Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tros Sketos - podivíni z plakátu

  10:50aktualizováno  10:50
Republiku zaplavily plakáty zvoucí na Karlovarský filmový festival, stejný obrázek najdete jako inzeráty v novinách. Určitě jste je taky viděli, tu trojici záhadných pánů v oblecích. Objevili se také ve znělce před každým festivalovým snímkem. Jen zasvěcení vědí, o koho jde. Jaroslav Róna, Aleš Najbrt, František Skála. Tři významní výtvarníci, tři členové Divadla Sklep, v uměleckých kruzích známí jako Tros Sketos.

On-line rozhovor s Alešem Najbrtem a s režisérem znělky 37. ročníku
MFF KV Davidem Ondříčkem čtěte ZDE.


Proč zrovna oni? Zná je někdo? Kde se vzali? Není divu, že se diváci takhle ptali. Byl to režisér David Ondříček, kdo dostal úkol vytvořit znělku pro snímky představené na Karlovarském filmovém festivalu. Muzikanti s klobouky se mu líbili natolik, že je přemluvil ke spolupráci.

Jeden z nich je navíc významným grafikem, který plakát na festival navrhoval už několikrát za sebou a výjimku neudělal ani letos.

S k e t m e n i   z e   S k l e p a

Tak tedy - Tros Sketos.

V tomto složení a v těchto legračních úborech je znají diváci kultovního představení Besídka, které každoročně připravuje Divadlo Sklep. Besídka je veselý program založený na mystifikacích, parodiích a nadsázce. Jen pro ilustraci, na podium přijde třeba architekt David Vávra v chodském kroji a nemusí říct ani slovo, aby se lidi smáli.

A přesně do takového druhu zábavy Tros Sketos pasují. Nedělají humor pro každého. Nestojí o publicitu a nepředvádějí se v estrádách. Dokážou pobavit, až se člověk láme v pase a nemůže nabrat dech. Stačí málo - naladit se s nimi na stejný humor.

Tros se třeba zjeví s klobouky, těmi, co vietnamští rolníci nosí na rýžové pole, v tichosti si stoupnou před oponu a pak jeden druhému poklepává do hlavy paličkou. Lidé se smějí, jako když známý televizní bavič řekne vtip o guláši a intimnímu styku. Jenže tady úsměvnost spočívá v něčem jiném. Jde o absurditu, způsob, jakým se přitom tváří a o pár věcí, které jsou známé jen skalním "sklepákům".

Tros Sketos se vrátí za dvacet minut s další skečí, tentokrát s písní o ptačí řeči. Opět úspěch, trojice komiků sklidí stejný potlesk než před několika minutami Tomáš Hanák.

A když na konci Besídky "zasketují" za doprovodu malé kytary, v kloboucích a oděvech, stejných jako na plakátech, lidem se z očí kutálejí slzy smíchu.

S v é r á z n í   u m ě l c i


Tros Sketos jsou svérázní. Zaměstnanci Dobešky, kde Divadlo Sklep hraje, nikdy do poslední chvíle nevědí, jestli s nimi můžou pro představení počítat. Všichni jsou dost vytížení a navíc jsou tři, takže se málokdy sejdou v jeden okamžik na jednom místě. Občas se stane, že se program musí obejít bez nich.

Vypadají jako předčasně senilní čtyřicátníci, ovšem za úmyslně nahlouplými výrazy skrývají jedinečnou inteligenci a talent.

Jaroslav Róna, František Skála a Aleš Najbrt jsou pražští výtvarníci, kteří patří ke špičce v oboru.

Jaroslav Róna je vynikající malíř a sochař. Z jeho umělecké dílny pochází návrh scény pro film Amerika s Martinem Dejdarem v hlavní roli.

Interiér pražského klubu Akropole zase vytvořil František Skála, ten nejvyšší ze Sketos.

A do třetice, Aleše Najbrta byste nejčastěji zastihli v grafickém studiu Najbrt a Lev, jak připravuje přebal alba populárního muzikanta nebo ročenku významné obchodní korporace.

P u b l i c i t a  ?   N e ,   d ě k u j e m e !

Stejně jako klobouky a ošumělá saka patří ke Tros Sketos i nechuť otvírat se médiím. Dostat je jen k telefonu není možné a i kdyby, návrh na schůzku zamítnou.

"Franta netouží po publicitě," trvala na svém neoblomná paní Skálová. "Pan Najbrt má teď opravdu, ale opravdu moc práce," dušovala se asistentka druhého umělce. "Jen na chvilku? Ne, to bohužel nejde, on teď ani nebude v Praze," omlouvala se. Také Jaroslav Róna nebyl k zastižení. "Dovolali jste se na hřbitov," řekl temný hlas po vytočení jeho čísla. Pak se spustil záznamník.

Rovněž jejich kamarádi drží s nimi a pokud něco prozradí, nikdy tomu nemůžete zcela věřit.

"Tros Sketos je mystická trojice, ty nechytnete," tvrdil před začátkem představení David Vávra. A po představení se jenom smál: "Já vám poradím, jak to napsat. Nejlepší bude, když přiznáte, že před vámi utekli ze šatny."

