Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnovský festival zveřejnil většinu programu

  16:58aktualizováno  16:58
Letošní ročník Open Air Music Festivalu v Trutnově zveřejnil svou (zatím nekompletní) programovou nabídku. Ve čtyřech dnech, 21.-24. srpna, slibuje devadesát interpretů na čtyřech pódiích.

Stephen Marley | foto: archiv

Stephen MarleyHlavní hvězdou festivalu bude bezesporu Stephen Marley, rodák z Jamajky a syn nejslavnějšího představitele hudby reggae Boba Marleyho. Vzhledem ke zřejmé lásce pravidelných trutnovských návštěvníků k tomuto žánru (jak by mohla dosvědčit třeba česká kapela Švihadlo, sklízející zde rok co rok velký úspěch) se bude zřejmě jednat o velkou událost ročníku.

Další relativně známou kapelou budou američtí Voodoo Glow Skulls. Ti působí na kalifornské scéně už dvacet let a spojují ve svém projevu ska s punkovou až hardcoreovou energičností a "mexikánskými" hudebními prvky, které jejich písničkám dodávají originalitu.

Několik souborů bude křížit rockovou hudbu s podněty world music, například ukrajinští OT Vinta! Jejich příjezd s kytarami bude podle organizátora festivalu Martina Věcheta jakousi omluvou za sovětské tanky z doby před dvaceti lety. Obětem 21. srpna 1968 je ostatně letošní ročník Trutnova věnován.

Mezi dalšími zahraničními účinkujícími najdeme například jména argentinsko-uruguayské kapely Abuela Coca, amerického Dub Tria, balkánské dechovky Fanfare Transilvania, americko-německé folkrockové písničkářky K. C. McKanzie či britského alternativního folkrockového dua Esther Bertram & Howard.

Mezi desítkami domácích účinkujících mají pochopitelně své čestné místo legendy domácího rocku, jako je Vladimír Mišík, Michal Prokop, Vlasta Třešňák, Plastic People Of The Universe, Jasná Páka/Hudba Praha či Garage.

Nebudou chybět kapely, které mají na trutnovském festivalu své pomyslné inventární číslo a na rok co rok zde zažívají obrovské úspěchy - to platí nejen pro zmíněné Švihadlo, ale také třeba pro Sto zvířat, Jiřího Schmitzera nebo -123 min.

Vedle dalších známých jmen (Buty, Monkey Business, Robert Křesťan a Druhá tráva, Bratři Ebenové, Psí vojáci) dostanou na menších pódiích prostor i kapely (zatím) méně slavné, pro které je často účast na trutnovském festivalu dobrým vykročením do vyšší ligy.

Dosud zveřejněný program ještě není kompletní. Produkce festivalu slibuje ještě velmi zajímavá jména a možná i překvapení nejen co se týče jmen ze zahraničí, ale i zástupců domácí scény.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

Hip Hop Kemp přitáhl 500 kapel a 20 tisíc fanoušků

Hip Hop Kemp 2008 - The Roots - Hradec Králové (25. srpna 2008)

Letošní sedmý ročník festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové přilákal na 20 tisíc fanoušků hiphopové...

Najdete na iDNES.cz