Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnovský kotel byl tolerantní

  21:34aktualizováno  21:34
Více než jedenáct tisíc lidí a mezi nimi dva vrcholní politici, Václav Havel a Miloš Kužvart, se o víkendu sešli na trutnovském Open Air Music Festivalu. Mladé publikum poslouchalo nebo tančilo při vystoupení asi šedesáti kapel, které se střídaly na pódiu letního kina v lesním areálu Na bojišti.

Denní program začínal ranním šamanským bubnováním a končil před úsvitem následujícího dne zklidňujícími tóny bambusové flétny zdejšího rodáka Vlastimila Matouška.

Jako ostatně každý předcházející rok tak i letos se do programu vešla rozmanitá směsice hudebních stylů včetně starého rocku kapel Rebels či Mefisto. Kytarista Radim Hladík hostoval při vystoupení skupiny Walk-Choc-Ice.

Památní píseň Sluneční hrob, jíž spolu zahráli, vyvolala velmi vstřícnou odezvu. Hladík se svěřil, že uvažuje o vzkříšení svého legendárního Blue Effectu. "Když mi pořadatelé volali, abych vystupoval v Trutnově, myslel jsem si, že si dělají legraci," ohlašoval svůj sobotní předpůlnoční koncert s Bacily Václav Neckář.

Písně jako Dr. Dam Di Dam, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či Stín katedrál trutnovský dav přijal zasvé, zpíval a vůbec se nechal zpěvákem dirigovat jako ochočené zvířátko.

Tolerance lidí sahala od drsného nářezu americké kapely Fear Factory až po skopičiny mládkovského baviče Ivo Pešáka a jeho skupiny Rockec. Avšak Jana Kratochvílová a její George Illuminati Band se prosazovala velmi obtížně.

Zpěvačka, oděna do jakési rytířské zbroje, si zakrývala obličej rouškou a více chroptěla, než artikulovala. V rachotu její kapely se zbytečně ztrácel výtečně bubnující Jiří Hrubeš, se kterým Kratochvílová odešla v 80. letech do Anglie.

Při závěrečné pateticky velkolepé skladbě, když zpěvačka ignorovala několik přilétnuvších kelímků od piva a sundala roušku z obličeje, přišlo na pódium devět mnichů, kteří utvořili jakési zadumané "křoví".

Koně Reginu, kterého zpěvaččin bratr Josef vezl až z Prahy a na něhož usedl ve zbroji rytíře, však publikum nevidělo. Zvíře si postavilo hlavu, zastavilo se před pódiem a odmítlo na něj vstoupit.

Impulsivnímu vypravěči a zpěvákovi Petru Vášovi a jeho skupině Ty Syčáci tleskal také prezident Havel s chotí a Váša poněkud zmírnil své variace na motivy státní hymny. Prezidentský pár se usadil uprostřed hlediště a neustále fotografován fanoušky vyslechl ještě celé vystoupení kapely Velvet Underground Revival, ve které hrají i dva členové skupiny Plastic People.

Havel, obklopený ochrankou a novináři, si s nimi pak v zákulisí popovídal a s pořadatelem Martinem Věchetem zavzpomínal na počátky trutnovského festivalu v roce 1987, který bývalá státní bezpečnost zakázala a rozehnala. Aparaturu pak pořadatelé ukryli u Václava Havla na nedalekém Hrádečku.

Současná podoba festivalu je dobře organizovaným kolosem, který se snaží být v kontaktu s novými trendy. Například skupina Nana Zorin předvedla rej elektronických i živých rytmů, provázaný spontánním pohybem početné sestavy se zpěvačkou Nikou B. a břišní tanečnicí Ivanou Marcini.

Kapela Monkey Business byla vyvrcholením sobotního programu. Její funkový tep, rozpálený zpěvem Matěje Rupperta, Tonyi Gravesové a hostujícího Dana Bárty, probral z dřímoty i poslední "odpadlíky", polehávající znaveně mezi stany.

I Zuzana Navarová se skupinou Kola, která hrála naopak potichu a pomalu, si udržela pozornost publika a sklidila aplaus stejně jako folkový Nerez, jehož vystoupení takřka celé propršelo. V letním parnu to ovšem byla spíše vítaná sprcha, která provlhčila vzduch a usadila prach v přeplněném areálu.

V přilehlém lese se skrývala jakási indiánská vesnice, stánky s koženou bižuterií či náramky nebo stany ekologických aktivit, jimž byl letošní festival věnován. Pořadatelé proto vyzvali lidi, aby sbírali pohozené kelímky. Za pytel odpadků mohli dostat pivo, ale příliš mnoho fanoušků, náruživě ponořených do hudby, tance nebo jiných zábav, se této činnosti nevěnovalo.

Většina z nich se shodla, že do Trutnova přijeli hlavně kvůli původní, jedinečné atmosféře a dramaturgickým překvapením, jimiž je tato hudební přehlídka v Podkrkonoší pověstná.

Program, který uváděl klipový režisér a moderátor Zdeněk Suchý, byl až na výjimky sestaven z ověřených domácích jmen. Nebyla zde zastoupena žádná zahraniční megahvězda jako v roce 1997 Faith No More. Lidé přesto přijeli a bylo jich víc než loni a předloni.

Trutnovský rockový Open Air Music Festival pravidelně navštěvuje i prezident Václav Havel. Fotografie z 11. ročníku festivalu, 18. srpna 2001.

Trutnovský rockový Open Air Music Festival navštívil i prezident Václav Havel s manželkou. Do areálu Na Bojišti přišel v době, kdy hrálo seskupení Petr Váša a Ty Syčáci. Prezident si v hledišti poslechl i kapelu Velvet Underground revival. Poté pohovořil s přáteli a známými s disentu, 18. srpna 2001

Trutnovský rockový Open Air Music Festival navštívil i prezident Václav Havel s manželkou. Do areálu Na Bojišti přišel v době, kdy hrálo seskupení Petr Váša a Ty Syčáci. Prezident si v hledišti poslechl i kapelu Velvet Underground revival. Poté pohovořil s přáteli a známými s disentu, 18. srpna 2001
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz