Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tučkovy mikroromány z Kachničky poskakují, sedne každý třetí

  11:53aktualizováno  11:53
S laskavým přispěním nadačního fondu Kultura 21 a pana Stanislava Kostihy a díky mnoha dalším dobrodincům vyšla prvotina Ondřeje Tučka (1969), jak stojí v její tiráži. Vázaný svazek kapesního formátu nazvaný Kachnička obsahuje pětačtyřicet prozaických miniatur a doslov Lenky Kapsové.

Ondřej Tuček vydal svazek pětačtyřiceti prozaických miniatur s názvem Kachnička. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Autorka v něm v souvislosti s Tučkem připomíná absurdity Rusa Daniela Charmse, "oscilování mezi humorem a hororem" Brita Roalda Dahla či Američana Woodyho Allena, "nekorunovaného krále intelektuálské potřeštěnosti". S Ondřejem Tučkem je to ovšem o dost jednodušší i složitější.

Podobnost nikoliv náhodná
Jednodušší je to s Tučkem v tom smyslu, že při hledání souvislostí lze k jeho absurdním a ironickým textíkům přiřadit další plejádu jmen nebo zmíněnou trojici nahradit - například Čechem Ivanem Vyskočilem.

Ale složitější je to s Tučkem naopak v tom, že všechna ta velká asociovaná jména jsou vlastně pouhými přílepky naznačujícími Tučkovu optiku a poetiku; jenže pražský autor se nemůže těmto tvůrcům umělecky rovnat. Zkrátka musíme zde velmi přesně rozlišovat míru oné spřízněnosti.

Existuje však jedna podobnost nejen formální a přibližná, nýbrž vpravdě "povahová" - s předloni vydaným svazkem Martina Komárka Smradlavý pes aneb 150! krátkých románů v jedné knize.

Komárek je však ve Smradlavém psovi více bajkař a moralista, jeho mikroromány zřetelněji inklinují k podobenstvím a naučením volně inspirovaným i třeba starými a svatými spisy, kdežto Tuček ponechává své příběhy a situace cele v současnosti, bez várky kulturních ozvuků; akcentuje absurditu samu o sobě.

I u něj sice nejednou promlouvají zvířata, ale daleko spíše než o moderní variaci bajek u Tučka běží o využití tohoto postupu pro osvětlení určitého aspektu dneška, nikoliv o vystižení věčných principů a pravd.

Nemohli bychom napsat, že spřízněnost Tučkovy Kachničky s Komárkovým Smradlavým psem je bytostná, "povahová", kdyby neplatilo, že oběma knihám je společná i rozkolísaná úroveň jednotlivých čísel.

Některé texty z Kachničky zůstávají jen vtípky, jindy Tuček pouze vykreslí - slovy dosti líčenými, na čemž se pravděpodobně podepisuje jeho profese jazykového lektora - absurdní situaci, aniž ji však přetaví v intenzivní absurditu a nonsens.

Když pohlédnete na jeho internetové stránky www.otukan.cz (na záložce Kachničky je avizuje) a projdete si galerii fotografií, které on rovněž tvoří, vidíte totéž u Tučkova vizuálního pozorování a formulování: obrazová stylistická cvičení vyfutrovaná názvy, které mají a chtějí záběr vynést za hranici spatřeného.

Nicméně výskyt chtěného je u textů z Kachničky menší, řekněme, že zhruba každé třetí číslo dostává nárokům, které na spisovatele obtížná disciplína mikrorománů klade.
 
ONDŘEJ TUČEK - Kachnička
Doslov Lenka Kapsová. Nakladatelství Dobrý Důvod, Telč 2008, 104 strany, cena 179 korun.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Další z rubriky

RECENZE: Pro malé dveře do snového světa, pro dospělé návrat do dětství

Obal knihy Robinson

Poetická kniha Robinson od mezinárodně uznávaného autora a ilustrátora Petra Síse, nositele prestižní Ceny Hanse...

RECENZE: Když řez hrudníkem odkrývá obraz motýla se zmuchlanými křídly

Rentgenový snímek Marilyn Monroe

Jak se asi cítí doktor, když u pacienta zjistí smrtelnou nemoc? Známý lékař Bohumil Ždichynec o tom napsal řadu básní....

RECENZE: Batoh, medvěd, osm kartonů vodky a z inženýrů jsou taxikáři

Další ukázka sovětské propagandy.

Autobiografický příběh Lva Golinkina, sovětského Žida, který v roce 1989 jako desetiletý se svou rodinou prchal do...

Najdete na iDNES.cz