Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Troškova hádanka není nejkrásnější, ale ani obluda

  14:29aktualizováno  14:29
Děsivé Kameňáky a spletence Z pekla štěstí nechť jsou zapomenuty. Zdeňkovi Troškovi se v novince Nejkrásnější hádanka podařilo vrátit se na zem a natočit prostě hezkou pohádku.

Nejkrásnější hádanka - Ladislav Potměšil - snímek z filmu | foto: Falcon

Příběh podle dvou pohádek Jana Drdy O princezně, která hádala, až prohádala a O Matějovi a Majdalence sleduje mladého pacholka Matěje, kterého statkář vyhnal, protože nepřál jeho lásce k dceři Majdalence.

Nejkrásnější hádanka - Miroslav TáborskýMatěj se tak dostane na královský dvůr, kde přehádá rozmařilou princeznu a znelíbí se dvorní dámě, hofmistrovi a generálovi. Jenže to nejsou jediní protivníci - s kamarádem, vojákem Ondrou, se musí postavit ještě loupežnické tlupě vedené zlým Madlafousem.

Znalému divákovi zatrne při úvodních záběrech. Prvních pět minut filmu jako by z filmového oka vypadlo prvnímu Z pekla štěstí a divák se tiše modlí, aby na něj nevybafla pištící Sabina Laurinová nebo okatý Miroslav Šimůnek.

Nejkrásnější hádanka - Miroslav Hrabě a Veronika KubařováNic takového se ale nekoná. Nejkrásnější hádanka nabízí vše, co Troška už během natáčení sliboval - hezky se na ni kouká, příjemně odsýpá a obsahuje spoustu humoru, slovního i situačního.

A hlavně - nikdo v ní neustále nekřičí (Z pekla štěstí) a nijak křečovitě se nepitvoří (Princezna ze mlejna). Některé scény atmosférou připomenou i Troškovu bezpochyby nejlepší pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Trailer k pohádce Nejkrásnější hádanka

Pravda, novinka trpí řadou nešvarů, jako je zbytečně zamotaný děj, který ke konci působí až uměle natahovaný, jen aby se dodržela devadesátiminutová stopáž, nebo nevyvážené herecké obsazení.

Nejkrásnější hádanka - Taťjana Medvecká a Veronika KubařováTomu suverénně vévodí trojice Taťána Medvecká v přesně stylizované úloze podlé dvorní dámy, Ladislav Potměšil jako trošku natvrdlý král a Jan Dolanský alias hlavní "klaďas" Matěj.

Medvecká přitom bez výjimky plní úlohu "té, kvůli které stojí za to se na film podívat". Roli dvorní dámy si užívá a postavě, které scénář přisoudil řadu opravdu vtipných momentů i proslovů, udržuje v křehkých mantinelech dělících komiku od samoúčelné karikatury.

I Potměšil udělal ze svého "hláškujícího" krále přes poměrně malý prostor zajímavou postavu. A Dolanský, který měl úlohu nejnevděčnější - totiž hrát kladného hrdinu - zase propůjčil Matějovi přirozenost.

Nejkrásnější hádanka - Miroslav Hrabě a Jan DolanskýO to víc vylézá topornost Miroslava Hraběte v roli Matějova spojence, vojáka Ondry tajně zamilovaného do princezny. Těžko říct, jestli opravdu neměl co hrát, nebo jestli svého "klaďase" jen chytil za špatný konec.

Naopak Pavel Kikinčuk se role hofmistra zhostil, jak nejlépe to šlo, to samé platí i o ostříleném Miroslavu Táborském v roli Madlafouse.

Zdeněk Troška evidentně svého pohádkového vrcholu dosáhl před dvaceti lety, když natočil místy až hororově laděnou Jasněnku, a ani tentokrát se mu nepodařilo vydrápat se zpět nahoru.

To je ale možno přejít mávnutím ruky. Děti se bavit budou tak jako tak, dospělí se poměrně často zasmějí s nimi. A když už nic jiného, Nejkrásnější hádanka je prostě pohádka, ne kterou se opravdu hezky kouká.

Nejkrásnější hádanka
Pohádka, Česko, 2007, 98 min, Falcon, režie: Zdeněk Troška, hrají: Jan Dolanský, Ladislav Potměšil, Miroslav Táborský, Taťjana Medvecká, Pavel Kikinčuk a další
Hodnocení iDNES.cz: 60%




Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz