Obal knihy Trosečník sibiřský

Obal knihy Trosečník sibiřský | foto: Plus

RECENZE: Trosečník sibiřský popisuje putování po SSSR klukovskýma očima

  • 3
Takové dobrodružné cestování po velké zemi by možná chtěl zažít leckterý kluk. Pokud by ovšem tou zemí nebyl zrovna Sovětský svaz třicátých let jako v případě Václava Kličky, otce Světlany Glaserové, která jeho dětské osudy poutavě popsala i krásně ilustrovala v románu Trosečník sibiřský.

Kniha je založena na otcových vzpomínkách, ale tím, že autorka pro vyprávění použila chlapcovu ich-formu, tedy líčení v první osobě, získává kniha na zvláštní autenticitě.

Malý kluk, narozený na západní Sibiři tatínkovi Čechovi a mamince Rusce, prožije prvních pár let v rodinném statku. Jenže ze Stalinovy vůle přichází éra rozkulačování a otec rodiny tuší, že by katastrofa mohla postihnout i jeho.

Nezbývá než se pokusit před represemi uniknout, vydá se tedy i se svou manželkou, čtyřmi dětmi a vším, co dokázal z majetku pobrat – včetně krávy, na dalekou anabázi do Vladivostoku.

Má štěstí, že je cizinec a „důlní expert“, takže snadno nachází práci, jenže nebezpečí je pronásleduje stále a jeden přesun stíhá druhý. Až do roku 1937, kdy Josefa Kličku jako „německého špiona“ zatknou.

Smutek i vtip

Malý Václav se na všech těch cestách a na místech, kde jeho rodina nachází dočasný azyl, chová jako správný kluk. Tedy zlobí často až k nesnesení, rve se, utíká a občas trpí. Třeba když se v Tádžikistánu setká s hladovějícími potomky basmačů, středoasijských protikomunistických partyzánů. Nebo v sibiřském důlním městečku uvidí transport neuvěřitelně vyhublých a otrhaných lidí včetně malých dětí.

Trosečník sibiřský

70 %

autor: Světlana Glaserov

nakladatel: Plus

240 stran, 299 Kč

A také když nakonec po tatínkově zatčení spadne i on sám mezi takzvané „nepřátele lidu“. Sice se mamince s dětmi posléze podaří dostat do Československa, ale ani tam Václava Kličku moc dobrého nečeká. Čeští příbuzní totiž nejsou z jejich příjezdu právě nadšeni, a navíc už se blíží druhá světová válka.

V Trosečníku sibiřském se Světlaně Glaserové podařilo napsat neotřelou kroniku o síle rodinné soudržnosti i o klukovském kamarádství a odvaze. Při veškeré dramatičnosti a smutku nad lidskými osudy v krutých časech kniha nepostrádá humor i vtip. A kromě toho je to čtení hodně poučné nejen z historického hlediska.