Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tudorovci definitivně končí, iDNES.cz byl na natáčení posledních dílů

Exkluzivně   12:36aktualizováno  16:40
Dublin (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Tudorovci, příběh krále Jindřicha VIII. v seriálové podobě, kterému nikdo nevěštil dlouhé trvání, a z něhož se přesto stal cenami ověnčený divácký hit, už má za sebou tři série a nedávno vkročil do čtvrté. Poslední. Historickou látku totiž na rozdíl od příběhu z opuštěných ostrovů a ordinací nelze natahovat donekonečna.

Jonathan Rhys Meyers v roli Jindřicha VIII. se před novináři skrýval, role hrůzovládce mu prý ale sedne. Ilustrační foto | foto: HBO

"Ano, Jindřich VIII. ve čtvrté sérii Tudorovců zemře. Dalo by se samozřejmě pokračovat bez něj, ale nebylo by to ono," potvrdil iDNES.cz v rámci exkluzivní reportáže z natáčení seriálu jeho autor, scenárista a specialista na alžbětinskou historii Michael Hirst.

Přísně tajné

Z natáčení Tudorovců - v ateliérech ArdmoreIrské studio Ardmore, kde vzniká přes sedmdesát procent seriálových scén, působilo v době mé návštěvy překvapivě opuštěně. Sem tam se odněkud vynořila telefonující postava v rytířském, nic však nenasvědčovalo tomu, že by se právě tady rodil projekt s rozpočtem 3,8 milionu dolarů na epizodu. Důvod? Američané pro to mají oblíbený termín Přísně tajné.

Jako u každého ambiciózního projektu ani v případě Tudorovců nesmí uniknout do světa jediná neschválená fotografie. Žádné soukromé focení, žádné procházení se po areálu. Tají se kostýmy, rekvizity i konkrétní zápletky.

Jak bude v posledních scénách vypadat Jindřich, ztvárňovaný subtilním Jonathanem Rhysem Meyersem? Tajemství. Kde se vlastně nachází Rhys Meyers? Tajemství. Informace, které mohou média získat k poslední sezoně Tudorovců, jsou producenty dávkovány s obezřetností hodnou tajných služeb. Novinářům nezbývá než si je poskládat jako puzzle.

K seriálu Tudorovci - 3. řada - J.R. Meyers a Annabelle Willis

Na druhou stranu: mají z čeho. O Tudorovcích jim přicházejí vyprávět všichni, kdo jsou pro seriál klíčoví: Michael Hirst, jinak také autor historických velkofilmů o královně Alžbětě, čerstvý držitel Emmy a expert na renesanční šerosvit, kameraman Ousama Rawi.  

Dorazí i výtvarník scény, autorka kostýmů či "vzorek" Jindřichova harému, Jane Seymourová alias rozverná Annabelle Wallisová nebo  zpěvačka Joss Stoneová, která je ve třetí sérii, vysílané od 4. září na HBO, královým novým objevem.

Ze seriálu Tudorovci - 3. řada - Annabelle WallisováZe seriálu Tudorovci - 3. řada - Joss Stoneová

"Hraju ženu, o které Jindřich prohlásí, že je ošklivá a nechutná. Když mi tu roli nabídli, bylo mi skoro do breku, počítala jsem samozřejmě s rolí krásné královny," smála se v rozhovoru s iDNES.cz populární zpěvačka.

Annabelle Wallisová, která mu přihlížela, nevydržela a začala se zpěvačkou naoko hádat. Zatímco Joss je v seriálu jenom za "ošklivou Germánku", Annabelle hraje Jindřichovu (údajně jedinou) skutečnou lásku a to americkou zpěvačku dráždilo.  

"Nemáš co závidět, já jsem sice byla milovaná, ale milostnou scénu mi Michael Hirst nenapsal ani jednu," utěšovala ji Annabelle.

Vycpaný Jindřich 

Všichni zúčastnění minimálně jednou v odpovědi použili větu: "Promiňte, ale to nesmíme prozradit." A všichni zároveň nakonec přece jenom něco řekli (a následně se vyděsili, jestli si nezadělali na průšvih). 

Povedlo se tak dostat z nich například informaci, že starý a nemocný Jindřich VIII. bude i v podání Meyerse doopravdy tlustý. "Skutečný Jindřich byl sice mnohem silnější, v pase měl něco přes sto třicet centimetrů, čehož bychom u útlého Jonathana dosáhli těžko, ale korzet s vycpávkami dostane," nepotěšil fanynky pohledného herce kameraman Rawi. Ten se právě vrátil z natáčení scény, ve které se Jindřich rozkládá v důsledku pokročilého stadia syfilidy.

Jindřich VIII.Ze seriálu Tudorovci - 3. řada - J.R.Meyers

Na světlo světa se nakonec dostala i informace, že Jindřich v této řadě doopravdy zemře a žádné další pokračování se konat nebude. "Scenárista Michael Hirst je unavený, a není divu: nevím o nikom, kdo by dokázal psát čtyři řady seriálu úplně sám, tak jako on," prozradil další důvod konce seriálu producent Morgan O´Sullivan.   

