Ani korunovaná královna trutnovského festivalu Eva Pilarová by letos neměla na Bojišti chybět

Ani korunovaná královna trutnovského festivalu Eva Pilarová by letos neměla na Bojišti chybět | foto: Open Air Music Festival Trutnov

Trutnovský festival se domluvil: bude se opět hrát Na Bojišti

  • 2
Letošní ročník Open Air Music Festivalu Trutnov se uskuteční ve dnech 19. - 22. srpna. Pro stálé návštěvníky je potěšitelné, že jeho lokalita zůstala nezměněna. Bude se opět konat v areálu Na Bojišti.

Už několik let se mluví o tom, že trutnovský festival si bude muset nalézt nové působiště, neboť areál letního kina Na Bojišti trutnovská radnice vyčlenila do průmyslové zóny.

"Díky vzájemné domluvě více stran se sice podařilo i pro letošek Bojiště uhájit, avšak ve vzduchu stále visí otázka, kdy se stavební stroje zakousnou do ´posvátné´ půdy. Vypadá to tak maximálně na tři roky," říká hlavní pořadatel festivalu Martin Věchet.

Martin Věchet v zasněženém areálu Na Bojišti

Stalo se už tradicí, že každý ročník trutnovské přehlídky je někomu věnován, obvykle osobnostem nebo organizacím, spojeným s problematikou dodržování lidských práv. Letos se pořadatelé rozhodli připomenout jména sira Nicholase Wintona, Přemysla Pittera, Jerzyho Popieluszka a Lioua Sia-pao.

"Festival chceme věnovat lidem, z nichž někteří ještě žijí, a kteří se napříč historií nesmířili se zlem, jež je obklopovalo či dodnes obklopuje. Ať v podobě obyčejné lhostejnosti nebo holocaustu či komunismu. Ve válce i v relativním míru vyhlásili boj a válku sobeckosti, ustrašenosti a pokrytectví," říká Martin Věchet.

Sir Nicholas WintonSir Nicholas Winton za 2. světové války zachránil mnoho dětí z Čech před transporty do plynových komor a vloni oslavil sté narozeniny. Přemysl Pitter byl protestantský kazatel a pacifista, který za války pomáhal židovským i českým rodinám, za komunismu byl donucen k emigraci, kde ve své službě pokračoval.

Jerzy PopieluszkoJerzy Popieluszko byl oblíbený katolický kněz, spolupracující se Solidaritou, kterého v roce 1984 polská tajná bezpečnost zavraždila. Liou Sia-pao je čínský disident, jenž byl po potlačení demokratického hnutí na náměstí Tchien-an-men v Pekingu roku 1989 vězněn a je spoluautorem čínské Charty 08, inspirované československou Chartou 77. V těchto dnech je vězněn čínským režimem, který jej odsoudil na 11 let.

Rachid Taha na Open Air Music Festivalu Trutnov 2005 (u kláves Emil Viklický, za bicími Pavel Fajt)

Na konkrétní jména z programu je zatím brzy, o jednom se ale mluví téměř s jistotou - o francouzsko-alžírském zpěvákovi Rachidu Tahovi, který by se měl na Bojiště vrátit po pěti letech. "Při své první a poslední návštěvě v roce 2005 vtrhl se svým kumpánem na pódium a zazpíval s Pavlem Fajtem a Emilem Viklickým. To bylo silné a magické, jak se na správného šamana sluší," vzpomíná Martin Věchet.