Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

  11:22aktualizováno  11:22
Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly návštěvy Pierra Brice a Václava Havla. Zato zazněla spousta skvělé hudby.

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jak už se na tomto festivalu stalo tradicí, největší úspěch slavili především ti, kteří už mají na hudební scéně něco za sebou. Ale nejen oni. Třeba i oblíbená ska-parta Tleskač pěkně rozpumpovala celý amfiteátr.

Bratři EbenovéVýborné vystoupení odehráli Bratři Ebenové, kteří svůj set složili z velké části z nových písní z aktuálního alba Chlebíčky. Do své jinak přísně "rukodělné" hudby nechali vstoupit současné technologie, to když v písni Houston Marek Eben vedl virtuální rozhovor s hlasem Jaroslavy Kretschmerové z počítače.

Ačkoliv během neděle část publika začala opouštět trutnovský areál směrem k domovu, stále jej zde setrvalo nebývalé množství. To je dáno nejen zkušeností pravidelných návštěvníků s trutnovskými nedělními "mejdany až do rána", ale i letošním nočním programem, bohatým na velká jména.

Monkey BusinessZávěrečnou parádu zahájili Monkey Business, kteří patří k miláčkům trutnovského publika i proto, že boří stále zažité klišé o tomto festivalu coby výhradně undergroundové záležitosti. Ačkoliv je Holého parta zvyklá na skvělé přijetí všude, kam přijede, přesto bylo na muzikantech vidět obzvláštní potěšení, když je zdejší "máničky" nechtěly pustit z pódia.

Následoval s napětím očekávaný výlet do historie: na scénu s mírným zpožděním, daným automobilovým defektem během příjezdu, vkráčel Pavel Bobek za doprovodu rozšířené sestavy Druhé trávy. V jeho programu nechyběl snad žádný z jeho největších hitů a některé z nich, třeba Veď mě dál, cesto má nebo Lásko, mně ubývá sil, si s legendou českého rock'n'rollu a country zazpívalo celé nadšené Bojiště.

Dhol FoundationÚplný vrchol festivalu pak patřil jednak další české klasice Hudbě Praha, a po ní etno-kapele Dhol Foundation, která je v Trutnově velmi dobře zavedena a připadl jí úkol se coby poslední účinkující rozloučit nejen s letošním ročníkem, ale i s festivalem na tomto tradičním místě: od příštího roku by se měla akce odehrávat v nedaleké nové lokalitě Na Prachárně.

A Dhol Foundation se svého úkolu zhostili skutečně se ctí. Nejenže proměnili celé hlediště ve skotačící a bubnující stroj, ale přizvali na pódium i spoustu dalších lidí jak z publika, tak ze zákulisí – divočit v jejich rytmech tak mohli návštěvníci vidět třeba i členy Monkey Business či některé z pořadatelů.

Ani v neděli nebyla v Trutnově nouze o mimořádné zážitky i mimo hlavní pódia, buď v různých zákoutích rozsáhlého areálu (například výborný set písničkáře Oldřicha Janoty v zóně, vymezené hnutí Hare Kršna) nebo zcela mimo zraky diváků.

To když třeba rumunská dechovka Fanfare Transilvania dávno po svém oficiálním vystoupení, posilněna hruškovicí od pořadatelů, sama pro sebe a jen pár přihlížejících vytáhla nástroje v šatně a rozezněla ji svými zběsilými tempy a rytmy, zatímco za dveřmi šatny probíhal líný nedělní zákulisní "provoz".

Mnozí pravidelní návštěvníci v hledišti i v legendami opředeném zákulisí se nad pondělním ránem nevyhnuli sentimentu. V areálu Na Bojišti se festival konal od roku 1990, kdy jej navštívilo zhruba 1 800 lidí. Letos zde končil s návštěvou přesahující 20 tisíc spokojených fanoušků. Areál musí ustoupit nové zástavbě a před pořadateli s Martinem Věchetem v čele stojí nelehký úkol přesunout nejen jeho "viditelnou tvář", ale zejména neopakovatelnou atmosféru jinam. Určitě to není nemožné.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hip Hop Kemp přitáhl 500 kapel a 20 tisíc fanoušků

Hip Hop Kemp 2008 - The Roots - Hradec Králové (25. srpna 2008)

Letošní sedmý ročník festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové přilákal na 20 tisíc fanoušků hiphopové...

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Najdete na iDNES.cz