Sklepácký herec Jiří Burda zase o Františku Skálovi tvrdil, že je členem výtvarné formace B.K.S. - Umrlčí skupiny, která o víkendech sbírá blizny lesních rostlin. David Vávra k tomu přidal, že BKS není žádná umrlčí skupina, nýbrž zkratka organizace Bude konec světa, která měla v Národní galerii vlastní komůrku, kde pořádala tradiční blizny. Ke vstupu na bliznu prý bylo třeba pětadvaceti razítek a několika povolení...

Nejsdílnější byl Václav Marhoul z pražské umělecké skupiny Tvrdohlaví, jejímiž členy jsou také dva ze Sketos - Jaroslav Róna a František Skála. Poodhalil roušku zastírající historii Tros Sketos. "V roce 1987 byla v kulturním domě na Chmelnici předvedena hra Jardy Róny Bitva o Ještěd. Tenkrát ji dokonce navštívil disident Václav Havel, který ji ovšem podle svých slov příliš neporozuměl," vzpomínal Marhoul.

Po hře následovala zlomová scénka "Copak já si vyperu", v níž se poprvé představili Tros Sketos. Pražským divákům předvedli na tehdejší dobu nevídanou podívanou - nefalšovaný striptýz. Kdosi přistavil na jeviště automatickou pračku z papundeklu, k níž přistoupila svůdná dívka a zpustila popěvek "copak já si vyperu?" a z hlediště se sborově ozvalo "svetřík!"

Tros Sketos "zasketovali", dívka se zbavila kýženého svršku a jelo se dál. Scénka spěla k nevyhnutelnému odhalení, neboť jediná a současně klíčová pasáž se opakovala tak dlouho, dokud se pračka nenaplnila a dívka nestála na parketách pouze v kalhotkách. Vše se odehrálo za bílého dne během inscenace, na níž se přišly podívat i matky s malými dětmi. "Představte si ten poprask," vykládal Marhoul a přidal oblíbenou mystifikaci: "Za tento husarský kousek režim vyhostil Sketos na Sibiř, kde po dobu nuceného pobytu bavili dělníky pracující na stavbě Bajkalsko-amurské magistrály. Léta strávená při kočování v maringotce po tundře se na členech skupiny podepsala silnou vzájemnou nevraživostí."

A na otázku, kde má Jaroslav Róna svůj umělecký ateliér, Marhoul odpověděl: "Na olšanském hřbitově přece," ale hned, jak to řekl, začal mlžit. "Já vám to neřekl," zdůrazňoval.

Tros Sketos tak stále zůstávají mystickou trojicí, kterou lze potkat výhradně na jevišti. Anebo, jako letos při Karlovarském filmovém festivalu, na plakátech.

Jaroslav Róna

Narodil se 27. dubna 1957 v Praze.
Malíř, sochař a dramatik patří k nejlepším českým výtvarníkům současnosti. Absolvent Umělecko průmyslové školy v Praze působil v osmdesátých letech v několika divadelních formací včetně Sklepa, Mimózy a celé pražské Pětky. Po revoluci vystavoval ve Spojených státech, Francii a Dánsku. Vypracoval výtvarný návrh pro film Amerika natočený podle románu Franze Kafky. Vymyslel jméno známé pražské umělecké skupiny Tvrdohlaví, a také je jejím členem.

František Skála

Narodil se 7. února 1956 v Praze.
Nositel prestižní ceny Jindřicha Chaloupeckého si nejlíp rozumí s netradičními materiály jako je mýdlo či molitan, z nichž vytváří svébytné plastiky. Kromě Tvrdohlavých je také členem mystické skupiny B.K.S. Společně s Alešem Najbrtem, Tomášem Hanákem a Zdeňkem Lhotským hraje v hudební skupině MTO Univerzal. V roce 1994 sklidil úspěch za nekonvenční zhotovení hřbitova s názvem Sad, kterou vystavil ve Světovém obchodním centru v New Yorku. O dva roky později dostal cenu interiér roku za řešení prostorů v pražském paláci Akropolis.

Aleš Najbrt

Narodil se 3. května 1962 v Praze.
Většina českých grafiků jej uznává za guru svého oboru. Aleš Najbrt je spoluzakladatelem studia Najbrt a Lev, z jehož dílny pocházejí buklety alba skupiny Lucie "In The Sky..." či loga ČEZ a Českého telekomu. Vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je držitelem Ceny za vynikající design a dvojnásobným držitelem ceny ministerstva za Nejkrásnější knihu roku. Od České filmové a televizní akademie dostal Cenu za nejlepší filmový plakát.


Vypadají jako blázni, ale třeba zrovna v přestávce mezi vystoupeními probírají nejnovější trendy v malířství. Vlevo sedí Aleš Najbrt, vedle něj jsou Jarolsav Róna a František Skála.

Tros Sketos v akci: zleva Jaroslav Róna, Aleš Najbrt, František Skála. Takhle vyváděli, když chystali plakát pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.

Tros Sketos sketují...což znamená, že za doprovodu kytary...vykřikují nesrozumitelná slova...a náramně se při tom baví.

Tros Sketos - František Skála.

Tros Sketos - Aleš Najbrt.

Tros Sketos - Jaroslav Róna.

Autoři:Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz