Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tučkovy mikroromány z Kachničky poskakují, sedne každý třetí

  11:53aktualizováno  11:53
S laskavým přispěním nadačního fondu Kultura 21 a pana Stanislava Kostihy a díky mnoha dalším dobrodincům vyšla prvotina Ondřeje Tučka (1969), jak stojí v její tiráži. Vázaný svazek kapesního formátu nazvaný Kachnička obsahuje pětačtyřicet prozaických miniatur a doslov Lenky Kapsové.

Ondřej Tuček vydal svazek pětačtyřiceti prozaických miniatur s názvem Kachnička. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Autorka v něm v souvislosti s Tučkem připomíná absurdity Rusa Daniela Charmse, "oscilování mezi humorem a hororem" Brita Roalda Dahla či Američana Woodyho Allena, "nekorunovaného krále intelektuálské potřeštěnosti". S Ondřejem Tučkem je to ovšem o dost jednodušší i složitější.

Podobnost nikoliv náhodná
Jednodušší je to s Tučkem v tom smyslu, že při hledání souvislostí lze k jeho absurdním a ironickým textíkům přiřadit další plejádu jmen nebo zmíněnou trojici nahradit - například Čechem Ivanem Vyskočilem.

Ale složitější je to s Tučkem naopak v tom, že všechna ta velká asociovaná jména jsou vlastně pouhými přílepky naznačujícími Tučkovu optiku a poetiku; jenže pražský autor se nemůže těmto tvůrcům umělecky rovnat. Zkrátka musíme zde velmi přesně rozlišovat míru oné spřízněnosti.

Existuje však jedna podobnost nejen formální a přibližná, nýbrž vpravdě "povahová" - s předloni vydaným svazkem Martina Komárka Smradlavý pes aneb 150! krátkých románů v jedné knize.

Komárek je však ve Smradlavém psovi více bajkař a moralista, jeho mikroromány zřetelněji inklinují k podobenstvím a naučením volně inspirovaným i třeba starými a svatými spisy, kdežto Tuček ponechává své příběhy a situace cele v současnosti, bez várky kulturních ozvuků; akcentuje absurditu samu o sobě.

I u něj sice nejednou promlouvají zvířata, ale daleko spíše než o moderní variaci bajek u Tučka běží o využití tohoto postupu pro osvětlení určitého aspektu dneška, nikoliv o vystižení věčných principů a pravd.

Nemohli bychom napsat, že spřízněnost Tučkovy Kachničky s Komárkovým Smradlavým psem je bytostná, "povahová", kdyby neplatilo, že oběma knihám je společná i rozkolísaná úroveň jednotlivých čísel.

Některé texty z Kachničky zůstávají jen vtípky, jindy Tuček pouze vykreslí - slovy dosti líčenými, na čemž se pravděpodobně podepisuje jeho profese jazykového lektora - absurdní situaci, aniž ji však přetaví v intenzivní absurditu a nonsens.

Když pohlédnete na jeho internetové stránky www.otukan.cz (na záložce Kachničky je avizuje) a projdete si galerii fotografií, které on rovněž tvoří, vidíte totéž u Tučkova vizuálního pozorování a formulování: obrazová stylistická cvičení vyfutrovaná názvy, které mají a chtějí záběr vynést za hranici spatřeného.

Nicméně výskyt chtěného je u textů z Kachničky menší, řekněme, že zhruba každé třetí číslo dostává nárokům, které na spisovatele obtížná disciplína mikrorománů klade.
 
ONDŘEJ TUČEK - Kachnička
Doslov Lenka Kapsová. Nakladatelství Dobrý Důvod, Telč 2008, 104 strany, cena 179 korun.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz