Zdeněk Troška

Zdeněk Troška | foto: Ivan Chlud

Troška slíbil pohádku, nemá na ni ale peníze

  • 10
Novou českou pohádku z Chodska slíbil režisér Zdeněk Troška o víkendu na závěrečném dni Febiofestu v Domažlicích. Film Nejkrásnější hádanka podle motivů Jana Drdy by mohli diváci vidět už o Vánocích.

Kostýmy už mám připravené, písničky složené, ale chybí mi sedm z potřebných 32 milionů korun, řekl Troška novinářům.

"Rozpočet na tuto pohádku je velmi nízký," řekl ředitel Febiofestu Fero Fenič. Podle něj je pohádka vlastně historickým filmem, v němž se musí upravovat terén, šít speciální kostýmy, paruky a platit za pronájmy zámků a hradů. Troška přiznal, že poprvé ve své filmařské kariéře požádal o grant fond kinematografie ve výši osm milionů korun.

Fenič, Troška i dokumentaristka Helena Třeštíková si postěžovali na malý objem peněz, kterými stát podporuje český film. Zhruba 70 až 80 milionů korun ročně, které má k dispozici fond kinematografie, zdaleka nestačí.

"Už 25 let se do něj vybírá jedna koruna z každé vstupenky do kina. Tehdy ale lístek stál osm až 12 korun, nyní v Praze až 160, což dosud nikdo nezohlednil," vysvětlil Fenič.

Filmaři se podivili nad tím, že v těchto "tristních" podmínkách vzniká, zejména díky mecenášům, ročně 15 až 20 celovečerních českých filmů a od roku 1990 jich nikdy nevzniklo méně než deset.

Třeštíková dodala, že pokud se do kin dostanou jeden až dva dokumenty za rok, je to úspěch. Podle Feniče jsou dokumenty velmi důležité pro pochopení doby, ve které vznikají. Filmaři dodali, že by měl stát podporovat alespoň dětské filmy, v nichž
byli v minulých desetiletích Češi velmocí.

Troška uvedl, že na pohádku čeká přes dva roky, kdy se věnoval "z donucení" operní režii v Praze i Košicích. "Mám nabídky z oper po celém světě od Ruska po americké San Diego, ale já chci točit české pohádky a komedie," řekl Troška.

V nové pohádce chce divákům ukázat bohatství krojů a písní z Postřekovska, Mrákovska a dalších částí Domažlicka. Točit bude na zámcích v Horšovském Týně, Sychrově, Žlebech. Režisér řekl, že nemá problémy s hledání nádherných míst v republice. Už desítky let si vytváří vlastní kartotéku fotografií "míst, kde to je hezké".

Třeštíková v současné době dokončuje další z dlouholetých projektů, který tentokrát sleduje osud mladého delikventa od roku 1989. "Osmnáct let se potácí mezi kriminálem a svobodou," uvedla.

Šéf domažlického kulturního střediska Kamil Jindřich řekl, že Febiofest podpoří zájem lidí o kino ve městě. Místní Čakan je jedním z posledních kin v kraji, kde se promítá každý den, na filmy přichází v průměru 60 diváků. Letošní Febiofest navštívilo jen ve 14 pražských sálech přes 76 tisíc diváků a dalších 50 tisíc až 20 tisíc jich přišlo do deseti velkých měst v ČR.