Virtuální král

Poté, co se před novináři vystřídalo bez nadsázky celé jádro seriálového štábu, přišel na řadu i sám "velký" Jonathan Rhys Meyers. Osoba, o které si člověk během dvou dnů v epicentru natáčení musel myslet, že snad ani neexistuje: tak moc byl nedostižitelný. "Soustředí se, hraje, není tady," tak zněly nejčastější omluvy organizátorů, když se po něm žurnalisté marně sháněli.

Ze seriálu Tudorovci - 3. řada

Provokatér a skandalista, který má na kontě spoustu drogových excesů, dorazil v okamžiku, kdy už ho téměř nikdo nečekal.

Prošedivělý, důstojný, v honosném královském úboru. Působil nepřístupně, a když místo odpovědi zahřímal hlasem Jindřicha, rozklepala se kolena i jindy suverénnímu reportérovi z BBC.

Tudorovci před kamerou

Jonathan Rhys-MeyersPrvní řada seriálu Tudorovci představila Jindřicha VIII. (Jonathan Rhys Meyers) jako mladíka, který v devatenácti letech usedl na britský trůn. Státní záležitosti ho příliš nezajímaly a ponechával je v rukou mocného kardinála Thomase Wolseyho (Sam Neill)... Druhá řada líčila sedmileté období od smrti kardinála Wolseyho v roce 1530 do popravy Anny Boleynové. Třetí řada seriálu, uváděná od září na HBO v české premiéře, ukazuje Jindřicha, který se potřetí ožení a je přesvědčen, že mu Jane Seymourová (Annabelle Wallisová) porodí vytouženého syna. Navzdory radosti z manželčina těhotenství musí čelit rostoucí nespokojenosti ve vlastní zemi i hrozbám římského papeže. Právě vznikající čtvrtá řada, která se do Česka dostane na podzim 2010, popisuje závěr Jindřichova panování, poznamenaný nemocí a agresivitou pramenící z posedlosti neomezeným vládnutím.

"Jak je možné, že k nám byl tak hrubý?" rozčilovala se po ani ne desetiminutovém sezení s držitelem několika prestižních cen včetně Emmy a Zlatého glóbu novinářka Laura ze Španělska.

Fakt, že mluví hlasem, který nepatří jemu, ale Jindřichovi, vysvětlil podmračený herec tím, že se kvůli párminutovému rozhovoru nechce přestat soustředit. "Kdybych na vás začal mluvit takhle normálně (na chvíli skočí hlasem do civilu), nezahraju pak na place tak, jak bych chtěl. A to tedy riskovat nechci," vyštěkl Jonathan a v tu chvíli sklopilo hlavy i posledních pár odvážných.

Ze seriálu Tudorovci - 3. řada

"Jonathan je svéráz: působí sebejistě, občas děsí, občas baví - záleží na náladě, kterou mívá hodně proměnlivou. Ve skutečnosti je ale velmi křehký a stydlivý. A taky skvěle zpívá," prozradila na něj zpěvačka Stoneová.

Novinářům nezazpíval, ale ani se na něj za to nezlobili. Byli rádi, že jim vůbec něco odpověděl. Alter ego panovníka, kterému se přezdívá evropský Nero, zkrátka nemůže ochotně plnit přání. 
Nejčtenější

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

RECENZE: Show umí, na hudbu měl Leoš Mareš hosty a stejně nepřesvědčil

Z koncertu Leoše Mareše 24. dubna 2018 v pražské O2 areně

Leoš Mareš si loni dopřál „jediný koncert v životě“ v pražském Foru Karlín, pak přidal druhý a letos rovněž nadvakrát...GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Zemřel nejmenší herec světa, známý z Harryho Pottera i špiona Powerse

Verne Troyer na premiéře filmu Guru lásky

Ač hrál jen vedlejší role a měřil 81 centimetrů, Verne Troyer se mohl pokládat za hvězdu. Když ve 49 letech zemřel,...

RECENZE: Zabíjeli kvůli bazénům. To je levný výklad kauzy Metanol

Lukáš Vaculík v hlavní roli filmu Metanol

Metanolová aféra, která začala roku 2012, obnáší padesátku mrtvých a řadu lidí s trvalým postižením. Už kvůli nim se...

Další z rubriky

Domácí novinku Hastrman předběhla v kinech jen německá komedie

Simona Zmrzlá a Karel Dobrý ve filmu Hastrman (2018)

Německá teenagerská komedie Fakjů pane učiteli 3 ovládla podruhé víkend v českých kinech. Tentokrát jí k výhře stačilo...

VIDEO: Další marvelovský komiks. Tom Hardy představuje film Venom

Trailer k filmu Venom

Ještě před čtvrteční premiérou snímku Avengers: Infinity War se o přízeň fanoušků uchází upoutávka jiné novinky z...

RECENZE: Nejdivočejší turné? Bruce Dickinson v obleženém Sarajevu

Bruce Dickinson v obleženém Sarajevu v roce 1994

Byl to ještě větší husarský kousek než dotáhnout Stouny do porevolučního Československa. Příběh koncertu Bruce...

Najdete na iDNES.cz