Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnovský kotel byl tolerantní

  21:34aktualizováno  21:34
Více než jedenáct tisíc lidí a mezi nimi dva vrcholní politici, Václav Havel a Miloš Kužvart, se o víkendu sešli na trutnovském Open Air Music Festivalu. Mladé publikum poslouchalo nebo tančilo při vystoupení asi šedesáti kapel, které se střídaly na pódiu letního kina v lesním areálu Na bojišti.

Denní program začínal ranním šamanským bubnováním a končil před úsvitem následujícího dne zklidňujícími tóny bambusové flétny zdejšího rodáka Vlastimila Matouška.

Jako ostatně každý předcházející rok tak i letos se do programu vešla rozmanitá směsice hudebních stylů včetně starého rocku kapel Rebels či Mefisto. Kytarista Radim Hladík hostoval při vystoupení skupiny Walk-Choc-Ice.

Památní píseň Sluneční hrob, jíž spolu zahráli, vyvolala velmi vstřícnou odezvu. Hladík se svěřil, že uvažuje o vzkříšení svého legendárního Blue Effectu. "Když mi pořadatelé volali, abych vystupoval v Trutnově, myslel jsem si, že si dělají legraci," ohlašoval svůj sobotní předpůlnoční koncert s Bacily Václav Neckář.

Písně jako Dr. Dam Di Dam, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či Stín katedrál trutnovský dav přijal zasvé, zpíval a vůbec se nechal zpěvákem dirigovat jako ochočené zvířátko.

Tolerance lidí sahala od drsného nářezu americké kapely Fear Factory až po skopičiny mládkovského baviče Ivo Pešáka a jeho skupiny Rockec. Avšak Jana Kratochvílová a její George Illuminati Band se prosazovala velmi obtížně.

Zpěvačka, oděna do jakési rytířské zbroje, si zakrývala obličej rouškou a více chroptěla, než artikulovala. V rachotu její kapely se zbytečně ztrácel výtečně bubnující Jiří Hrubeš, se kterým Kratochvílová odešla v 80. letech do Anglie.

Při závěrečné pateticky velkolepé skladbě, když zpěvačka ignorovala několik přilétnuvších kelímků od piva a sundala roušku z obličeje, přišlo na pódium devět mnichů, kteří utvořili jakési zadumané "křoví".

Koně Reginu, kterého zpěvaččin bratr Josef vezl až z Prahy a na něhož usedl ve zbroji rytíře, však publikum nevidělo. Zvíře si postavilo hlavu, zastavilo se před pódiem a odmítlo na něj vstoupit.

Impulsivnímu vypravěči a zpěvákovi Petru Vášovi a jeho skupině Ty Syčáci tleskal také prezident Havel s chotí a Váša poněkud zmírnil své variace na motivy státní hymny. Prezidentský pár se usadil uprostřed hlediště a neustále fotografován fanoušky vyslechl ještě celé vystoupení kapely Velvet Underground Revival, ve které hrají i dva členové skupiny Plastic People.

Havel, obklopený ochrankou a novináři, si s nimi pak v zákulisí popovídal a s pořadatelem Martinem Věchetem zavzpomínal na počátky trutnovského festivalu v roce 1987, který bývalá státní bezpečnost zakázala a rozehnala. Aparaturu pak pořadatelé ukryli u Václava Havla na nedalekém Hrádečku.

Současná podoba festivalu je dobře organizovaným kolosem, který se snaží být v kontaktu s novými trendy. Například skupina Nana Zorin předvedla rej elektronických i živých rytmů, provázaný spontánním pohybem početné sestavy se zpěvačkou Nikou B. a břišní tanečnicí Ivanou Marcini.

Kapela Monkey Business byla vyvrcholením sobotního programu. Její funkový tep, rozpálený zpěvem Matěje Rupperta, Tonyi Gravesové a hostujícího Dana Bárty, probral z dřímoty i poslední "odpadlíky", polehávající znaveně mezi stany.

I Zuzana Navarová se skupinou Kola, která hrála naopak potichu a pomalu, si udržela pozornost publika a sklidila aplaus stejně jako folkový Nerez, jehož vystoupení takřka celé propršelo. V letním parnu to ovšem byla spíše vítaná sprcha, která provlhčila vzduch a usadila prach v přeplněném areálu.

V přilehlém lese se skrývala jakási indiánská vesnice, stánky s koženou bižuterií či náramky nebo stany ekologických aktivit, jimž byl letošní festival věnován. Pořadatelé proto vyzvali lidi, aby sbírali pohozené kelímky. Za pytel odpadků mohli dostat pivo, ale příliš mnoho fanoušků, náruživě ponořených do hudby, tance nebo jiných zábav, se této činnosti nevěnovalo.

Většina z nich se shodla, že do Trutnova přijeli hlavně kvůli původní, jedinečné atmosféře a dramaturgickým překvapením, jimiž je tato hudební přehlídka v Podkrkonoší pověstná.

Program, který uváděl klipový režisér a moderátor Zdeněk Suchý, byl až na výjimky sestaven z ověřených domácích jmen. Nebyla zde zastoupena žádná zahraniční megahvězda jako v roce 1997 Faith No More. Lidé přesto přijeli a bylo jich víc než loni a předloni.

Trutnovský rockový Open Air Music Festival pravidelně navštěvuje i prezident Václav Havel. Fotografie z 11. ročníku festivalu, 18. srpna 2001.

Trutnovský rockový Open Air Music Festival navštívil i prezident Václav Havel s manželkou. Do areálu Na Bojišti přišel v době, kdy hrálo seskupení Petr Váša a Ty Syčáci. Prezident si v hledišti poslechl i kapelu Velvet Underground revival. Poté pohovořil s přáteli a známými s disentu, 18. srpna 2001

Trutnovský rockový Open Air Music Festival navštívil i prezident Václav Havel s manželkou. Do areálu Na Bojišti přišel v době, kdy hrálo seskupení Petr Váša a Ty Syčáci. Prezident si v hledišti poslechl i kapelu Velvet Underground revival. Poté pohovořil s přáteli a známými s disentu, 18. srpna 2001
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Najdete na iDNES.cz