Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnov popáté: Jak z festivalu neodjet a užít si až do vysílení

  13:16aktualizováno  13:16
Bohatá nabídka posledního dne Open Air Music Festivalu Trutnov přinutila zůstat v areálu Na Bojišti velmi početný dav návštěvníků, kteří vytvořili skvělou finálovou atmosféru i pro kapely, vystupující v časech, ve kterých jiné festivaly už dávno bourají pódia.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - N.O.H.A. Circus Underground | foto: David Webr

To, že i na úplný závěr hrají významné domácí i zahraniční kapely, je pro Trutnov již dávno typické a pravidelní návštěvníci dobře vědí - přestože, jak známo, drží pořadatelé až do zahájení festivalu časový rozpis účinkujících pod pokličkou - že si mají na pondělí udělat volno nejen na "rekovalescenci", ale i odjezd domů.

Stejně tak typické ale jsou další nedělní konstanty, například ranní vstávání s jednou z nejhlučnějších a nejtvrdších kapel programu, metal-corovým Boronem, nebo polední bohoslužba v amfiteátru, během níž veškeré ostatní dění s výjimkou hraní v kryté "pub stage" utichá.

Hlavní scéna během odpoledne opět sázela na divoké stylové zvraty. A tak po sobě bez problémů mohli vystoupit rockoví Sunshine, po nich Irena Budweiserová s blues-spirituálovým snad až příliš emotivně exponovaným programem, hiphopoví Prago Union, jejichž podoba s živou kapelou je sice možná poněkud přeceňována, ale početné fanoušky si samozřejmě našla, a další zástupci zde oblíbené hudby ska, kapela Tleskač.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Sunshine (Karel Buriánek)

Sunshine (Karel Buriánek)

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Prago Union

Prago Union

Kolektivní prozpěvování započalo s Trabandem, který vsadil na průřez různými obdobími svého repertoáru a zahrál dokonce několik písní na přání z publika. Svou parádní jízdu třemi trutnovskými dny dovršil Roman Holý. Ve čtvrtek představil nový projekt Neruda, v pátek zahrál s Monkey Business a v neděli v hlavním čase vystoupil s J.A.R., kteří do vroucího kotle, který opět hlediště téměř zcela vyplnil, přilákali diváky, kteří byli do té doby roztroušeni po celém areálu.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - J.A.R. (Dan Bárta)

J.A.R. (Dan Bárta)

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - J.A.R.

J.A.R.

A většina z fanoušků už své pozice až do úplného konce neopustila. Nejprve odvázala hlediště balkánská dechovka Fanfara Transilvania, která nalákala na svůj koncert už o den dříve, kdy prošla za mohutného ryku žestí celým areálem a udělala si tak velmi dobrou reklamu pro hlavní blok.

Úplné finále dění na hlavní scéně patřilo druhé, tentokrát česko-brazilské odnoži skupiny N.O.H.A., používající přídomku Circus Underground. Na rozdíl od své nedlouho před festivalem odtržené německé odnože, která zahrála v pátek, sází více na živou a rockovější hru (jakkoli taneční základ samozřejmě zůstává) a především na excentrického zpěváka, který se po čtvrtečním Iggym Popovi stal jakýmsi "vicekrálem" mezi letošními frontmany.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Fanfara Transilvania

Fanfara Transilvania

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - N.O.H.A. Circus Underground

N.O.H.A. Circus Underground

Ani nabídka dvou menších scén v neděli nezaostávala, byla možná dokonce nejlepší za celý víkend. Mezi její ozdoby patřil blok Luboše Pospíšila s kapeloou 5P, mezinárodní world music projekt Allstar Refjúdží Band a samozřejmě tradičně skvělý blok Vlastimila Třešňáka s kapelou.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Luboš Pospíšil & 5P

Luboš Pospíšil

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Vlastimil Třešňák

Vlastimil Třešňák

Kromě svého standardního programu přivezl Třešňák letos do Trutnova i novou kapelu, ve které figuruje jako textař, velmi zábavný moderátor a perkusista - k překvapení řady diváků však nikoli jako zpěvák. Ironická kapela Totems má totiž "v přední linii" řadu jiných zpěváků, například Páju Táboříkovou (jinak Pospíšilovu bubenici), herečku martinu Menšíkovou či písničkáře Pepu Lábuse. Ty instrumentálně jistí mj. členové Třešňákova bandu, Garage a dalších souborů.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Totems

Totems (Jaromír Panáček)

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Totems

Totems

Jedním z vůbec nejlepších koncertních bloků letošního Trutnova pak bylo vystoupení Roberta Křesťana a Druhé trávy, kteří zahráli ve chvíli, kterou lze popsat dylanovsko-křesťanovským sloganem "ještě není tma, ale stmívá se". Druhá tráva postavila svůj blok především právě na svých verzích písní Boba Dylana, vyvrcholením jejího setu byla ovšem bravurní Telegraph Road Dire Straits.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Robert Křesťan

Robert Křesťan

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Druhá tráva (Tomáš Liška, Luboš Malina)

Druhá tráva (Tomáš Liška, Luboš Malina)

I přes neúčast zdravotně indisponovaného Václava Havla a Ivana Martina Jiroouse, kteří oba pozdravili své věrné prostřednictvím telekomunikační techniky, byl letošní ročník jedním z nejpovedenějších v historii "praotce" mezi českými festivaly. Příští rok bude Trutnov slavit už čtvrtstoleté výročí svého vzniku. Nechť je mu i nadále velký Manitou milostiv...

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Najdete na iDNES.cz