Doporučujeme

Trutnoff 2014: Patti Smith

Trutnoff 2014: Patti Smith | foto: David Webr

TRUTNOFF POTŘETÍ: Urvané struny kytary a ustřižený pramínek vlasů

  • 19
Dva koncertní bloky, které vejdou do dějin trutnovského festivalu, to je to, co si stálí návštěvníci i nováčci po chladném, i když naštěstí relativně suchém dni zasloužili. Legendy Semaforu i newyorské nové vlny se ukázaly v nejlepším světle.

Patti Smith

Kvůli Patti Smith letos do Trutnova, i když třeba jen na otočku, přijely zřejmě stovky mimořádných návštěvníků. Zákulisí i kotel pod pódiem byly plné českých muzikantů zvučných jmen, atmosféra před začátkem se dala krájet očekáváním. A když zazněly první tóny Dancing Barefoot, písničky, která pro krajany má navíc jistou přidanou hodnotu, neboť je světově nejznámějším autorským dílkem Ivana Krále, nadšené publikum Bojiště vypuklo v hurónský jásot.

Nicméně první minuty koncertu přece jen trochu překvapily. Jako by Patti Smith z divoké rockerky přesedlala do až šansoniérského výrazu. Vsadila na klidnější písně a zdálo se, že v souladu s věkem sedmašedesátnice se její výraz poněkud uklidnil. Pro někoho až příliš, i když na tom, že "jí to zpívá" pořád skvěle, se museli shodnout všichni, kdo měli čisté uši.

Jenomže se ukázalo, že taková je prostě stavba koncertu, který byl v podstatě poskládán hitově. Zaříkávačský Ghost Dance měl - pro tento festival přímo symbolicky - mystickou atmosféru a Because The Night publikum rozpálila doběla. Patti Smith nejen zpívala, ale v některých písních hrála i na kytaru, v klidnějších písních na akustickou, v rockových vypalovačkách na elektriku.

Patti Smith

Finále koncertu, Gloria a Rock'n'Roll Nigger, už byly orgastickým vyvrcholením tohoto láskyplného aktu, plného citelného jiskření mezi zpěvačkou (jež dobře věděla, na jakém typu festivalu se nachází, jakým lidem zpívá a jaká je historie nejen akce, ale i jejího politického a společenského kontextu) a publikem, které zaplnilo celé hlediště i okolní kopce. Na samém konci urvané všechny struny Pattiina stratocastera by si pořadatelé festivalu měli zarámovat a pověsit na čestné místo svého tee pee.

Jiří Suchý

Zážitek z koncertu Patti Smith ovšem nijak nezastínil to, co mu těsně předcházelo, totiž vystoupení Jiřího Suchého a jeho hosta Evy Pilarové. I když se jednalo o úplně jinou hudbu, vlastně zcela odlišný kulturní okruh, ze kterého oba přišli (byť Pilarová je jen o osm let starší než Patti Smith), emocionálně oslovili publikum vlastně na podobné vlně a s podobnou intenzitou.

Jiří Suchý a Eva Pilarová

Kdyby měl Jiří Suchý zkušenosti s koncertováním na rockových festivalech, což nemá, klidně mohl nechat všechny ty máničky, punkáče a jiné festivalové existence odzpívat třeba Pramínek vlasů za sebe. Hity jako Blues pro tebe, Jó to jsem ještě žil nebo Hluboká vráska proložil několika písničkami, v podstatě utajenými těm, kteří nepatří k návštěvníkům dnešního Semaforu, ale ani v takových chvílích řemen nepadal. Jeho vitalita v 82 letech byla obdivuhodná.

Eva Pilarová a Martin Věchet

Přijetí Evy Pilarové bylo očekávaně famózní, zpěvačka rozšířila své "portfolio" - jak sama říká - dvou nejlepších koncertů svého života, které se odehrály v Trutnově v minulých letech, o třetí, a směsí semaforských songů vygradovala atmosféru do úplného blaha. Duety s Jiřím Suchým, hlavně Láska nebeská, byly naprosto logickým znásobením sil obou veteránů toho nejkvalitnějšího z české tradiční popmusic.

Kreator

Ve světle těchto dvou bloků vlastně všechno ostatní z celé festivalové soboty vybledlo. Chudáci němečtí Kreator, kteří následovali na hlavním pódiu po půlnoci po Patti Smith. Jistěže si i oni našli svůj fanouškovský tábor hrozičů od pódiem, ale řady Bojiště očividně velmi prořídly a jejich poněkud posezónní thrash metal s melodickými vsuvkami prostě duše, zasažené předešlými vystoupeními, nedostal do varu.

Ivan Hlas

Celodenní program byl jinak zaplněn vesměs tradičními trutnovskými jmény. Moc hezky zahrálo Ivan Hlas Trio, Vlastimil Třešňák, Ty syčáci, s bubny čaroval Pavel Fajt, nechyběla ani obvyklá balkánská dechovka, tentokrát Boban Marković Orkestar. Jiří Schmitzer ať hraje v Trutnově kteroukoli hodinu a kterýkoli den, je vítán s otevřenou náručí. A praví androši nad ránem slavili úspěšně prožitý den s Plastiky a Velvet Underground Revivalem.

Jak bývá zvykem, na trutnovském festivalu na rozdíl od jiných letních open air akcí nekončí hlavní program sobotní nocí, naopak, ještě na celý den a večer je připravena řada koncertních bloků i muzikantů velmi zvučných jmen. Ze zahraničí přijedou například saharští Tinariwen nebo taneční N.O.H.A., z českých účinkujících se představí Jaroslav Uhlíř s kapelou, David Koller, Jasná páka nebo Marsyas.