Turistická lákadla v okolí pouti

Spojit návštěvu a prohlídku velehradské baziliky s řadou doprovodných aktivit dnes už není žádný problém. Určitě stojí za to prodloužit si pobyt na Slovácku, například na Baťově kanále, na hradě Buchlov či v muzeu letectví v Kunovicích.

VELEHRADSKÝ KLÁŠTER
Původně cisterciácký klášter s románsko-raně gotickými základy byl poprvé vysvěcen v listopadu 1228. Za jeho zakladatele jsou dobovými prameny označováni Vladislav Jindřich, moravský markrabí a bratr krále Přemysla Otakara I., a olomoucký biskup Robert.

Jméno dostal klášter asi po nedaleké vesnici Veligrad (dnešní Staré Město). V době josefinských reforem - v září 1784 - byl klášter zrušen. V roce 1883 ho koupil katolický podporovací spolek pro olomouckou arcidiecézi.

Vzhledem k tomu, že česká řádová provincie cisterciáků neměla zájem o restituci velehradského kláštera, byl objekt v roce 1890 dán k dispozici jezuitům.

Původně byl klášter dlouhý sto metrů, při barokní přestavbě byl ale o čtrnáct metrů zkrácen. Současná výška kláštera je po různých navážkách o dva metry vyšší než při jeho vysvěcení.

Jak se na Velehrad dostat:
Autem, autobusem či na kole. Vesnice leží přibližně sedm kilometrů od Uherského Hradiště. Autobusy na Velehrad jezdí také od železniční stanice ve Starém Městě. Využít lze i značenou cyklotrasu Na Velehrad a na buchlovický zámek. Trasa začíná v Uherském Hradišti, vede přes nedaleké Jalubí po nezpevněné polní cestě a pokračuje po silnici druhé třídy na Modrou.

Odtud je to na Velehrad sotva kilometr. Milovníci kol mohou pokračovat směrem na Břestek (silnice třetí třídy) a do Buchlovic.

LAPIDÁRIUM
Nachází se v podzemí velehradského kláštera a veřejnosti je přístupné. Jeho prohlídkou, při níž narazí například na původní románský portál nebo na kolekci vzácných náhrobních kamenů, si návštěvník vytvoří vlastní obraz o stavebním vývoji velehradského kláštera.

MODRÁ
Obec asi kilometr od Velehradu. Leží tu základy raně románského kostelíku svatého Jana, snad vůbec prvního kamenného kostelíku na našem území. O jeho rekonstrukci se nedávno pokusili občané Modré, stavba stojí v bezprostředním sousedství původního kostelíku. Obcí vede naučná stezka Fauna a flóra Chřibů.

HRAD BUCHLOV
Jeho počátky se datují do první poloviny třináctého století. Návštěvníky zaujme bohatým interiérem. Zpřístupněny jsou vyhlídková věž i hradní kaple. V jeho sousedství je veřejnosti přístupná kaple svaté Barbory.

Hrad leží asi deset kilometrů vzdušnou čarou od Velehradu. Dosažitelný je autem, na kole i pěšky. Autobusem lze jet z Velehradu do Buchlovic, odtud přibližně tři kilometry pěšky.

Pěšky z Velehradu po červené turistické značce - přes chalupářskou osadu Chabaně a vesnici Břestek. V osadě Chabaně stojí za pozornost sekvojovec obrovský - asi dvě stě let starý vzácný strom s pětimetrovým průměrem kmene.

ZÁMEK BUCHLOVICE
Barokní objekt ve stylu italské vily je obklopen unikátním parkem středoevropského významu. Při prohlídce zámku zaujmou především předměty z doby baroka, empíru a rokoka. V roce 1908 na zámku jednali rakousko-uherský a ruský ministr zahraničí o anexi Bosny a Hercegoviny k Rakousku. Otevřena je i galerie vín v zámeckém sklepě.

TUPESY
Dům číslo 118, památka lidové architektury. Obydlí drobného hrnčíře, součást výroby tradiční keramiky.

