Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tudy chodil Franz Kafka, říká nový průvodce Prahou

  14:21aktualizováno  14:21
Novou ediční řadu literárních průvodců s názvem Prahou slavných osobností zahájilo nakladatelství Albatros titulem Prahou Franze Kafky. Jeho autorem je muž nad jiné povolaný, literární historik a překladatel Josef Čermák.

Franz Kafka - Spisovatel Franz Kafka | foto: archiv

Znalec života a díla Franze Kafky Josef Čermák v tomto malém prostoru převážně Starého Města a Malé Strany podnikl literární procházku s několika zastávkami. Vtělil do ní i zcela nové objevy z kafkovského bádání, které dosud nebyly publikovány ani v odborném tisku.

. Kdo je Josef Čermák

Autorem knihy Prahou Franze Kafky je literární historik, překladatel z němčiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny Josef Čermák (1928). Téměř čtyři desetiletí působil v nakladatelství Odeon, zároveň externě přednášel dějiny světových literatur na Pedagogické, později na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po roce 1990 byl šéfredaktorem několika nakladatelství. Je jedním ze zakládajících členů Společnosti Franze Kafky. Jako historik literatury se specializuje na pražskou německou literaturu (F. Kafka, F. Werfel, M. Brod). Má na kontě řadu odborných literárněvědných knih a studií, např. Kafka und Prag (Stuttgart, New York, 1971). Je spoluvydavatelem v Praze nalezených Kafkových Dopisů rodičům z let 1922/1924 (česky a německy 1990 v Praze, později francouzsky, holandsky, španělsky, švédsky, italsky, finsky a japonsky). Byl autorem libreta putovní výstavy Ministerstva zahraničních věcí (1994-98) Franz Kafka žil v Praze (1994-98) a CD-ROMu s týmž názvem (v české, německé a anglické verzi, 1999). Přeložil přes 30 knih beletrie, literární vědy, estetiky a historie.

Čermákovy nové objevy, publikované v knize Prahou Franze Kafky, se týkají především některých zjištění o spisovatelově pražské topografii a pobytu rodiny, např. v Celetné ulici, kde Herrmann Kafka získal pro svůj rozrůstající se obchod v roce 1887 nové prostory. Nejenom pro obdivovatele Franze Kafky mohou být zajímavá fakta, jež uvádějí na pravou míru Kafkovu dráhu úspěšného úředníka v úrazové pojišťovně.

Josef Čermák své putování Kafkovým životem v pražském kontextu prokládá úryvky z jeho díla, především korespondence, a vytváří tak i plastický obraz spisovatelova soukromí, z něhož utkví například momenty Kafkovy první cesty do školy z domu U Minuty či noc z 12. na 13. srpna 1917, kdy v bytě v malostranském Schönbornském paláci propukla jeho tragická choroba.

. Franz Kafka a Praha

Letos 3. července tomu bylo právě 125 let, co se Franz Kafka v domě č. 27/5 (dnešní náměstí Franze Kafky na konci Kaprovy ulice) na Starém Městě pražském narodil. Jeden z nejslavnějších autorů 20. století pobýval na Starém Městě hned na několika místech a Praha doslova spoluurčila ráz jeho díla. Kafkův učitel hebrejštiny Friedrich Thieberger vzpomínal, že když jednou z okna hleděli z oken bytu Kafkových rodičů v Oppeltově domě dolů na Staroměstské náměstí, Franz ukazoval na jednotlivé budovy: "Tady bylo mé gymnázium, tam za ním je vidět univerzitu a kousek nalevo je můj úřad. V tomhle malém kruhu" – a opsal prstem pár malých kroužků – "je uzavřen celý můj život."


Úhledně graficky vypravenou útlou knihu doprovází řada dobových fotografií, nechybí orientační mapka, jako ilustrace fungují i ukázky Kafkova rukopisu a kreseb. Další položkou slibně započaté edice bude na podzim titul Prahou Jaroslava Haška z pera předního znalce spisovatelova díla Radko Pytlíka.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz