako zkušební předskokan cyklu Markíza, která již první řadu uzavřela, tudíž nemusí studovat termíny slovenských zápasů.

Budoucnost si však říká ještě o jeden překlad. Otázku, kdy druhou řadu nasadí, zodpověděla Nova: „To oznámíme v pravý čas,“ což přeloženo značí: „Až podle toho, kde se vynoří StarDance na ČT a ČeskoSlovensko má talent na Primě.“ Čili už si lze názorně představit, kolik staré známé legrace přinese televizní podzim.

Ještě že alespoň ten hokej startuje vždycky znovu od nuly a do neznáma.