BAŤŮV KANÁL
Baťův kanál je historická vodní cesta postavená ve třicátých letech dvacátého století. Měřil padesát kilometrů a spojil Otrokovice s Rohatcem.

Stavba se skládá z pohyblivých jezů s výsuvnými tabulemi a závlahovými klapkami, z plavebních komor a soustavy závlahových a drenážních kanálů. V roce 1937 začala tehdejší společnost Morava po kanále vozit lignit z ratíškovického dolu do Otrokovic.

Po druhé světové válce kanál nejprve z politických a později i z ekonomických důvodů osiřel. Novým impulzem k jeho využití se stala iniciativa několika obcí a měst v okolí kanálu. Od roku 1999 je v provozu úsek Otrokovice - Strážnice.

Letos poprvé doplujete až do historického centra Strážnice a do Petrova k unikátnímu souboru vinných sklepů.

Na kanále vás čeká flotila 51 plavidel pro 362 cestujících vedená vlajkovou osobní lodí Danaj pro 60 osob. Danaj je po pětadvaceti letech první osobní loď postavená v České republice a zároveň první loď postavená speciálně pro Baťův kanál.

Plavidla kanálové flotily si můžete vypůjčit nebo pronajmout v novém turistickém centru a v přístavišti ve Veselí nad Moravou.

KUNOVICE
Muzeum letectví, možnost domluvit vyhlídkové lety, tandemové seskoky.

VLČNOV A VELETINY
Areál vinných búd. Památková rezervace lidové architektury. Vlčnov je místem  Jízdy králů. Okolí Vlčnova je přírodovědecky velmi významné výskytem ohrožených druhů rostlin i živočichů.

V přírodní rezervaci Vlčnovský háj, chráněné již od roku 1956, můžeme na jaře obdivovat modré koberce ladoňky dvoulisté, která tu tvoří nejbohatší populaci na Jihovýchodní Moravě. Rezervace Kovářův žleb je zase známa jako jediná lokalita lnu chlupatého a zlatovlásku obecného.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Zakládací listinu města podepsal král Přemysl Otakar II. v roce 1278. Historické jádro města si ponechalo svůj původní půdorys.

K dominantám patří pozdně gotická Stará radnice a nově opravený raně barokní jezuitský komplex Reduta. Mařatice - okrajová čtvrť města - jsou známy vinnými sklepy, které zde tvoří více než kilometr dlouhou souvislou ulici. Nejstarší sklepy pocházejí z osmnáctého století.

STARÉ MĚSTO
Archeologická lokalita Na Valách, Národní kulturní památka. Nálezy z období Velké Moravy, jejíž centrum bylo možná právě ve Starém Městě.

UHERSKÝ BROD
Dominuje východní části okresu Uherské Hradiště. Jedno ze tří míst (dále Komňa a Nivnice), jež bývají uváděna jako rodiště Jana Amose Komenského. Ve městě je jeho muzeum.

BOJKOVICE
Zámek Nový Světlov, původně pozdně gotický hrad. Dnešní podoba zámku je z poloviny devatenáctého století. Prostory na zámku jsou upraveny především pro potřeby rekreace.

Zpět na vše o pouti na Velehradě.

Kastelán hradu Buchlov Jiří Novotný

Buchlovská černá kuchyně

Hrad Buchlov - opravené 3. nádvoří

Baťův kanál - horní úsek

Baťův kanál - Spytihněv

Baťův kanál - Staré Město

Nejstarší vlčnovský král - František Vozár. (18.4.2001)

Nejmladší vlčnovský král Miroslav Kovářík (z roku 2000) s růži v ústech. (18.4.2001)

Kamila Ježková z Vlčnova zkouší svému devítiletému synovi Jakubovi dívčí kroj, který bude mít jako ústřední postava nedělní Jízdy králů. (24.5.2001)

Kamila Ježková z Vlčnova zkouší svému devítiletému synovi Jakubovi dívčí kroj, který bude mít jako ústřední postava nedělní Jízdy králů. (24.5.2001)

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě

Malíř kreslí baziliku na Velehradě při pouti