Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tudy chodil Franz Kafka, říká nový průvodce Prahou

  14:21aktualizováno  14:21
Novou ediční řadu literárních průvodců s názvem Prahou slavných osobností zahájilo nakladatelství Albatros titulem Prahou Franze Kafky. Jeho autorem je muž nad jiné povolaný, literární historik a překladatel Josef Čermák.

Franz Kafka - Spisovatel Franz Kafka | foto: archiv

Znalec života a díla Franze Kafky Josef Čermák v tomto malém prostoru převážně Starého Města a Malé Strany podnikl literární procházku s několika zastávkami. Vtělil do ní i zcela nové objevy z kafkovského bádání, které dosud nebyly publikovány ani v odborném tisku.

. Kdo je Josef Čermák

Autorem knihy Prahou Franze Kafky je literární historik, překladatel z němčiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny Josef Čermák (1928). Téměř čtyři desetiletí působil v nakladatelství Odeon, zároveň externě přednášel dějiny světových literatur na Pedagogické, později na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po roce 1990 byl šéfredaktorem několika nakladatelství. Je jedním ze zakládajících členů Společnosti Franze Kafky. Jako historik literatury se specializuje na pražskou německou literaturu (F. Kafka, F. Werfel, M. Brod). Má na kontě řadu odborných literárněvědných knih a studií, např. Kafka und Prag (Stuttgart, New York, 1971). Je spoluvydavatelem v Praze nalezených Kafkových Dopisů rodičům z let 1922/1924 (česky a německy 1990 v Praze, později francouzsky, holandsky, španělsky, švédsky, italsky, finsky a japonsky). Byl autorem libreta putovní výstavy Ministerstva zahraničních věcí (1994-98) Franz Kafka žil v Praze (1994-98) a CD-ROMu s týmž názvem (v české, německé a anglické verzi, 1999). Přeložil přes 30 knih beletrie, literární vědy, estetiky a historie.

Čermákovy nové objevy, publikované v knize Prahou Franze Kafky, se týkají především některých zjištění o spisovatelově pražské topografii a pobytu rodiny, např. v Celetné ulici, kde Herrmann Kafka získal pro svůj rozrůstající se obchod v roce 1887 nové prostory. Nejenom pro obdivovatele Franze Kafky mohou být zajímavá fakta, jež uvádějí na pravou míru Kafkovu dráhu úspěšného úředníka v úrazové pojišťovně.

Josef Čermák své putování Kafkovým životem v pražském kontextu prokládá úryvky z jeho díla, především korespondence, a vytváří tak i plastický obraz spisovatelova soukromí, z něhož utkví například momenty Kafkovy první cesty do školy z domu U Minuty či noc z 12. na 13. srpna 1917, kdy v bytě v malostranském Schönbornském paláci propukla jeho tragická choroba.

. Franz Kafka a Praha

Letos 3. července tomu bylo právě 125 let, co se Franz Kafka v domě č. 27/5 (dnešní náměstí Franze Kafky na konci Kaprovy ulice) na Starém Městě pražském narodil. Jeden z nejslavnějších autorů 20. století pobýval na Starém Městě hned na několika místech a Praha doslova spoluurčila ráz jeho díla. Kafkův učitel hebrejštiny Friedrich Thieberger vzpomínal, že když jednou z okna hleděli z oken bytu Kafkových rodičů v Oppeltově domě dolů na Staroměstské náměstí, Franz ukazoval na jednotlivé budovy: "Tady bylo mé gymnázium, tam za ním je vidět univerzitu a kousek nalevo je můj úřad. V tomhle malém kruhu" – a opsal prstem pár malých kroužků – "je uzavřen celý můj život."


Úhledně graficky vypravenou útlou knihu doprovází řada dobových fotografií, nechybí orientační mapka, jako ilustrace fungují i ukázky Kafkova rukopisu a kreseb. Další položkou slibně započaté edice bude na podzim titul Prahou Jaroslava Haška z pera předního znalce spisovatelova díla Radko Pytlíka.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz